7 tipů na levné výlety po Holandsku, co za to stojí!

Nizozemsko obecně nepatří mezi země, kde se dá strávit nejlevnější dovolená. Dost často vám ve svých článcích představuji tipy na výlety do různých atrakcí a muzeí, při kterých musíte sáhnout hlouběji do peněženky. Dnes vám chci představit tipy na výlety, které vás ale naopak nebudou stát moc a dost možná při nich zažijete právě tu typickou holandskou atmosféru.

Co tedy bude na seznamu levných ale za to autentických holandských výletů?

1) Relax na pláži

Procházka po pláži patří k mým oblíbeným holandským kratochvílím. Nutno říct, že v zimě u pláže nezvládnete díky ledovému větru vydržet déle než pár minut- Zato v horkých letních měsících byste si leckterou holandskou pláž mohli jednoduše splést s dovolenkovou destinací někde ve Španělsku.

Pokud se poštěstí a nebude foukat studený vítr, můžete se nerušeně opalovat na vyhřáté písečné pláži, přečíst si svou oblíbenou knížku, vybírat z všudypřítomných mušlí ty nejhezčí do vaší domácí sbírky a zchladit se ve vlnách Severního moře. Nebo si dáte výborný osvěžující koktejl v jednom z moderních plážových barů.

Věřte, že vás i v Nizozemsku dokáže strhnout atmosféra letní dovolené u moře.  

den haag scheveningen

A ty magické západy slunce za to opravdu budou stát!

2) Piknik v písečných dunách

K radovánkám v písku zaručeně patří i piknik v písečných dunách. Ten si můžete užít v jakémkoliv období. Z písečných dun máte nádherný výhled na moře a častokrát i na fenomenální západy slunce. Pokud si na své toulání po holandských plážích přibalíte deku, nějaké občerstvení a lahev dobrého vína, čeká vás rozhodně jeden z nejromantičtějších večerů vaší dovolené.

3) Procházka po městě

Pokud chcete při svých cestách do zahraničí poznávat, nemusíte se hned vydávat do všech muzeí, galerií, či jiných turistických atrakcí. Bohatě vám postačí projít se městem, prohlédnout si jeho dominanty z venku, nebo zavítat do věží či kostelů, které vám díky své poloze nabízejí pohled na celé město. Takto můžete projít jakékoliv holandské město. Za všechny vám dám pár tipů, kde prohlídku města zvládnete za odpoledne a nudit se u toho absolutně nebudete: Brielle, Haarlem, Volendam, Delft, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag.

Tipy na 5 míst, kde se neplatí vstupné, jsem sepsala do e-booku 5 tipů na výlety po Nizozemsku, který si můžete ZDARMA stáhnout zde.

4) Kempování

Holanďani milují kempování. Jistě jste si stačili všimnout, že v Čechách potkáte nejčastěji Holanďany právě v kempech u jezer nebo vodních přehrad. Bydlet v chatce, maringotce, karavanu nebo ve stanu je pro Holanďany symbol svobody a ta nejlepší dovolená. Pokud teda chcete strávit dovolenou jako pravý Holanďan, mrkněte se na kempy. Zároveň se většinou jedná o nejlevnější možnost, jak najít ubytování a ty zážitky, co se vám v takovém kempu naskytnou, ty jistě jen tak někde neposbíráte.

5) Pozorování letadel

Tohle sice není nic, za čím bych cestovala já, ale pozorování letadel je mezi spoustou lidí velmi oblíbeným koníčkem. A jelikož je holandský Schiphol jedním z nejvytěžovanějších evropských letišť, je se tedy na co koukat. V okolí letiště jsou k tomuto „sportu“ přímo uzpůsobená místa, kde je zvykem letadla sledovat: Polderbaan nebo Buitenveldertbaan.

Leteckou podívanou nemusíte sledovat z bezprostřední blízkosti letiště, spoustu letadel uvidíte i v okolí. Letadla tedy můžete sledovat u měst jako je Lisse, Noordwijk, Hillegom nebo Zandvoort.

6) Projížďka na kole

Jak jinak, než na kole byste se taky po Nizozemsku měli pohybovat, že? Kolo je levné, oproti cenám za pohonné hmoty a za jízdenky ve veřejné dopravě se vám i s pronájmem mnohonásobně vyplatí.

A nejlepší možností, jak vidět to opravdové Nizozemsko je právě na kole.

Právě na cyklistických stezkách po holandské dědině uvidíte to opravdové Nizozemsko. Jeho přírodu, divokou i domácí zvěř, volavky létající nad hlavami i loďky proplouvající podél kanálů.

Holandsko na kole má své kouzlo a na takovou projížďku jarní přírodou s větrem ve vlasech budete ještě dlouho vzpomínat. Zaručeně tedy pokud začne pršet, nebo se do vás pustí proti-vítr, tam pak jde veškerá romantika stranou, a z obyčejné projížďky se stává boj o život či důvod k okamžitému rozvodu, o tom bych vám mohla hodiny vyprávět 😀

7) Procházka v lese

Český les je pojem a s tím holandským má bohužel pramálo společného. Právě proto by vás mohlo zajímat, jak vypadá takový holandský les. Většinou je to jediné místo, kde ještě narazíte na trochu divoké přírody. Místo, kde můžete poslouchat zpívající ptáky a šumění listů. Nebo se dívat na polní i lesní květy a rostliny, cítit vůni přírody a sem tam i vidět nějakou lesní příšerku, třeba takového holandského králíka.

V takovém lese, nebo spíš lesoparku, máte vyznačené stezky – cesty, po kterých je dovoleno chodit a které musíte následovat. V některých lesech najdete pozůstatky bunkrů z druhé světové války: jako např. ve Staelduinsebos. Jiné lesy se můžou chlubit například multifunkčním venkovním sportovištěm pro všechny věkové kategorie, které jako by z lesa vyrůstalo: Broekpolder – Vlaardingen. V dalším se můžete v sezoně projít skrz hyacintové květy pouštějící omamnou vůni: Hyacintenbos Ockenburgh. Na výběr je toho spousta. Uměle vytvořené a udržované lesoparky najdete v okolí každého většího města.

Rádi byste se vydali na výlet do Holandska, ale nevíte, jak cestu jednoduše naplánovat? Ráda pro vás vytvořím itinerář na míru. Najdu vám ubytování a naplánuji cestu den po dni, abyste viděli všechny dominanty, které k Holandsku patří.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.