Jak jsem se naučila holandštinu a tipy, které pomůžou i vám

Učení cizího jazyka není žádný sprint, naopak bych ho spíš označila jako maraton. A z vlastní zkušenosti vím, že tahle cesta nekončí ani diplomem na stěně, složenými státnicemi nebo plynulým rozhovorem. Jakmile se jednou vydáte na cestu ke znalosti nového jazyka, bude vždycky, co se učit. Dnešním článkem se vám pokusím přiblížit studium holandštiny a dám vám několik tipů, které ve studiu pomohly mně.

Moje začátky s holandštinou

Studiu holandštiny se v různých podobách věnuji už od mého příjezdu do Holandska v roce 2018. O tom, jak se učit cizí jazyk s tipy přímo pro holandštinu jsem napsala článek už v roce 2021, ale jelikož se já i má holandština stále vyvíjíme, připravila jsem pro vás dnes druhý díl.

Moje holandština je necelých 5 let po příjezdu na úrovni B2, státnice jsem složila v roce 2021, tedy po 3 letech v Holandsku. Poslední 2 roky se holandštinu učím spíš pasivně. Z poslechu, čtením, a děláním chyb v rozhovorech s Holanďany. (Chybám se nevyhnete ani po letech a vždycky bude něco, co se od nich přiučíte.)

Tento článek je tedy určen hlavně těm, kteří už základy pochytali, ale nenechají se odradit a chtějí taje holandštiny prokouknout skrz na skrz. Tak pojďme na to. Ukážu vám mou cestu a to, co nejvíc pomohlo mně.

Co vám řeknou ostatní

Nejopakovanější mantrou při učení cizího jazyka je „nesmíš se bát dělat chyby.“ Řekne vám to každý, s kým se o učení nového jazyka budete bavit. A věřte mi, že po příjezdu do cizí městě, bude mít názor o tom, jak se nejlépe učit daný jazyk, úplně každý. A úplně každý vám ho s radostí bez zaváhání sdělí.

A dost možná to nebude to, co zrovna chcete slyšet. Já to měla úplně stejně.

Když jsem se o holandštině bavila s lidmi, co už měli základy dávno v malíčku, slýchávala jsem většinou: „musíš mluvit, bez toho se to nenaučíš.“ Ale to poslední, co jsem po přestěhování do Nizozemska chtěla dělat, bylo trápit se s holandskou výslovností a ztrapňovat se před Holanďany hned na začátku.

Začátky jsou vždycky nejtěžší

Holandština se na mě valila ze všech stran a můj unavený mozek plný podivných chrochtavých zvuků to pomalu vzdával. To jsem si aspoň myslela. Ve skutečnosti nasával a ukládal spoustu nových informací a pomáhal mi tak se v novém jazyce začít orientovat.

První rok jsem se holandštinu učila spíše pasivně. Zvolila jsem nesprávný kurz, díky kterému jsem si připadala neschopná a po několika měsících jsem to vzdala. O mém prvním holandském kurzu si můžete přečíst v jednom z mých prvních článků vůbec – tady.

Vedle toho jsem holandštinu poslouchala v televizi a v rádiu a slýchala jí denně v práci, kdy se kolem mě kolegové bavili pouze v tomhle tajemném jazyce, kterému jsem nerozuměla.

Hodně mi k porozumění pomohly holandské titulky u anglicky mluvících seriálů a filmů, na které se můj mozek automaticky zaměřoval, a aniž bych chtěla, automaticky jsem je četla. V té době jsem jim nerozuměla a vůbec mi nedávaly smysl s tím, co se právě odehrávalo v dané scéně. Podvědomě jsem se ale učila.

Zde musím zmínit i obří výhodu, díky které pro mě holandština – a to hlavně ta psaná – nebyla úplný oříšek. Tou výhodou je studium němčiny. Němčinu jsem se učila 13 let až jsem z ní jako Bc. odstátnicovala. I když je holandština takový zmetek germánských jazyků, vliv němčiny je zde zřetelný a díky tomu to pro mě nebylo úplné utrpení. Zdůrazňuji ÚPLNÉ. Procházka růžovým sadem to totiž rozhodně nebyla.

Vyčlenění z kolektivu

Nejhorší to bylo v práci a na společných setkáních s mou novou rodinou. Všichni se se mnou samozřejmě snažili mluvit anglicky, ale většinová konverzace s kolegy nebo dětmi bude vždy probíhat v holandštině. A vždycky se najde ten jeden člověk, co přepne do holandštiny a vy už pak nemáte šanci se do konverzace zapojit. Chvilky na společných grilovačkách, kdy jsem neměla tušení, o čem se všichni kolem mě baví, pro mě byly chvíle utrpení.

Holandštinou jsem byla obklopená ze všech stran a učila se, i když jsem si to neuvědomovala. Všechny tyhle podvědomé znalosti se mi ukládaly a projevily se ve chvíli, kdy jsem se rozhodla, že se přestanu schovávat a holandštinu pokořím. Zadarmo to ale rozhodně nebylo.

A jestli vám někdo bude tvrdit, že pro dobrou znalost jazyka se musíte přestěhovat do zahraničí a jazyk se naučíte bez námahy, půjde to “samo” a budete mít jazyk “zadarmo” a rychle, tak mu vyřiďte, že ho zdravím se zdviženým prostředníčkem.

Co mi na mé cestě nejvíc pomohlo?

Sestavila jsem pro vás tipy, které zaručeně pomůžou i vám:

Kurzy.

Ne každý má disciplínu, odhodlání a vytrvalost vrcholového sportovce a přinutit se k procvičování holandštiny by pro vás (tak jako pro mě) mohl být problém. U mě to vyřešily kurzy. 2.5hodinové sezení jednou za týden mi za rok dopomohlo ke zlepšení o celé 2 úrovně. Povinné domácí úkoly jsou sice otrava, kterou si už v našem věku leckdo může odpustit, zaručí ale, že se jazyku budete plně věnovat alespoň 2x týdně a znalosti se vám výrazně zlepší. 

Upřímně vám řeknu, že jsem po práci a navazujícím kurzu holandštiny chodila domů kolem 22:00 úplně vyšťavená. Kvůli pandemii se časem kurzy přesunuly do online podoby, vyzkoušela jsem si tedy skupinovou fyzickou ale i online výuku a můžu vám doporučit obojí.

Záleží na tom, co sami preferujete, ale i online se toho zvládnete spoustu naučit.

Někomu bude vyhovovat skupinový kurz, někomu 1:1, to už nechám na vás.

Učebnice

Pořiďte si holandskou učebnici. Ale jen v kombinaci s kurzy. Pokud se totiž začtete do učebnice jako samouk, maximálně se po několika stránkách a se začínající bolestí hlavy rozbrečíte.

Já jsem si koupila učebnici nizozemštiny ještě před stěhováním do Nizozemska, ale nerozuměla jsem téměř ničemu, co se v učebnici psalo. Prostě jsem na ní nebyla připravená a potřebovala jsem vedení a vysvětlení.

Takže vrhnout se na holandské učebnice jako samouk vám určitě v začátcích nedoporučuji.

Pokud už máte základ za sebou a chcete se v holandštině zlepšit, učebnice by pro vás mohly být dobrým pomocníkem.

Aplikace – Duolingo, Memrise

U disciplíny ještě zůstaneme. Hlavním faktorem úspěchu při učení jazyka je vytrvalost a pravidelnost. K tomu vám může pomoc tato aplikace. Duolingo jsem používala více než rok každý den a zlepšení bylo viditelné. Duolingo vám hlídá streak – tedy nepřerušené denní používání aplikace a u mě to fungovalo jako motivace.

Svých pět minut učení jsem si většinou odbyla až večer před tím, než jsem šla spát. Doporučuji ale vzpomenout si někdy přes den, někomu může samozřejmě vyhovovat i ráno.

Nebudu vám tvrdit, že vás appky naučí cizí jazyk, tak jednoduché to samozřejmě není. Pomůžou vám ale přiblížit se k vašemu cíli. Pevně věřím tomu, že pokud budete něčemu věnovat 5 minut každý den po celý rok, zaručeně po roce uvidíte, jakou cestu jste už ušli.

Dejte tomu 5 minut, víc po vás nechci.

Duolingo můžete kombinovat i s aplikací Memrise, na té jsem začínala a naučila se spoustu slovíček. Na obě appky pro studium holandštiny nedám dopustit.

Televize

Díváte se večer na televizi? Pokud ano, pusťte si k tomu holandské titulky a potrénujte mozek. Odvděčí se Vám. Titulky spustíte skrz teletext na straně 888. Já vím, že televize už je trochu oldschool, ale musím říct, že při mých začátcích se mi osvědčilo sledovat notoricky známe HIMYM a Friends v angličtině a u toho číst holandské titulky.

A i dnes mi holandská televize moc pomáhá. Nejen s holandštinou, ale i s obecným přehledem. Obzvlášť vám můžu doporučit holandské kvízy jako Slimste Mens – tady uplatníte své obecné i na Nizozemsko zaměřené znalosti ze všech oblastí, De Kwis, ve kterém holandští komici vtipně glosují současné dění ve společnosti, nebo třeba holandskou verzi Chcete být milionářem. Na holandských tv stanicích běží spousta dalších kvízů a s titulky na teletextu 888 se budete zároveň bavit i učit.

Malý disclaimer: Kvízy jsou kompletně v holandštině, takže tento tip ocení spíš pokročilí.

Rádio

Když se podívám na své začátky s holandštinou, řekla bych, že nejvíc jsem se toho naučila v autě. Každý den jsem na hodinové cestě z a do práce poslouchala SKY, Radio 10 a Veronicu a objevovala nová slovíčka, dávala smysly větám, kterým jsem den před tím nerozuměla a seznamovala se s holandskou hudbou.

Hudba

Hudba sice tak trochu patří pod to rádio, ale já jí tu dám samostatnej odstavec, protože bez ní bych dneska nebyla tam, kde jsem.

Láska k hudbě a mistrovi holandského popu Guus Meeuwisovi mi s holandštinou nejvíc pomohla. Jeho Je staat niet alleen /Nejsi sám/a, jsem si přepisovala na papír v holandštině a pak překládala, ve sprše zpívala a když jsem se v týhle holandský džungli cítila úplně nahovno, i se ujišťovala s tím, že „je staat niet alleen, je hoeft niet alleen.“

Pokud se i vy chcete holandsky učit skrz hudbu, uložte si můj playlist s holadskými hity na Spotify, kterej sem pro sebe (a teď už i pro vás) vytvořila.

Playlist najdete tady.

Podcasty

Kromě hudby se můžete holandštinu učit i poslechem podcastů. Výhodou je, že se tímto způsobem kromě holandštiny dozvíte i spoustu zajímavostí o Holanďanech, Nizozemsku a holandských reálií. Dvě mouchy jednou ranou. Tady vám dám pár tipů na podcasty jak pro začátečníky, tak pokročilé.

Nieuws in makkelijk Nederlands – V těchto epizodách se dozvíte týdenní novinky ze světa i Nizozemska v pomalé a jednoduché holandštině.

Een beetje Nederlands – 10-15minutové epizody na dané téma v pomalejší holandštině, ke každé epizodě je i přepis textu, který můžete sledovat při poslechu

5-minuten Nederlands – Zde najdete 5minutové epizody vyprávěné v pomalejším tempu, některé jsou na témata typické pro Nizozemsko a Holanďany samotné, v jiných vás podcasterka například provede svým dnem

Dutch Today – I zde se dozvíte o holandské historii, kultuře i společnosti. Epizody jsou delší a oproti ostatním i jazykově náročnější.

Držím vám palce s holandštinou! Succes!

Plánujete se stěhovat do Nizozemska? Stáhněte si e-book ZDARMA Co zařídit před stěhováním do Nizozemska. E-book najdete tady.

Mohlo by Tě zajímat: