Na výlet za raritou: Žluté krychlové domky v Rotterdamu vás nadchnou.

Kubuswoningen neboli kubické/krychlové domky jsou jednou z holandských architektonických specialit. Nacházejí se v Rotterdamu, hned vedle stanice metra jménem Blaak.

Při návštěvě Rotterdamu, byste si tyto domky neměli nechat ujít. Pokud si Rotterdam chcete projít celý, podívejte se na ubytování na těchto stránkách a včas si nezapomeňte zarezervovat pokoj přesně vašich představ.

Co krychlové domky jsou a kde se vzaly?

Komplex žlutošedých domků ve tvaru krychle na sloupku navrhl architekt Piet Blom. Domečky byly postaveny mezi lety 1982-1984 a dohromady tu jich je k vidění 38 a zdaleka nejsou jedinými zajímavými budovami v okolí. Vedle domků stojí totiž věžovitá budova kopírující tvar pastelky, díky kterému si také vysloužila svůj název – Tužka. A v okolí můžete najít i další architektonicky zajímavé budovy včetně přilehlé knihovny.

Další výhodou návštěvy krychlových domků je jejich poloha. Najdete je totiž nalepené hned vedle starého historického přístavu, který v sobě dodnes má své kouzlo. A z druhé strany (tedy nedaleko stanice Blaak) si každou sobotu můžete projít velký rotterdamský trh, který se táhne od zastávky metra až hluboko do města. A vedle něj se tyčí rotterdamská rarita – krytá tržnice Markthal, která je vyhlášená nejen mezi místními, ale i turisty.

Kromě toho, že mají kubické domy neobvyklý tvar fungují stejně, jako běžné domy a jsou taktéž obydlené. Některé z nich fungují jako hostel a v jiných jsou permanentní obyvatelé. Pokud byste v jednom z nich chtěli bydlet, doporučuji začít urychleně šetřit, protože jeden z těchto miniaturních domků vás vyjde na 280 000 eur.

Muzejní domek

Pokud zrovna takovými financemi neoplýváte, ale přesto se chcete podívat dovnitř, mám pro vás řešení. Jeden z domků funguje jako muzeum a je otevřen pro veřejnost každý den mezi 10:00 – 18:00, vstupné stojí 3 eura.

A jak vypadá takový geometrický skvost zevnitř?

Každý domeček má 3 patra, typicky holandské krátké a strmé schodiště. A rovnou podlahu, čímž se obytný prostor ještě zmenšil. Nechybí zde samozřejmě kuchyň, koupelna, obývák ani ložnice. Díky zkoseným stěnám se ale obytná část podstatně zmenšuje a vy máte pocit, že ztrácíte rovnováhu. Ale to už nechám na vás, abyste při své návštěvě zhodnotili sami.

Tak co, dokázali byste si představit život v jednom z těchto mini domků? Já upřímně ne, ale projít si to zevnitř byl zážitek. Tak neváhejte.

Pokud se chystáte na dovolenou do Holandska, stáhněte si zdarma cestovatelské kartičky s 30 tipy na výlety po Severním a Jižním Holandsku a najděte si neobvyklé tipy na výlety, které by vás ani nenapadly. Kartičky stáhněte zdarma ZDE.

Díky za přečtení. Líbil se ti článek? Sleduj smutnaavesela na instagramu , ať ti neuniknou žádné nové články.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *