Kdy se vydat do Holandska v průběhu roku 2024? 24 společenských událostí, které za to budou stát

Na konci roku se už pravidelně ohlížím za uplynulým rokem, vybavuji si všechny navštívené události a společenské akce a plánuji na nový rok ty, které jsem letos nestihla, nebo naopak ty, které mě natolik uchvátily, že si je v novém roce budu chtít zopakovat.

Slouží mi k tomu seznam událostí v průběhu celého roku, který každoročně tvořím a letos už si ho můžete přečíst potřetí.

Najdete zde 24 událostí, které Nizozemsko pořádá v roce 2024. Najdete zde popis jednotlivých událostí, detailní informace i důvody, proč byste jednotlivé akce neměli vynechat.

Události roku 2024

1) 1.ledna – 21. ledna – Amsterdam Light Festival

Každoroční světelný festival probíhající v Amsterdamu můžete navštívit již od konce listopadu 2023. Světelné instalace budou k obdivu až do 21. ledna 2024. Letošní téma festivalu je LOADING… Revealing Art, AI and Tech. Těšit se můžeme na 24 světelných instalací s tematikou kolem techniky, umění a umělé inteligence.

Webovky: Amsterdam Light Festival

2) 20. ledna – Nationale Tulpendag

Zahájení tulipánové sezony se samozřejmě v Holandsku musí pořádně oslavit. Národní den tulipánů se slaví v Amsterdamu na náměstí Museumplein, kde si z uměle vytvořené tulipánové zahrady s 200 000 tulipány můžete zdarma natrhat náruč tulipánů. Tulipánová zahrada na náměstí se otevírá ve 13:00.

Zahájení sezony ale neznamená, že venku najdete kvetoucí tulipány. Jedná se o zahájení prodejní sezony. Od tohoto dne jsou pak ve sklenících pěstované holandské tulipány běžně dostupné na trzích či v holandských květinářstvích.

Chcete v roce 2024 navštívit tulipánová pole? Mrkněte na mého průvodce Cesta za tulipány!

Webovky: Het is weer tijd voor tulpen! Nationale Tulpendag. (tulpentijd.nl)

3) 25. ledna – 4. února – International Film Festival Rotterdam

Pro milovníky kultury je tenhle festival jako stvořený. Pokud si užíváte KVIFF, bude se vám i IFFR moc líbit. Častokrát se tu dají zkouknout i filmy z české produkce, ale samozřejmě zde najdete výborné filmové kousky z celého světa. Výhodou je samozřejmě i lokalita, při návštěvě festivalu si můžete projít i druhé největší město Nizozemska a prohlédnout si jeho dominanty. Co stojí za návštěvu v Rotterdamu se dočtete například zde.

Webovky: Homepage | IFFR

4) 11. února – 13. února – Karneval – Carnaval

Karnevalová sezona se v Nizozemsku neslaví po celé zemi, ale jen v některých jejích částech. Velké oslavy najdete především v provinciích Severní Brabantsko a Limburg. K oslavám patří spousta holandské taneční muziky a hektolitry piva.

5) 21. března – 12. května – Keukenhof

Tulipánový ráj Keukenhof otevírá své brány! Kvetoucí tulipány na vás v této době budou čekat v tulipánových atrakcích, a právě Keukenhof je hlavním turistickým tahákem. Pokud se chcete v roce 2024 vydat do Holandska za tulipány do Keukenhofu, přečtěte si tento článek.

Webovky: Welcome to Keukenhof

6) 6.dubna – 7.dubna – Kom in de kas

Chtěli byste navštívit holandský skleník, kde se pěstuje zelenina, ovoce, nebo třeba květiny? Teď máte ideální příležitost. Během akce Kom in de kas/ Pojď do skleníku se vám zdarma otevřou dveře do skleníků ve vašem okolí.

Spoustu skleníků najdete v Jižním Holandsku. V jednotlivých sklenících se nacházejí i pop up obchůdky, kde si můžete rovnou koupit čerstvě vypěstované produkty.

Webové stránky: Kom in de Kas | Hét glastuinbouwevenement van het jaar!

7) 17. dubna – 21. dubna – Bloemencorso Bollenstreek

Květinové korzo Bollenstreek je další z květinových událostí, které by si žádný nadšenec neměl nechat ujít. Čeká vás průvod obřích květinovými lístky nazdobených alegorických vozů, které jsou doplněny tančícími dobrovolníky v kostýmech a čerstvými květinami nazdobenými jízdními koly a osobními auty. Květinové korzo je zážitek na celý život! O květinových korzech v Nizozemsku se dočtete víc tady.

Webové stránky: Home – Bloemencorso Bollenstreek (bloemencorso-bollenstreek.nl)

8) 27. dubna – Koningsdag

Oslava králových narozenin – Koningsdag je nejoblíbenějším svátkem většiny Holanďanů. Celá země se v tento den na počest krále Willema Alexandra oblékne do oranžova a náležitě si tento volný den užívá. Pokud chcete Holanďany zažít v jejich nejlepší rozverné náladě, navštivte zemi právě v tento den. Více o Dni krále najdete v tomto článku.

9) 11. května – 12. května – Nationale Molendag

Už jsme tedy probrali tulipány, nastal čas na další ikonu Nizozemska – větrné mlýny. Ty si můžete prohlédnout zvenku i zevnitř právě na Nationale Molendag / Národní den větrných mlýnů – všechny větrné mlýny označené vlaječkou se v tento den otevřou veřejnosti. Máte tak možnost podívat se zdarma do větrného mlýnu a pořádně si ho prohlédnout. Já si nenechám ujít žádnou příležitost k nakouknutí do větrného mlýnu a užívám si to pokaždé.

10) 17. května – 20. května – Dag van het Kasteel

Nejen větrné mlýny jsou pro vás otevřeny. Na Den hradů a zámků/Dag van het Kasteel se vám otevřou i brány zámků a hradů po celém Nizozemsku. V těch klasických na vás čeká například nová expozice, nebo speciální aktivity. Specialitou tohoto dne ale je, že se veřejnosti otevírají brány zámků, do kterých se běžně nemáte šanci podívat. Jedním z nich je například Kasteel Keukenhof. Do některých hradů a zámků je v tento den vstup zdarma, jinde je vstupné za speciální cenu.

Webovky: Bezoek kastelen en buitenplaatsen! – Dag van het Kasteel

11) Rotterdamse Dakendagen

Díky této události můžete zažít Rotterdam z úplně jiné perspektivy. V rámci Rotterdamse Dakendagen se vám otevřou střechy budov, na kterých se pořádají různé aktivity. Kromě těch si samozřejmě užíváte i panoramatické výhledy na celý Rotterdam. Tento festival se odehrává na 20 střechách rotterdamských budov. Samozřejmostí jsou koncerty, prohlídky i umělecké výstavy. Vstupenky budou v prodeji v průběhu roku, jakmile se zveřejní i konkrétní datum tohoto festivalu.

Webovky: Je kan het dak op! – Rotterdamse Dakendagen

12) 15. června – Vlaggetjesdag

Vlaggetjesdag na pláži ve Scheveningen oslavuje lov slanečků, které se od tohoto momentu mohou nazývat Hollandse Nieuwe.  To kvůli největší kvalitě a obsahu tuku, kteří slanečci v sezoně obsahují. Slaví se hudbou, věší se vlajky, pojídají se slanečci, (o tom, jak se takový slaneček správně jí, jsem mluvila i v jedné z epizod podcastu Dřeváky a tulipány.) Běžně zde potkáte lidi v historických krojích a samozřejmě nesmíte zapomenout ochutnat Hollandse Nieuwe slanečka. Vstup je zdarma.

K pojídání slanečků se váže i holandská tradice správného pojídání – slanečka vezmete za ocas, zakloníte hlavu, otevřete pusu a slanečka takto ukusujete až vám v ruce zbyde jen jeho ocas. Holanďané takhle dokážou slanečka spořádat i pouhými dvěma kousnutími.

Webovky: HOME – Vlaggetjesdag Scheveningen

13) Červen 2024 – Amsterdamse Open Tuinen Dagen

Pokud už jste někdy v Nizozemsku byli, mohli jste si možná všimnout typických úzkých a vysokých budov, kterými je Nizozemsko vyhlášené. Spousta těchto budov za sebou ale schovává vnitroblok s pestrobarevnými zahradami, do kterého se jako vetřelec běžně nedostanete. Tyto zahrádky jsou ale návštěvníkům v Amsterdamu aspoň jednou ročně otevřeny, a to v rámci festivalu Amsterdamse Open Tuinen Dagen.

Data pro rok 2024 ještě nejsou upřesněna a k návštěvě amsterdamských zahrad si musíte zakoupit vstupenku.

Webovky: Open Tuinen Dagen Amsterdam | Museum Van Loon

14) Duben–září – Sýrový trh v Alkmaaru

Sýrový trh je holandskou raritou a turisty velmi oblíbenou atrakcí. Trh se sýry se v holandském Alkmaaru objevuje už od roku 1365 a dodnes je koncipován stejně jako před lety. Najdete tu trhovce v historických krojích, vážení sýra i dohadování o ceně za jeden kilogram. To všechno můžete v Alkmaaru zažít při tradičních sýrových trzích i dnes. V období od dubna do září se trh koná každé páteční ráno.

Webovky: Bezoek de kaasmarkt van Alkmaar en ontdek Hollands kaasstad | Kaasmarkt Alkmaar

15) 21. června – 23. června – Varendcorso

Květinové průvody se konají v různých datech a na místech téměř po celé zemi. V našem regionu je tento průvod přece jen speciální. Odehrává se totiž na místních vodních kanálech. Nazdobené jsou tu místo vozů lodě a nezdobí je (pouze) květiny, ale hlavně ovoce a zelenina. Tedy produkty, které farmáři v regionu Westland nejvíce pěstují. Průvod plovoucích loděk proplouvá i naším městem Maassluis a je samozřejmě doprovázen hudbou a tancem.  

Webovky: The Flower Parade | 23-24-25-26 june 2022 Finally showtime! (varendcorso.nl)

16) 27. července – 4. srpna – Pride Amsterdam

Průvod na podporu LGBTQI se v Amsterdamu koná už od roku 1996.

Ulice Amsterdamu se zaplní oslavujícími lidmi, duhové vlajky vlají, po kanálu se projíždějí barevné lodě. Do Amsterdamu se sjíždí lidé z celého světa a účastní se aktivit organizovaných během Pride týdnu.

Webovky: Home new – Pride Amsterdam

17) 25. srpna – Velká cena Nizozemska

Fanoušci Formule 1 si přijdou na své v Zandvoortu, kde se jezdí Velká cena Nizozemska. V Nizozemsku je sledování závodů formule 1 diváky velmi oblíbené už díky výjimečným úspěchům nizozemského jezdce Maxe Verstappena.

18) 30. srpna – 1. září – Mysteryland

Nizozemsko je velmocí elektronické hudby a hudbení festival Mysteryland je jedním z největších a nejnavštěvovanějších festivalů elektrické hudby široko daleko. Pokud si chcete protancovat střevíčky, tady se vám určitě bude líbit.

Webovky: Mysteryland

19) 1. – 2. září Bloemencorso Zundert

Květinový průvod v Zundert je průvod největších květinami nazdobených alegorických vozů na světě. Vozy jsou nazdobeny květy barevných jiřin. Pokud nestihnete květinový průvod Bollenstreek v dubnu, neměli byste si tento nechat ujít. O největším korzu světa jsem psala v tomto článku.

Webovky: Corso Zundert – 3 & 4 september 2023

20) 6. září – 8. září – Wereldhavendagen

Rotterdam je největším přístavem Evropy. Každoročně se tu pořádá festival Wereldhavendagen oslavující život na moři, při kterém uvidíte průvod lodí. Kromě toho vás čekají různé exkurze a spousta doplňkových aktivit.

Webovky: Wereldhavendagen – 2, 3 & 4 september 2022

21) 14. září – 15. září – Open Monumenten Dag

V tento den se pro vás otevřou dveře až 4000 historických monumentů. Vstup je v tento den většinou zdarma a otevírají se i brány různých atrakcí, které jsou pro veřejnost běžně zavřeny. Výběr je obrovský a záleží jen na vašich preferencích.

Já jsem v rámci Open Monumenten Dag navštívila například sídlo Huygensů ve Voorburgu. V minulých letech jsem si zevnitř prohlédla například populární historickou loď Furie v našem Maassluis, dostali jsme i prohlídku s výkladem ve větrném mlýně, nebo jsme si prošli Haarlem, ve kterém byly otevřené dveře téměř v každé ulici. Prohlédli jsme si tady několik muzeí, historickou radnici i zahrady ve vnitrobloku.

Webovky: Homepage winterstand 2022-2023 – Open Monumentendag

22) cca od poloviny října do konce října 2024 – Japonská zahrada

Japonská zahrada v Den Haagu je otevřená jen na velmi krátkou dobu a to 2x ročně v jarním a podzimním období. Na podzim zahrada září všemi barvami, rozkvétají zde vzácné stromy a všude po zemi uvidíte vrstvu zeleného mechu. Vstup do zahrady je zdarma.

Webovky: Japanse Tuin – Den Haag

23) 9. listopadu – 16. listopadu GLOW Eindhoven

Světelný festival GLOW se v Eindhovenu pořádá každoročně. Vstup je zdarma, čeká vás tu spousta světelných instalací a tématem pro rok 2024 je The Stream.

Webovky: GLOW – Home (gloweindhoven.nl)

24) listopad 2024 – únor 2025 – Zimní Efteling

Na konec nesmí chybět doporučení na mou oblíbenou holandskou atrakci. Zábavní pohádkový park De Efteling je otevřený celoročně, ale právě v zimním období pro návštěvníky připravuje svou zimní verzi, kde si okamžitě budete připadat jako v zimní pohádce. Kromě horských drah a dalších atrakcí s pohádkovou tematikou pro vás bude připravený i svařák, umělý sníh, kluziště a spousta občerstvení.

efteling

Tohle je 24 kulturních událostí, které by neměly uniknout vaší pozornosti, pokud se v roce 2024 plánujete vydat do Nizozemska. Pokud chcete zažít cestování bez zádrhelů a stresujícího plánování, ráda vám naplánuji itinerář na míru přesně podle vašich přání. Více o itineráři najdete zde.

Mohlo by Tě zajímat: