Největší květinové korzo světa aneb co v Nizozemsku nevynechat

Květinová korza mají v Nizozemsku dlouhou tradici. V průběhu roku se jich tu konají desítky. Obří průvody s květinami nazdobenými alegorickými vozy jsou milovány místními i turisty. Pokud se do Nizozemska chystáte, tuhle květinovou parádu určitě nechcete vynechat.

O květinových korzech už jsem psala v tomto článku. Dnes se zaměřím na konkrétní květinový průvod, který se pyšní jedním NEJ. Jedná se totiž o největší korzo na světě. A jeho tradice se v holandském maloměstě Zundert dodržuje už přes osmdesát let.

Zundert, rodná víska Vincenta van Gogha i centrum květinového dění

Když se řekne Zundert, asi si nevybavíte vůbec nic, fanoušek Vincenta van Gogha by v názvu možná rozpoznal místo narození slavného malíře, ale i tak by se raději vydal spíš do amsterdamského muzea s jeho obrazy než sem.

Jedná se o holandskou vesnici v provincii Severní Brabantsko, ve které žije 8000 lidí a běžný turista by se takovému místu vyhnul obloukem. To se ovšem mění první zářijový víkend, kdy se tu pořádá každoroční tradiční květinový průvod neboli Bloemencorso Zundert. Narozdíl od jarních květinových průvodů se při tomto využívají pouze květy podzimních květin – tedy jiřin.

Historie květinové korza v Zundert

Květinové korzo zde vzniklo na počest oslav narozenin královny Wilhelminy v roce 1936. Od té doby se konalo pravidelně až dorostlo do dnešních rozměrů. V květinovém průvodu můžete vidět 20 jiřinami nazdobených alegorických vozů. Ty jsou vytvořeny dobrovolníky z jednotlivých městských čtvrtí a ty mezi sebou soutěží o to, který z nazdobených vozů bude odbornou porotou i diváky ohodnocen jako ten nejlepší.

Vyhrát květinové korzo je pro místní obrovská prestiž. K vyhlášení výsledků patří spousta emocí.

20 květinových obrů

Oproti ostatním květinovým průvodům můžete v Zundert pozorovat gigantické obry. Jednotlivé vozy mohou měřit až 9 metrů na výšku a 19 na šířku. Tento barevný kolos je po městě tlačen lidskou silou. Desítky Holanďanů tlačí nazdobené vozy vážící až 20 tun po vyznačené trase, podél které korzo sledují diváci, kteří účastníky podporují svým potleskem.

Každý vůz má svůj název, jehož téma reprezentuje. K tomu také patří i tematické představení, ke které patří kostýmy, zpěv, hudba a divadelní zpracování. Diváci zde dostanou kompletní a dechberoucí zážitek. Obří alegorické květinové vozy jsou při průvodu doplňovány pochodovými kapelami. Ty se sem nesjíždí jen z bezprostředního okolí ale i okolních zemí. I pro ně je součást na květinovém korzu prestižní událostí.

Jiřinová pole

Na každého květinového obra se použije na půl milionu jiřin. Každá čtvrť má svá jiřinová políčka, kde se pěstují květiny, které se používají výhradně na květinové korzo. Proces sázení jiřinových hlíz a jejich vyndávání ze země se opakuje každý rok, protože tyto květiny nejsou mrazuvzdorné a nemůžou zůstávat v zemi přes zimu. V období od srpna do října můžete v okolí Zundert pozorovat barevná jiřinová pole, na kterých jsou pěstovány tisíce barevných květin.

Jak korzo můžete sledovat?

Pro to, abyste se do centra města, kterým korzo projíždí, dostali, potřebujete platnou vstupenku. Ta se pohybuje v rozmezí 12€ – 15€. S touto vstupenkou můžete korzo sledovat na kraji ulice s dalšími stovkami až tisíci diváků.

Květinové korzo můžete také sledovat z tribuny, ty jsou rozsázené po celé trase, skrz kterou korzo jede. Za sedadlo na tribuně si ke klasické vstupence připlatíte ještě cca 25€.

Pokud se do Zundertu chystáte autem, cedule vás navedou na jednotlivá parkoviště, která jsou speciálně uzpůsobená k parkování během květinového korza. Za parkování zde zaplatíte cca 5€. Pokud pojedete hromadnou dopravou, můžete si pořídit vstupenku v kombinaci s hromadnou dopravou. Veškeré info včetně prodeje vstupenek najdete na oficiálních stránkách květinového korza Zundert.

3 dny plné oslav

Květinový průvod se táhne městem každoročně první zářijovou neděli. Celý průvod má předem danou trasu, kterou projíždí. Průvod začíná zhruba od 13:00 a končí po 16:00. Po projetí dané trasy zaparkují alegorické vozy na místě, kde si je pak diváci mohou znovu pořádně prohlídnout. Zaparkované vozy jsou k vidění od nedělního večera až do pondělí.

Květinovým průvodem ale zábava v neděli nekončí. Po celém městě jsou otevřené bary, kde vítězové slaví a poražení zapíjí žal. Najdete tu spoustu kapel, umělců a hudebních DJ’s, kteří večerní zábavu hudebně doplňují.

Tipy, co se vám budou hodit

  • Pokud se chystáte květinové korzo navštívit, objednejte si vstupenky s předstihem na oficiálních stránkách květinového korza, ušetříte několik eur než kdybyste si lístky kupovali na místě.
  • Pro placení za parkoviště mějte po ruce hotovost.
  • Počítejte s tím, že provoz bude v okolí města už od nedělního rána velmi hustý. Dejte si na cestu časovou rezervu, abyste dorazili včas.
  • Korzo se koná v neděli. Na sobotu si můžete naplánovat například návštěvu nedalekého zábavního parku Efteling a přespat v okolí.
  • Alternativou pro sobotní výlet je návštěva vřesovišť, které budou v tuto dobu rozkvetlé do fialova. Vřesy najdete například v přírodní rezervaci Rucphense Bossen, nebo v národním parku Loonse en Drunense Duinen.

Kde se ubytovat?

Ubytování hledejte ve větších městech v okolí jako je Tilburg nebo Breda.

V poměru cena/kvalita vychází velmi dobře například tento hotel v Tilburgu.

Ibis Tilburg

Cena: 96€ -110€ / pokoj / noc

Rezervujte zde.

Chystáte se do Nizozemska? Ráda vám s plánováním vašeho výletu pomůžu. V rámci itineráře na míru vám naplánuji vaši dovolenou přesně podle vašich představ. Pro více informací klikněte zde.

Mohlo by Tě zajímat: