Rádi byste viděli divoké tuleně? V Holandsku je to možné

I v Nizozemsku je možné spatřit neobvyklou faunu a floru. A to především, když víte, kam se koukat. V tomto článku vás vezmu na místa, kde v Nizozemsku můžete spatřit divoké tuleně.

Spatřit tuleně ve volné přírodě stálo na mém pomyslném “chci zažít” seznamu už několik let. Poprvé jsem po tom zatoužila krátce po mém příjezdu do Nizozemska. Na začátek vám rovnou prozradím, že se mi to nakonec povedlo, ale tahle cesta za divokými tuleni trvala celé 3 roky. O tom, kolikrát a kam jsme se za divokými tuleni (ne)úspěšně vydali, se dočtete v tomto článku.

Náš první výlet za divokými tuleni

Ronald mi častokrát tvrdil, že velmi oblíbené místo, kde tuleni odpočívají a vyhřívají se, je hned na druhé straně přes vodu od našeho domova a moje nadšení to jen povzbuzovalo.

Za tuleni jsme tedy trajektem vyjeli do Rozenburgu. Já jsem se vybavila dalekohledem a pořádně se těšila, až poprvé tuleně uvidím.

Po tuleních ale ani vidu ani slechu. Jediné, co nás na této expedici překvapilo, byl vydatný déšť, a tak tento výlet skončil zklamáním.

V průběhu času jsem občas zahlédla příspěvky na sociálních sítích, kdy se tuleni vynořili na plážích ve Scheveningen nebo Hoek van Holland, samozřejmě, zrovna když jsem já seděla v kanceláři a o pláži si mohla nechat jen zdát.

Moje kolegyně mi dokonce ukázala video, které natočila v létě při procházce kolem zátoky v našem městě. Na videu byl rozdováděný tuleň, který si přišel zaplavat mezi labutě.

Kolem a kolem, Rozenburg a pláže v Jižním Holandsku jsou místy, kde tuleně spatříte opravdu jen výjimečně.

Další pokus – ostrov Texel

Další pokus k objevení divokých tuleňů následoval, když jsme se vydali na ostrov Texel. Tam máte několik množností, jak se k tuleňům dostat.

  • Buď pojedete vyhlídkovou lodí, která vás dostane k místům, kde se tuleni často vyskytují.

Zde je ale vždycky riziko, že tuleni na svém stanovišti zrovna v tuto chvíli nebudou a vy jen ztratíte čas i peníze.

O této možnosti jsme chvíli uvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli pokusit štěstí s druhou možností a spojili prozkoumávání ostrova s lovem na tuleně.

  • Vydat se za tuleni na vlastní pěst.

A tak jsme se při projíždění ostrovem procházeli po místech u břehu, která vypadala jako ideální stanoviště pro vyhřívající se tuleně. I tentokrát ale následovalo zklamání. A já jsem si začínala myslet, že mi tuleni prostě nejsou souzeni.

Tuleni z Texelu

V okolí Waddenského moře žije na 10 000 tuleňů. Na ostrově Texel také funguje záchranná stanice Ecomare, která se stará o slabé a nemocné tuleně.

Ve chvíli, kdy jsou tuleni opět schopní samostatnosti, vrací je stanice zpět do divoké přírody. Pokud chcete mít jistotu tuleňů, můžete navštívit samotnou stanici.

Ecomare Texel

Kromě záchranné stanice funguje ecomare i jako přírodovědné muzeum. Kromě tuleňů zde uvidíte další zvířata a dozvíte se více o fauně a floře na ostrově Texel.

Vstup: 15€ / dospělý / 10.25€ dítě (do 25 let)

Webové stránky: Dive into the sea! A splendid daytrip | Ecomare Texel

Het Sop

Na okruřní plavbu za tuleni vás vezme společnost Het Sop. Ti také nabízí garanci vrácení peněz, pokud při plavbě tuleně nespatříte.

Het Sop je malá loď s maximálně 12 pasažéry. Za tuleni se s touto společností můžete vydat každý den v týdnu. Vyjíždí se několikrát za den. Plavba trvá hodinu a půl. Ideální je zarezervovat si místo včas.

Cena: 30€ / osoba

Webové stránky: The best Seal Tour on Texel – Seals Texel (zeehondentexel.nl)

Poslední pokus a BINGO

Karta se obrátila až na podzim roku 2022, kdy jsme s našimi přáteli naplánovali spontánní trip do Zierikzee, malého městečka v provincii Zeeland.

Z tohoto města totiž také vyjíždí vyhlídková loď, která vás zaveze k místu, kde místní tuleni nejraději tráví svůj čas.

Čekal nás ale malý zádrhel, nemohli jsme si koupit lístky na loď, protože bylo vyprodáno.

Frisia Rondvaarten

Já jsem se tedy s tuleni zase rozloučila, ale rozhodli jsme se dojít až k lodi a zeptat se, jestli se náhodou nějaká 4 místa neuvolnila. A světe div se, bylo nám přáno. Nastoupili jsme na loď, objednali si občerstvení a začali si užívat posezení s přáteli na lodi.

Upřímně musím říct, že jsem v samotné tuleně už ani nedoufala a rozhodla se jednoduše užívat netradiční výlet v podobě plavby lodí. Po několika minutách po vyplutí nám ale kapitán ohlásil, že se před lodí objevily sviňuchy, které můžeme vidět z okna a celé osazenstvo lodi se začalo netrpělivě vrtět.

A opravdu jsme za malý okamžik spatřily ploutve sviňuch (vypadajících jako delfíni), jak si uvolněně plavou podél naší lodi. V tu chvíli už byl pro mě cíl plavby naplněn. Delfíny jsme sice viděli už loni v Gran Canaria, ale tehdy jsme oba s Ronaldem skončili s příšernou mořskou nemocí a nadšení z delfínů nám tedy nevydrželo moc dlouho.

Tentokrát jsme si pohled na delfínovité sviňuchy užili jen pár kilometrů od domova na lodi s příjemným posezením a bez nevolnosti. Win-win.

To, že jsme zhruba za půl hodiny dorazily k písečnému ostrůvku, na kterém se vyhřívala početná skupina tuleňů, už byla jen třešnička na dortu.

Měli jsme tak možnost prohlédnout si tuleně v dostatečné blízkosti a ze všech úhlů, aniž bychom je nijak ohrožovali. Kapitán loď otočil o 180°, aby si tuleně mohl prohlédnout úplně každý a poté jsme se vydali na zpáteční cestu.

Celá plavba trvala zhruba 1 a půl hodiny a stála 16€ na osobu.

Lístky si můžete rezervovat zde: Categorieën – Frisia Rondvaarten

Zajímají vás další tipy na výlety po Nizozemsku? Stáhněte si ZDARMA e-průvodce s 5 tipy na výlety po Nizozemsku. E-průvodce najdete TADY.

Mohlo by Tě zajímat: