Vánoční čas v Holandsku – které trhy stojí za to navštívit?

Vánoce jsou mým nejoblíbenějším svátkem celého roku. A musím říct, že první roky mě Nizozemsko v udržení té klasické české vánoční atmosféry spíš zklamalo. Je to jednoduše proto, že tady žádnou ladovskou zimu nenajdete. Sníh tu napadá jednou za x let a musí být zázrakem, aby se stihl udržet do druhého dne. Stejně tak ani mráz nekreslí své ledové obrázky na okna proto, že tu teploty málokdy padnou výrazně pod nulu.

Vánoce v Holandsku jsou jiné, ale pokud se jim otevřete, určitě se vám dokážou zarýt pod kůži. V každém větším městě je uměle vytvořené ledové kluziště a zároveň se po celé zemi pořádají různé tematické události. Jednou z nich je například Het Amsterdamse Winterparadijs, krytý zimní festival, který je otevřený zhruba 2 týdny před a v průběhu Vánoc a ve kterém si můžete pořádně užít pravou vánoční atmosféru a vyblbnout se na jednotlivých zimních atrakcích.

Další typickou událostí spojenou se zimím období je zimní edice zabávního parku De Efteling. O tom se dočtete více například v tomto článku.

Vánoční trhy v Nizozemsku

Nejvíc lidí sí ale Vánoce neodmyslitelně pojí s vánočními trhy. Pojďme se tedy podívat na to, jaké vánoční trhy v Nizozemsku najdete, kde je hledat, a co se na nich nabízí.

Vánoční trhy v Den Haagu

Největší vánoční trhy v celém Nizozemsku najdete v Den Haagu. Zde na vás bude čekat vánoční výzdoba, desítky krámků s rukodělnými výrobky, produkty s vánoční tematikou či oblečením a samozřejmě spousta jídla. Od bratwurstů přes lívanečky až po mezinárodní speciality. Samozřejmostí je i horký svařák, bez kterého se žádné vánoční trhy neobejdou. Na trhu pravidelně vystupuje i sbor zpívající vánoční koledy.

Webové stránky: Dé Kerstmarkt in Den Haag – Royal Christmas Fair The Hague

Vánoční trhy v Maastricht

I v historickém městě Maatricht na vás na romantickém náměstí čeká vánoční výzdoba, ruské kolo, kryté ledové kluziště, nazdobený vánoční stromek a krámky plné vánočního zboží. Vánoční trhy tu probíhají od konce listopadu do konce prosince.

Webové stránky: Magical Maastricht 2023 | Visit Maastricht

Vánoční trhy ve Valkenburgu

Valkenburg je malebné městečko v provincii Limburg. Najdete ho v blízkosti města Maastricht a můžete tak využít této blízkosti a navštívit trhy v obou městech. Na náměstí se konají klasické vánoční trhy, neobvyklé jsou místní podzemní trhy, které se konají v podzemních jeskyních. Trhy ve Valkenburgu probíhají od poloviny listopadu do konce prosince. Venkovní trhy jsou zdarma přístupné, do jeskyní je potřeba vstupenka. Ta stojí 10€ za osobu do jedné jeskyně.

Webové stránky: Welcome in Christmas Town Valkenburg

Další vánoční události Nizozemska

Kromě klasických vánočních trhů se v Nizozemsku pořádají i zimní festivaly s vánočními atrakcemi. Zde je výčet několika z nich.

Festival ledových soch Zwolle

Až 6metrové ledové sochy můžete obdivovat od poloviny prosince zhruba do konce února ve městě Zwolle. Vstupenky se pohybují od 17.50€ – 18.50€ na osobu.

Webové stránky: Nederlands IJsbeelden Festival – home Nederlands IJsbeelden Festival

Gouda ve svitu svíček

Tento vánoční festival se v Goudě pořádá každý rok. Součástí jsou trhy na náměstí i v nádherném kostele Sint Janskerk. Vrcholem tohoto festivalu je rozsvícení vánočního stromu, který zdobí náměstí.

Webové stránky: Programma – Gouda bij Kaarslicht

Vánoční atmosféra v zahradních centrech

Pokud si myslíte, že Holanďani Vánoce zas tolik neprožívají, podívejte se do jakéhokoliv zahradního centra. Ta se totiž v zimním období proměňují v celé vánoční vesničky. Nejen, že zde můžete koupit všechny vánoční dekorace a ozdoby, které si jen dokážete představit, už jen samotná procházka touhle vánoční vesnicí je naprosto dechberoucí. Uvidíte tu luxusně nazdobené stromky i celé vánočně stylizované interiéry, klasikou jsou Louskáčci ve všech velikostech a podobách, vánoční prostírání i netradiční ozdoby, ze kterých je radost vybírat.

Chystáte se ve vánočním období objevovat Nizozemsko? Ráda vám pomůžu vaši cestu do detailu naplánovat v rámci itineráře na míru. Podívejte se zde, co vše itinerář obsahuje.

Mohlo by Tě zajímat: