Po českých stopách do holandského Naardenu

Při cestování v Nizozemsku mě obzvlášť baví objevovat a následovat české stopy. Ráda hledám propojení mezi dvěma zeměmi, které nazývám svým domovem. Občas se za českými osobnostmi, které se svým bytím zapsali do historie, vydávám cíleně a někdy je nacházím čirou náhodou. V Nizozemsku můžete najít několik míst s velmi silnými českými stopami a jedním z nich je opevněné město nedaleko Amsterdamu – Naarden. A českou stopou zde není nikdo jiný, než učitel národů Jan Amos Komenský.

Jan Amos Komenský v Čechách i Amsterdamu

Jan Amos Komenský byl český pedagog, filosof, teolog a spisovatel. Díky své protestantské víře byl vyhoštěn do exilu. Komenský žil v několika evropských zemích a od roku 1656 se usadil v Nizozemsku. Posledních 14 let svého života strávil v Amsterdamu. V hlavním městě žil údajně na adrese Prinsengracht 415, kde založil i tiskárnu a kde vydával své knihy.

V amsterdamském Rijksmuseu visí portrét Jana Amose Komenského namalovaný malířem Jürgenem Ovensem. Spekuluje se také o tom, že byl předlohou i pro Rembrandtův obraz Starý muž. Rembrandt se s Komenským údajně znal a scházeli se právě v Amsterdamu. 

Mauzoleum a muzeum Jana Amose Komenského v Naardenu

Komenský zemřel v roce 1670 v Amsterdamu a o týden později byl pohřben v kapli v Naardenu. Postupem času se na jeho hrob zapomnělo a až v 19. století se jeho ostatky objevily a z kaple se vybudovalo Komenského mauzoleum. Kapli zrestaurovalo Nizozemsko, o interiéry se pak postarala česká strana – na výzdobě mauzolea se podílelo několik českých umělců. Mauzoleum každoročně navštěvují  spousty českých turistů, mezi významnými hosty byl v minulosti například i Václav Havel.

Kromě mauzolea je v Naardenu vybudováno i muzeum, které se věnuje životu Jana Amose Komenského a jeho dílu. Všechny informace tu kromě holandštiny najdete i v češtině. Ve středu muzejní zahrady je postavena busta Jana Amose Komenského.

Vstup do muzea + mauzolea je 6.50€ na osobu.

Webové stránky: Comenius Museum

Naarden – historické opevněné město

Kromě muzea a místa posledního odpočinku Jana Amose Komenského v sobě Naarden také skrývá dochované středověké centrum a historické vodní opevnění. Pokud se na Naarden podíváte shora, uvidíte, že má hvězdicový tvar a celý jeho obvod obepíná vodní kanál s pozůstatky hradeb.

Naarden si zvládnete projít pěšky. Čekají vás tu pitoreskní uličky a tradiční holandská architektura – zdobené vysoké úzké domky.

Za zmínku rozhodně stojí bohatě zdobená naardenská radnice ze 17. století nebo zdobená brána Utrechtsepoort, která v minulosti umožňovala vstup do vnitřního města ze směru od Utrechtu.

Kromě muzea J.A. Komenského najdete v Naardenu dvě další muzea – muzeum vah a muzeum opevnění.

Kostel jako dominanta v centru města

Jak už je v Nizozemsku zvykem, ani v Naardenu nechybí mohutný kostel postavený ve středu města. Dnes se kostel kromě bohoslužeb využívá k pořádání koncertů, výstav, hudebních představení, nebo jiných kulturních akcí.

Před kostelem v Naardenu stojí Komenského socha, v těsné blízkosti doplněná o českou báseň. Každý rok v březnu/ dubnu se zde pořádá Komenského den, při kterém se pokládají věnce právě ke Komenského soše jako vzpomínka na tohohle českého velikána. A v kostele pak celý den probíhá program spojený s osobou Jana Amose.

Plavba po Naardenu

Naarden si ale můžete prohlédnou i z paluby lodi. V sezoně od dubna do října vyjíždí loď na okružní plavbu čtyřikrát denně. Okružní plavba trvá hodinu a zaveze vás na místa, kde si prohlédnete historické opevnění i přilehlou přírodu.

Vstupenky na okružní plavbu si můžete rezervovat zde: Vestingvaart – Gele Loods

Tipy na restaurace v Naardenu

Dokončit dechberoucí zážitek návštěvy historického Naardenu můžete například v restauraci Acquavite, která sídlí ve staré pevnosti. Podávají zde italskou kuchyni oděnou v moderním hávu a užít si můžete posezení buď přímo v pevnosti nebo v přilehlé venkovní terase.

Kde se ubytovat v Naardenu a okolí?

Pokud se chcete ubytovat přímo v Naardenu nebo v jeho okolí, zde najdete tipy na několik hotelů.

Pokud hledáte ubytování v Amsterdamu, podívejte se na tento článek.

Design B&B Naarden Vesting

Van der Valk Hotel Hilversum

Amrâth Hotel Lapershoek Arenapark

Bastion Hotel Bussum Hilversum

Chystáte se do Nizozemska na týden? Netrapte se plánováním, vytvořila jsem pro vás týdenní itinerář, ve kterém za týden navštívíte všechny holandské dominanty a odnesete si spoustu jedinečných zážitků. Itinerář objednejte zde.

Mohlo by Tě zajímat: