Květinové korzo v Holandsku jako vrchol květinové sezony

Že se do Holandska jezdí za tulipány víme jistě všichni. Někteří ale možná netuší, že tulipány nejsou jediné květinové lákadlo, za kterým se každoročně vydávají miliony turistů. Kromě tulipánových polí zde na jaře najdete i pole plná narcisů a hyacintů, v létě jsou zase pole plná barevných jiřin.

Vrcholem květinové sezony Nizozemska je květinové korzo. V tomto článku vám ho představím a vysvětlím, proč byste svůj výlet do Holandska měli naplánovat tak, abyste aspoň jedno mohli navštívit.

Květinové korzo – co to je a kde se vzalo?

Květinové korzo je průvod alegorických vozů nazdobených květinami. Holandští dobrovolníci i farmáři a majitelé květinových skleníků nazdobí své vozy květy všech možných květin, které se v okolí podařilo vypěstovat a svou chloubu pak s patřičnou hrdostí ukazují všem kolem. Zpravidla se na květinová korza přicházejí podívat tisíce lidí včetně místních i turistů.

Květinová přehlídka ohromí mladé i staré, a i ti nejmenší se u sledování obrovských květinových výtvorů nebudou nudit.

Květinové korzo má své počátky nejspíš již ve středověku. Do Nizozemska se ale s pravidelností vrátilo až v 19. století. Zde se pak vozy zdobily jako součást festivalů – karnevalů nebo žní. Pozdějším důvodem k nazdobení vozů květinami pak byla i celonárodní oslava narozenin královny Wilhelminy či oslavy konce 2. světové války. Spojitost s oslavou narozenin hlavních představitelů královské rodiny ale květinové korzo časem ztratilo.

Dnes se květinové korzo pořádá nejen jako tradiční zvyk, ale i pro komerční účely. Farmáři zde demonstrují svou úrodu a města lákají na průvody turisty.

UNESCO a květinová korza

Nizozemsko je není jen zemí dřeváků, sýra, větrných mlýnů a tulipánů. Je i zemí květinových průvodů. Konají se jich tu totiž desítky. Mezi nimi i největší květinový průvod světa, nebo třeba ovocný průvod, jež je světovou raritou.

Že květinové korzo není jen pouhým lákadlem pro turisty svědčí i fakt, že je zapsáno na reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.  

Jak květinový průvod probíhá?

Každé květinové korzo je něčím specifické a v Nizozemsku nenarazíte na dvě totožná, i když jejich průběh většinou bude podobný. Ve zkratce jde vždy o průvod nazdobených vozů květinami. Někdy se jedná o vozy, jindy o lodě. Většinou nejde pouze o samotný průvod, ale spoustu dalších aktivit a celý festival trvá několik dní až týden. Průvod většinou bývá až na konci jako vyvrcholení celého květinové festivalu.

A i proces přípravy je u květinových průvodů podobný: připravit návrh, nasbírat květiny a pustit se do práce.

Květinový průvod je většinou doprovázen hudbou, na vozech jsou tematicky oblečení dobrovolníci, kteří dokreslují atmosféru každého jednotlivého projektu, mávají obecenstvu, zdraví ho, rozdávají úsměvy a tančí.

Jednotlivé týmy dobrovolníků mezi sebou soupeří a porota nakonec vybere ty nejkrásnější květinové výtvory.

Kdy se koná?

Květinové korzo se v Nizozemsku koná každoročně v různých období. Začíná se jarními květinovými průvody a končí se na podzim. Květinové korzo tedy můžete vidět od dubna až do září téměř po celé zemi.

Kde ho sledovat?

V jednotlivých městech se pro tuto příležitost vytváří tribuny, na kterých můžete průvod strávit a vidět tak jednotlivé nazdobené vozy při jejich průjezdu kolem tribun.

Místo na tribuně vám zajistí, že na průvod perfektně uvidíte, ale pro vstup na tribunu potřebujete vstupenku. Ceny vstupenek se pohybují v rámci desítek eur.

Pokud se vám nechce utrácet za vstupenku na tribunu, najděte si místo někde podél tratě, kudy nazdobené vozy projíždění. Na průvod buď můžete počkat, nebo si pronajmout kolo a vždy ho po cyklistické stezce trochu předběhnout, či následovat. S květinovým průvodem tak můžete klidně strávit celé odpoledne.

Vždy se ujistěte, že se na vybrané korzo dostanete i bez vstupenky. Některá korza jsou k navštívení zdarma (platí se pouze za místo na tribuně), u jiných se bez vstupenky do blízkosti průvodu nedostanete.

Kde se ubytovat?

Ubytování hledejte na známých a prověřených stránkách jako booking.com nebo airbnb.cz. Níže najdete vybraná města, ze kterých to budete mít na jednotlivá korza nejblíže. Záměrně jsem vybrala zajímavá města, jejichž prohlídku si rozhodně užijete. Vedle nich vždy najdete informaci o tom, kdy se daný květinový festival koná a co je na něm speciální.

Na jaká korza se v průběhu roku můžete vydat?

Bloemencorso Bollenstreek19.4.2023 – 23.4.2023

Jarní sezona plná hyacintů, tulipánů a narcisů je oslavována ve vyhlášené části květinových cibulek Holandska – pásu Bollenstreek. Toto korzo můžete jednoduše spojit s návštěvou tulipánové zahrady Keukenhof a prohlídkou kvetoucích tulipánových polí v okolí. O tulipánové sezoně se dozvíte více v tomto článku.

Webové stránky: Home – Bloemencorso Bollenstreek (bloemencorso-bollenstreek.nl)

Ubytování: Haarlem

Varendcorso Westland – 23.6.2023 – 25.6.2023

V regionu Westland vás v červnu budou místo vozů čekat nazdobené lodě. Lodě nejsou nazdobené pouze květinami, ale i rostlinami a zeleninou, která je hlavním produktem tohoto regionu. Téma pro rok 2023 je: „On Stage.“

Webové stránky: Varend Corso | 23, 24 en 25 juni 2023

Ubytování: Den Haag

Bloemencorso Rijnsburg12.8.2023

Na rozdíl od ostatních letních květinových průvodů v Holandsku se tento vyznačuje používáním více než jednoho druhu květin pro zdobení svých alegorických vozů. Zde vás čekají až stovky druhů květin naaranžované profesionálními aranžéry. Letošní téma květinového průvodu Rijnsburg je „Zázraky přírody.“

Webové stránky: Flower Parade Rijnsburg – Een rijdend theater (rijnsburgscorso.nl)

Ubytování: Leiden

Bloemencorso Sint Jansklooster18.8.2023 – 19.8.2023

Jiřinové obry najdete ve květinovém průvodu Sint Jansklooster.

Webové stránky: Home – Corso Sint Jansklooster (corsoklooster.nl)

Ubytování: Zwolle

Bloemencorso Leersum19.8.2023 – 20.8.2023

Květinové korzo v Leersumu začalo před 70 lety zdobením jízdních kol k příležitosti oslav narozenin královny Wilhelminy. Dnes se zde staví desítky nazdobených vozů malých i velkých velikostí a hlavní květinou tohoto průvodu je jiřina.

Obyvatelé tohoto města si každoročně volí květinovou královnu roku, která se podílí na přípravách i promování květinového průvodu.

Webové stránky: Bloemencorso Leersum – Het evenement van de Utrechtse Heuvelrug

Ubytování: Amersfoort

Bloemencorso Winterswijk24.8.2023-27.8.2023

I ve Winterswijku najdete letní květinový průvod tvořený vozy nazdobenými barevnými jiřinami.

Webové stránky: Volksfeest & Bloemencorso Winterswijk

Ubytování: Arnhem

Bloemencorso Vollenhove26.8.2023

Tento květinový průvod je tvořen alegorickými vozy nazdobenými květy jiřin všech barev, součástí průvodu je i večerní korzo, při kterém se vozy nasvítí světly.

Webové stránky: 26 augustus 2023 | Bloemencorso Vollenhove (corso-vollenhove.nl)

Ubytování: Zwolle

Bloemencorso Eelde – 2.9.2023 – 3.9.2023

V Eelde v průvodu kombinují květy jiřin s klasickými řezanými květinami a tato tradice se datuje až do roku 1957. Průvod je doplněn živou hudbou i divadlem. Téma letošního roku: Globetrotters.

Webové stránky: Bloemencorso Eelde 3 en 4 september 2022 – Bloemencorso Eelde

Ubytování: Groningen

Bloemencorso Zundert – 3.9.2023 – 4.9.2023

Ve městě Zundert vás čeká největší květinový průvod světa.

Webové stránky: Corso Zundert – 3 & 4 september 2023

Ubytování: Breda

Bloemencorso Valkenswaard – 8.9.2023 – 10.9.2023

Začátek tradice tohoto korza se datuje ke konci 2. světové války, kdy Holanďané slavili osvobození zdobením jízdních kol květinami.

Jedná se o korzo, kde uvidíte průvod vozů nazdobených dvěma miliony jiřin všech barev. Téma roku 2023 je „Hocus Focus: Není to tak, jak se zdá.“  

Webové stránky: Welkom op het Bloemencorso Valkenswaard! | Bloemencorso Valkenswaard

Ubytování: Tilburg

Bloemencorso Lichtenvoerde10.9.2023

V tomto květinovém průvodu uvidíte 18 obrovských alegorických vozů nazdobených barevnými květy jiřin.

Webové stránky: Bloemencorso Lichtenvoorde

Ubytování: Arnhem

Fruitcorso Tiel16.9.2023 – 18.9.2023

Nejvýjimečnějším průvodem je pak určitě ovocné korzo. Tento průvod vozů nazdobených ovocem je totiž světovou raritou a nikde jinde ho nespatříte.

Webové stránky: Fruitcorso Tiel – Fruitcorso – Tiel Nederland

Ubytování: Tiel

Doufám, že vám tento článek pomohl s výběrem programu pro vaše holandské dobrodružství. Pokud se nechcete zdržovat plánováním vaší cesty, ráda ji za vás do detailu naplánuji v rámci Itineráře na míru.

Mohlo by Tě zajímat: