Kousek Itálie v Holandsku? Vydejte se do Giethoornu!

Kouzelné městečko na severu Nizozemska se často označuje jako Benátky Severu. A má pro to samozřejmě dobrý důvod. Město je protkané vodními kanály a auta do centra města nemají přístup. Kolem malebných domečků se můžete projít pěšky, nebo se po kanálu proplout na lodi. Tak jako tak vás v Giethoornu čeká nezapomenutelný zážitek.

Na začátek vám prozradím, že právě Giethoorn se považuje za jednu z několika top atrakcí, které Nizozemsko nabízí. A díky sociálním sítím je v sezoně přímo napěchován turisty. Každý rok se sem vydává na milion turistů. Právě z tohoto důvodu jsme si pro návštěvu tohohle holandského města vybrali konec dubna a naši návštěvu naplánovali hned na začátek týdne – tedy na pondělí.

Pokud se do Giethoornu chcete podívat, ale nelákají vás zástupy turistů, doporučuji vám naplánovat návštěvu buď na jaře nebo na podzim a vydat se sem v některý den v týdnu – ideálně od pondělí do čtvrtka.

Nám se tenhle krok vyplatil, ve městě jsme potkali jen několik dalších turistů a při plavbě na pronajaté loďce jsme po celou cestu nenarazili na nikoho. Až na poslední kousek přímo ve městě. Pár desítek metrů před parkovištěm pro loďky jsme konečně potkali další dvě loďky s turisty.

Jedinou stinnou stránkou návštěvy mimo sezonu je nevyzpytatelné počasí. Může se totiž jednoduše stát, že vás překvapí mrazivý vítr a vlezlý déšť, jako se to stalo právě nám. Ale i přes nepřízeň počasí jsme si výlet do Giethoornu užili a nebála bych se vám ho doporučit.

Kde Giethoorn hledat?

Vesničku Giethoorn najdete na severu Nizozemska v provincii Overijssel. Leží 120 km od Amsterdamu a z hlavního města se sem dostanete autem za hodinu a půl.

Hlavním turistickým tahákem je historický střed města s ostrůvky, které mezi sebou spojuje 176 mostů. Pod nimi proudí voda v ručně vykopaných vodních kanálech. Na těchto ostrůvcích můžete obdivovat staré farmářské domy s doškovými střechami a vymazlené zahrady plné barevných květin.

Na jaře tu místním na zahrádkách kvetou narcisy, hyacinty a tulipány. V létě jsou to pak hlavně bohaté keře hortenzií všech barev.

Nespornou výhodou centra města je, že sem nesmí auta, což vytváří příjemnou atmosféru. Auto musíte nechat na jednom z parkovišť u vjezdu do města. Tato parkoviště jsou zdarma a po cestě vás budou navigovat četné cedule. Od parkovišť je to do centra města pár minut chůze.

Na lodi po kanálu

Tradiční způsob, kterým se po městečku Giethoorn pohybovat je plavba na lodi. Proplout se po vodním kanálu v tomto pohádkovém prostředí je naprosto výjimečný zážitek.

Pokud byste si to rádi vyzkoušeli na vlastní kůži, máte dvě možnosti.

1) Účastnit se hromadné plavby

V Giethoornu najdete několik společností, které hromadné plavby po kanálech provozují.

Koppers Giethoorn

Tato společnost nabízí okružní plavby v různých délkách. Můžete se tedy vydat na hodinovou, dvouhodinovou, nebo tříhodinovou plavbu po centru Giethoornu a jeho okolí. Výběr je jen na vás. Plavba se odehrává v kryté lodi s kapacitou 48 sedadel a v rámci plavby dostanete zdarma kávu nebo čaj dle výběru.

Hodinová plavba vás vyjde na 9€/osoba.

2hodinová bude stát 16€/osoba.

Rezervace doporučuji online, abyste měli zajištěné místo. Ale pokud sem vyrazíte mimo sezonu nebo mimo víkendy, můžete se na plavbu přidat až na místě.

Hodinová plavba startuje po celý den každou půl hodinu.

Vstupenky můžete rezervovat zde.

Pokud se do Giethoornu chcete podívat z Amsterdamu, objednejte si celodenní výlet, ve kterém je zahrnuta cesta z Amsterdamu do Giethoornu a zpět a okružní plavba v Giethoornu i s průvodcem.

Lístky si můžete objednat tady.

2) Pronajmout si soukromou loďku

Pokud nechcete plavbu podniknout ve skupině, můžete si pronajmout soukromou loďku. Z vlastní zkušenosti vám můžu doporučit pronájem vlastní loďky a užít si plavbu v soukromí.

V pohádkové krajině Giethoornu si pak sami na loďce budete připadat jako Václav Neckář s Helenou Vondrářkovou v Šíleně smutné princezně.

Soukromou loďku s elektrickým motorem si můžete zarezervovat zde.

Loďku si můžete pronajmout na časový úsek jedné, dvou nebo tří hodin. K plavbě dostanete mapku s vyznačenou trasou. My jsme si loďku zarezervovali na 3 hodiny a jeli se projet centrem Giethoornu až k nedalekému jezeru. Kromě historických domečků, rozkvetlých zahrad, které je obklopují a mostů, které spojují obydlené ostrůvky, jsme po cestě potkali i větrný mlýn a rozsáhlá pole s pasoucími se ovečkami. Až jsme úzkými kanály dopluli až na široké jezero. Z něj už naše cesta směřovala zpět do centra města až jsme se okružní plavbou dostali zpět k parkovišti loděk.

U nich samozřejmě nechybí i obchod se suvenýry, kde si můžete pořídit typické holandské suvenýry jako jsou klíčenky se dřeváky, magnetky s fotkami holandských měst, nádobí zdobené delftskou fajáns nebo třeba pohlednice z celého Nizozemska.

Chcete se projet na kole nebo se jen tak procházet?

Pokud vás plavba po kanálu neláká, projděte se kolem dobových domečků pěšky, nebo si půjčte kolo.

Kolo si můžete pronajmout například tady: Rent a Bicycle – BoatRental-Giethoorn.EU – Free Parking

Pozor na další cyklisty i chodce, v Giethoornu totiž neodlišují cyklistický pruh od pruhu pro chodce, a tak mohou cyklisti i chodci užívat ty samé cesty. Nutno dodat, že v sezoně se romantická procházka Giethoornem může změnit v boj o holý život. To, když se stovky turistů z celého světa rozhodnou podniknout typický holandský zážitek a pronajmou si jízdní kolo, aniž by na něm uměli jezdit.

Kolem a kolem je výlet do Giethoornu příjemnou náplní všedního dne mimo hlavní sezonu. Díky sociálním sítím je to místo nabité turisty k prasknutí a upřímně řečeno, trochu přeceňované.

Návštěvy Giethoornu rozhodně nelituji a pokud chcete zavítat do Benátek severu, návštěvu vám mohu s klidným srdcem doporučit. Do mé TOP desítky holandských míst se ale malebné kanály pohádkového Giethoornu nezapisují.

Chystáte se do Nizozemska? Ráda vám s plánováním vašeho výletu pomůžu. V rámci itineráře na míru vám naplánuji vaši dovolenou přesně podle vašich představ. Pro více informací klikněte zde.

Mohlo by Tě zajímat: