Gouda – město sýra, sirupových vaflí i barevných středověkých vitráží

Když se řekne Gouda, jako první se vám jistě vybaví typický holandský sýr. Ten získal své jméno právě díky tomu, že se po staletí v okolí města Goudy vyráběl a na městských sýrových trzích se po staletí prodával. Sýr ale není to jediné, proč byste se do Goudy měli vydat. Co při návštěvě tohoto jihoholandského města tedy určitě nevynechat?  

Sýrový trh

Sýrový trh je tradice, která se v holandských městech koná už od 17. století, dnes se tradiční sýrový trh využívá spíš jako turistická atrakce. Trh probíhá na náměstí, sýry jsou sem dováženy na povozech tažených koňmi a trhovci oděni v tradičních krojích je z koňského povozu sundávají a pokládají na tradiční sýrovou váhu na náměstí, kde jsou sýry váženy. I holandské trhovkyně jsou u této příležitosti oděny do tradičního kroje.

Tradiční sýrový trh můžete v Goudě navštívit každý čtvrtek od 10:00 – 12:30 od dubna do října, vstup je zdarma.

V rámci sýrového trhu můžete sýry i ochutnat. Kromě nich je na náměstí i několik stánků, kde můžete pořídit další tradiční holandské produkty vyrobené v okolí.

Sint Janskerk / Kostel svatého Jana

Pokud bych vám měla doporučit návštěvu jediného kostela v Nizozemsku, bude to právě tento. V kostele svatého Jana v Goudě najdete největší sbírku barevných vitráží v celém Nizozemsku a můžu vám zaručit, že vás tenhle pohled naprosto nadchne. Obří barevné vitráže tu můžete sledovat hodiny a i tak nebudete schopni odhalit všechny události, které jednotlivé vitráže zobrazují. Nebo se jen projděte kostelem a užívejte si hru světel, která skrz barevná okna proudí dovnitř.

Vstup do kostela stojí 10€. Vstupenky objednejte zde.

Siroopwafel fabriek / Výroba tradičních sirupových vaflí

Kromě sýra ke Goudě neodmyslitelně patří i tradiční holandské sirupové vafle. Pokud vás zajímá jejich výroba, můžete se vydat na prohlídku do výrobní linky, kterou najdete přímo na náměstí. Ta slouží zároveň i jako obchod, kde tyto jedlé suvenýry můžete pořídit. V rámci prohlídky uvidíte film vysvětlující historii firmy Kamphuisen, budete mít možnost ochutnat vafli i různé sirupy, kterými se tradiční vafle plní a nebude chybět ani detailní pohled a popis celého výrobního procesu.

Vstup stojí 10€.

Procházka po městě

Tak jako další holandská města, i Gouda je protkaná vodními kanály a zdobenými mosty, které jednotlivé břehy spojují. Historickou část města projdete během odpoledne, čekají vás tu úzké uličky a zdobené domečky. Gouda je obrazem tradičního historického Holandska a moc dobře si to uvědomuje, a tak turistům dává přesně to, co od ní očekávají.

Kde koupit kvalitní sýry?

Jakmile budete v Goudě, nesmíte z ní odjet aniž byste ochutnali tradiční sýr gouda. Tu zde samozřejmě najdete v tradiční kombinaci – mladá, uležená nebo stará, ale zároveň si tu můžete vybrat i ze všech speciálních druhů jako je gouda s pestem, oříšky nebo třeba s bylinkami a spousta dalších. Druhů sýra zde můžete pořídit desítky a obchody se sýrem najdete na každém rohu.

Kde tedy nakupují sýry místní a vy byste tam rozhodně neměli chybět?  Zde je výčet obchodů, kde najdete ty nejkvalitnější sýry v Goudě:

  • Het Kaaswinkeltje
  • Gouds kaashuis
  • Kaas van Kees

Kde se v Goudě ubytovat?

Pokud se chcete ubytovat v centru Goudy, ideální pro vás bude hotel Best Western Hotel Gouda přímo nedaleko centra.

Pokud vám nevadí vzdálenost od centra a rádi byste za přespání ušetřili, bude pro vás skvělou volbou Campanille Hotel Gouda.

Chystáte se do Nizozemska na týden? Netrapte se plánováním, vytvořila jsem pro vás týdenní itinerář, ve kterém za týden navštívíte všechny holandské dominanty a odnesete si spoustu jedinečných zážitků. Itinerář objednejte zde.

Mohlo by Tě zajímat: