Jeden den v Zaanse Schans

Zaanse Schans je ikona Nizozemska. Platí za naprostý must see všech turistů, kteří se sem vydají. Není se čemu divit, protože tahle vesnička je vstupenkou do minulosti. A to doslova.

Kde tento historický skanzen najdete?

Nachází se v provincii Severní Holandsko, 25 kilometrů od Amsterdamu, což vám autem zabere 20 minut cesty, pokud nebudete cestovat v hlavní špičce. Vlakem nebo autobusem se sem z Amsterdamu dostanete do půl hodinky. Pokud jako hlavní náplň svého výletu do Holandska máte objevování Amsterdamu, zařaďte Zaanse Schans do svého

Malý tip, jak si návštěvu víc užít

Zaanse Schans je velmi oblíbená turistická atrakce, připravte se tedy na to, že obzvlášť o víkendech zde bývá velmi vysoké vytížení. Pokud vám zástupy turistů vadí, naplánujte si výlet ve všední den, nebo brzy ráno/později večer.

A na co v Zaanse Schans můžete těšit?

Větrné mlýny na každém kroku

Asi vás nepřekvapí, že hlavním tahákem jsou samozřejmě větrné mlýny a historické architektonické skvosty. Staré větrné mlýny zářící všemi odstíny zelené najdete na břehu kanálů mezi dřevěnými historickým domečky a stodolami. Celá vesnice je sladěná do zelené barvy a působí tak přímo pohádkovým dojmem.

Můžete tu vidět snad všechny typy mlýnů, které se kdy v Nizozemsku postavily. Kromě mlýnů, které melou obilí na mouku, tu najdete třeba mlýn na zpracování dřeva, koření, olejný mlýn a nebo klasické mlýny sloužící jako vodní čerpadla. Ačkoliv jsou tyto mlýny dnes již historickými kousky, spousta z nich pokračuje ve své produkci dodnes.

Muzea a řemeslné dílny

Větrné mlýny ale nejsou to jediné, co je v Zaanse Schans k vidění. Najdete tu taky několik zajímavých muzeí nebo řemeslných dílen. Můžete se podívat třeba na prohlídku do muzea čokolády a sušenek značky Verkade nebo navštívit muzeum holandského potravinového řetězce Albert Heijn, který se datuje až do roku 1887.

Výrobny dřeváku nebo sýra

Vedle muzeí zde samozřejmě nechybí také možnost nahlédnout do výrobny dřeváků a sýra, jak už je v Holandsku zvykem. Také na vás čeká sklad a prodejna koření, výrobna čokolády, kde se vyrábí i holandská tradiční pochoutka – lékořice, nebo dobová pekárna, kde máte možnost ochutnat tradiční dobroty a ani to ještě není vše.

Pokud se chcete cítit jako dobový Holanďan, můžete navštívit historický domek rybářů, kde máte možnost vyzkoušet si dobový kostým a nechat se v něm zvěčnit. Samozřejmostí jsou také obchody se suvenýry, pokud byste si zatoužili nějaký ten dřevák také odnést domů.

Zajímavostí také je, že tato vesnička neslouží jen jako turistické centrum, ale je i domovem pro spoustu místních obyvatel.

Historie Zaanse Schans

Ale nenechte se mást. Tato vesnička není originálním kouskem přirozeně vybudovaného holandského venkova, ale její replikou původně tvořenou z originálních historických kousků 18. a 19. století. Nápad uchovat živoucí obraz holandského venkova se začal realizovat v roce 1961. Původním cílem bylo vytvořit malebnou vesnici zaanského historického venkova a zpopularizovat ji.

A tak se do Zaanse Schans začaly svážet první domy, dílny a mlýny. Že se ze Zaanse Schans stane populární turistická atrakce bylo jasné již v prvním desetiletí. Už v roce 1968 se sem totiž sjíždělo na čtvrt milionu turistů ročně. V průběhu let se přistavovalo i rekonstruovalo a historické domy, které věkem sešly a nedaly se zachránit rekonstrukcí, byly nahrazeny věrnými replikami.

Zaanse Schans dnes

Zaanse Schans každoročně přivítá až 2 miliony turistů a řadí se tak k jednomu z nejnavštěvovanějších míst v celém Nizozemsku. Celou vesnicí můžete projít zdarma, platí se pouze za parkování. Připlatíte si ale za návštěvy větrných mlýnů. Pokud vás tedy zajímá, jak takový mlýn vypadá zevnitř a za návštěvy muzeí, ke kterým je také potřeba platná vstupenka.

Jestli vám nestačí procházka celou vesnicí a zajímá vás, jaké poklady můžete najít v okolí, máte možnost si tady vypůjčit kolo a zažít si to úplně “po Holandsku.” Pokud nejste cyklistický nadšenec, můžete nastoupit na loďku nebo trajekt, který vás kolem zaanského údolí převeze.

Ubytování v okolí

Návštěvu Zaanse Schans zvládnete v průběhu jednoho dne, pokud ale máte zájem se podívat i do jeho okolí a přilehlého města Zaandam, podívejte se, jaké jsou možnosti bytování a zarezervujte si ideální prázdninové ubytování třeba přes booking.com.

Pokud vás v průběhu návštěvy přepadne hlad, nezoufejte a najděte jednu z restaurací, kde můžete ochutnat i něco z tradiční holandské kuchyně. Vaši návštěvu nemusí ukončit ani blížící se večer, v Zaanse Schans na vás totiž čekají hotely, ve kterých se můžete ubytovat a vyzkoušet si, jaké to je probudit se do reality 19. století.

P.S. Nakonec samozřejmě nemůže chybět ani památná fotka v dřevácích. Kdo jí nemá, jako by tu nebyl.

Chystáte se na výlet do Amsterdamu? Připravila jsem pro vás kompletního průvodce Amsterdamem s detailním 3denním itinerářem jako bonus.

E-průvodce najdete tady.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *