Historické město Delft a co v něm navštívit

Delft je moje nejoblíbenější město v Holandsku. Možná je to kvůli těm vzpomínkám, co na něj mám, ale spíš to bude tím, že je to opravdu jedno z nejkrásnějších měst, které v Holandsku můžete najít. A v tomhle článku vás tímto kouzelným městem provedu a snad vám dám dostatečné důvody, abyste si ho zamilovali stejně jako já.

Delft si zvládnete projít za jeden den, ale pokud se chcete do objevování vrhnout po hlavě, tohle útulné město vám může být ideální startovní pozicí pro výlety do okolí. Tipy na ubytování najdete tady.

Malebné město Delft

Já mu přezdívám „malý Amsterdam“, protože při procházce tímto městečkem narazíte na spoustu kanálů, které jsou lemovány typickými holandskými domky a má snad ještě kouzelnější atmosféru než Amsterdam. Tedy, já ho mám prostě mnohem radši.

Najdete tu malá náměstí se spoustou květin, mosty přes kanály a kola zaparkovaná na každém rohu a na rozdíl od Amsterdamu je tu podstatně méně turistů, takže nemusíte chodit v davech a určitě máte větší šanci, že nedojde k žádné kolizi s turistou na kole. Ovšem, opatrnosti není nikdy dost a v Holandsku se ostražitost před cyklisty opravdu vyplácí.

Dekorativní kola v Delftu

Delft zastává významnou pozici v holandské historii. V minulosti byl využíván jako místo, kde se Willem van Oranje (Vilém Oranžský), holandský otec vlasti, ukrýval v průběhu nizozemské revoluce a kde byl také později zavražděn.  Vilém Oranžský je jednou z nejdůležitějších osobností holandské historie a jeho příběh určitě stojí za zmínku, ale o tom vám napíšu zase příště.  

Vilem Oranžský – Willem van Oranje

Městské trhy v Delftu

O víkendu se v Delftu konají trhy, kde jsou k vidění a k mání například čerstvé sýry, květiny, ryby anebo stroopwafels – vafle slepované karamelem. Stroopwafels jsou typická holandská sladká pochoutka a na trzích máte jedinečnou možnost dát si je čerstvé, tak jako lázeňské oplatky v našich lázeňských městech. Rozhodně doporučuji tuto pochoutku v Holandsku nevynechat, protože jsou opravdu výborné.

Památky

Kromě nasávání holandské atmosféry máte možnost v Delftu také vidět nespočet památek. Při své návštěvě byste určitě neměli vynechat hlavní náměstí Grote markt. Na jednom jeho konci najdete nádhernou katedrálu Nieuwe Kerk, kde jsou tradičně pochováni členové královské rodiny a na druhé straně na vás čeká historická budova radnice.

Museum Prinsenhof

Pokud chcete načerpat trochu historie, neváhejte navštívit muzeum Prinsenhof. Mimo jiné je to místo, kde byl Vilém Oranžský zavražděn. Ale to je jen minimum z toho, co v tomto muzeu uvidíte. Kromě Vilémova příběhu se v muzeu nacházejí například obrazy s tematikou nizozemské revoluce.

Vše doprovází multimediální moderní technologie a tak je nám historie zase o kousek blíže. Pokud se chcete srozumitelně probrat holandskou historií, prohlídka tohoto muzea rozhodně splní svůj účel a ačkoliv nejsem fanoušek dějepisu, tohle mě neskutečně bavilo. V muzeu také naleznete místnost s obrazy všech panovníků z královské linie, jakožto i současného krále a jeho prvorozené dcery, budoucí holandské královny Amálie. Jako bonus se u těchto obrazů můžete dočíst několik zajímavostí o královské rodině.

V neposlední řadě stojí za zmínku část muzea, která je věnovaná věhlasnému delftskému porcelánu zvanému Delftsblauw (delftská modrobílá fajáns) – název proto, že pochází z Delftu a je modrý. Tato část je doplněna o interaktivní místnost, kde si můžete virtuálně vytvořit svůj vlastní motiv delftského porcelánu, nebo si třeba otipovat hodnotu jednotlivých historických kusů.

Další pamětihodnosti

Kousek od muzea se nachází další krásný kostel de Oude Kerk, tedy starý kostel, kde je pochováno několik historických osobností včetně slavného malíře Johannese Vermeera – autora známého obrazu Dívka s perlou, který můžete vidět v muzeu Mauritshuis v Haagu.

Svůj den v Delftu můžete zakončit v jedné z útulných kaváren či restaurací, třeba zrovna na náměstí Grote markt, kde budete mít také krásný výhled. Nebo na menších náměstích, kde budete mít více soukromí. A abyste zakončili svůj holandský zážitek, nezapomeňte si objednat typický holandský zákusek appeltaart, neboli jablečný koláč.

Dobrou chuť a šťastnou cestu.

Sháníš inspiraci na další výlety po Holandsku? Stáhni si e-book ZDARMA s 5 oblíbenými výlety. E-book si stáhneš TADY.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *