Jiřinová květinová pole v Nizozemsku a kde je hledat

Že je Nizozemsko zemí tulipánů, ví jistě každý. Ne všichni ale tuší, že kromě tulipánů v Nizozemsku můžete najít také rozlehlá jiřinová pole. Barevné jiřinky všech druhů zde zdobí pole zhruba mezi srpnem – říjnem.

Kde se v Nizozemsku jiřiny vzaly?

Jiřiny se v Nizozemsku pěstují převážně pro jejich hlízy. Jiřinám vyhovuje písečná půda i holandské podnebí. Každý rok se po výkvětu hlízy oddělí a putují do prodeje. Jen malý podíl zde obsahují rostliny, které se pěstují jako řezané květiny.  

Dalším důvodem, proč se v Nizozemsku pěstují jiřiny ve velkém jsou květinová korza. Letní a podzimní květinová korza využívají květy jiřin k ozdobení alegorických vozů. Tyto vozy pak projíždějí v květinových průvodech holandskými městy.

Kdy kvetou jiřiny na polích?

Jiřiny začínají kvést ke konci července a květinová pole většinou zdobí až do října. Největší parádu dělají jiřiny zhruba od půlky srpna. Abyste měli jistotu kvetoucích polí, volila bych návštěvu mezi půlkou srpna a koncem září.

Kde rozkvetlé jiřiny vidět?

V Nizozemsku můžete navštívit jiřinová pole, zahrady plné jiřin, nebo květinové farmy. Níže najdete seznam míst i událostí spojených s těmito vznešenými květinami s detailními informacemi.

Festival jiřin

Na přelomu léta a podzimu se v Nizozemsku pořádá jiřinový festival. Událost trvá od srpna do října, po celou dobu květu jiřin. V rámci tohoto festivalu jsou po městech rozsázené obří mozaiky utvořené z květů jiřin, pořádají se květinové průvody, jsou otevřené výstavní zahrady a květinová pole. Pohledů na barevné květiny si zde můžete užít dosyta.

Kdy: srpen – říjen

Holland Dahlia Event

V rámci víkendu jiřinových mozaik se po celém regionu Bollenstreek vystaví desítky mozaik vytvořených z jiřinových květin. Téma pro rok 2023 je Typical Dutch. V zámecké zahradě Keukenhof můžete vidět spoustu uměleckých děl spojených s jiřinami. Součástí jsou i mozaiky a další květinami vpichované obrazce v nadživotní velikosti.  

Kdy: 8. září -10. září

Květinová korza

Obrovské květinové průvody alegorických vozů nazdobených z květů jiřin můžete vidět téměř po celém Nizozemsku. Květinová korza jsou holandskou tradicí a není divu, že se tyto průvody konají téměř v každé provincii. V průběhu srpna a září jich můžete navštívit desítky.

Zde najdete několik zástupců hlavních holandských jiřinových květinových průvodů.

  • Bloemencorso Zundert – 3.-4. září
  • Bloemencorso Lichtenvoorde – 10. září
  • Bloemencorso Leersum – 19. – 20. srpna

Květinové zahrady a farmy

I Love Dahlia / Fred de Meulder b.v.

Na této květinové farmě se mezi jiřinovými záhony můžete projít, ale součástí je i samosběrná zahrada, kde si můžete sami nasbírat kyblík plný jiřin. Vstup do zahrady je zdarma, jednotná cena za samosběr je 15€ / kyblík plný jiřin.

Otevírací doba: srpen – září sobota 10:00 – 15:00

středa 19:00 – 21:00

Vstup: zdarma / 15€ za kbelík plný jiřin

Adresa:  Pastoorslaan 30a, 2182BX, in Hillegom

Webové stránky: The ILoveDahlia show & cutting garden – Dahlia for European customers

De Tulperij

De Tulperij je další farma, kde můžete vidět stovky druhů barevných jiřin. Na jaře se zde nachází tulipánová farma, v pozdním létě to jsou jiřiny. Vstup je zdarma, součástí zahrady je i samosběr. Platí se zde za jednotlivé kusy, nasbírat si tedy můžete kytiček, kolik se vám zachce.

Otevírací doba: 12. srpna – 13. října

úterý až neděle 9:30 – 17:00

Adresa: Oude Herenweg 16 B, 2215 RZ Voorhout

Vstup: zdarma / platí se pouze za nasbírané jiřiny

Webové stránky: Welkom bij de Tulperij – De Tulperij

FAM Flower farm

Tato farma se řadí mezi naprostou špičku v holandské produkci jiřinových hlíz. Jejich kvalitu vám můžu doporučit, sama jsem si zde loni objednala několik speciálních kousků, které letos dělají parádu na babiččině zahradě.

Prohlídka květinové farmy FAM je dražší než ostatní farmy. Za sezónu vypisují jen několik termínů s omezenou kapacitou, aby měl každý návštěvník na poli dostatek prostoru k vyfocení perfektních fotek. K prohlídce jiřinových polí dostanete v ceně i kávu, čaj a stroopwafels – sirupové vafle, které jsou tradičním holandským pokrmem.

Otevírací doba: na webu jsou vypsané termíny, na které se musíte zaregistrovat

Cena: 45€

Webové stránky: Visit our flower fields in the summer | FAM Flower Farm

Zámek Keukenhof / Kasteel Keukenhof

Nádhernou jiřinou zahradu se stovkami druhů i barev najdete v zámecké zahradě zámku Keukenhof. Udělejte si romantickou procházku mezi jiřinovými záhony v pohádkové zámecké zahradě.

Otevírací doba: 12. srpna – 15. října 2023

Adresa: Keukenhof 1, 2161 AN Lisse

Vstup: zdarma

Parkování: zdarma

Webové stránky: Dahliatuin – Kasteelkeukenhof

Chystáte se do Nizozemska a potřebujete naplánovat vaši cestu do detailu? Ráda vám naplánuji itinerář na míru přesně podle vašich představ. Podívejte se, co všechno itinerář na míru obsahuje.

Mohlo by Tě zajímat: