Tulipánová pole v Holandsku – kdy a kam na ně?

Není žádným tajemstvím, že se Holandsko pyšní titulem jednoho z hlavních pěstitelů a vývozců květin. Květiny se pěstují ve sklenících nebo na polích, najedete tu květiny řezané i hrnkové. Dokonce je zde v případě zájmu možnost, podívat se na jednu z největších květinových aukcí světa, která se koná každý den v Aalsmeeru a Naaldwijku. A není to náhodou, že i na těchto aukcích dominují převážně tulipány. Holandské poznávací znamení a turistické lákadlo. Jak je to s nimi doopravdy, a kde a kdy je můžete vidět, se můžete dočíst v tomto článku.

Tulipánová sezona je v Nizozemsku mým nejoblíbenějším obdobím. Každý rok nedočkavé vyhlížím první náznaky kvetoucích hlaviček tulipánů a jakmile začínají kvést, pravidelně si chodím užívat pohledy na dlouhé barevné lány.

Letos už to bude 6. tulipánová sezona, kterou v Nizozemsku zažiju. Rozhodla jsem se tedy své znalosti předat dál. Všem milovníkům květin i dobrodruhům, kteří by rádi tento barevný pohled zažili na vlastní kůži.

Je totiž o co stát, to vám můžu zaručit.

Tulipány se v Nizozemsku nevyskytly náhodou.

Pokud se podíváme zblízka na historický původ této nizozemské dominanty, možná budeme trochu překvapení. Tulipány totiž nemají v zemi žádné historické kořeny a jejich původ je velice prozaický. Do Nizozemska se první cibulky tulipánů dostaly v průběhu 16. století. Tam se vykvetlé květiny těšily veliké oblibě a místní farmáři je začali pěstovat ve velkém. A velké oblibě se tyto barevné krásky těší dodnes.

Kdy se za tulipány vydat?

Návštěvu květinových polí v Nizozemsku je potřeba pečlivě naplánovat. Tulipánová sezóna začíná v březnu a končí v květnu. Nejjistější je vybrat si termín v půlce tohoto rozmezí. Pokud totiž přijedete brzy, může se stát, že místo barevných polí uvidíte ještě nevykvetlá poupata, a nebo naopak, pokud svou cestu naplánujete ke konci sezóny, můžete být zklamaní z osekaných okvětních lístků, které na vás budou na poli čekat.

Mějte ale na paměti, že kromě vás si tuto cestu do Nizozemska v půlce dubna naplánují další tisíce turistů a připravte se na pořádný nápor. Pohled na pestrobarevná pole za to ale opravdu bude stát, to mi věřte!

Pokud se do Nizozemska v tulipánové sezoně chystáte a chcete navštívit neobyčejná místa, kde nebudete v obležení turistů, objednejte si e-průvodce Cesta za tulipány, který vám vaši cestu pomůže detailně naplánovat i do míst, kam se běžně turisté nechystají.

Dostanete tam zároveň i tipy na levné letenky a ubytování, i informace o tom, jak používat hromadnou dopravu.

V Nizozemsku je spousta míst, kde se tulipánová pole dají vidět. Některá jsou přímo určená pro návštěvníky a figurují jako turistická atrakce (tulipánové nebo samosběrné zahrady), ale tulipány můžete také zahlédnout na soukromých polích místních farmářů.

Pokud se rozhodnete pro jakoukoliv z možností, dbejte prosím na základy slušného chování a obecná pravidla pro návštěvu tulipánových polí. Do polí nevstupujte a květiny neničte.

Květinová pole v Lisse

Nejoblíbenějším místem, kam se za tulipány každoročně vydávají miliony turistů, je Lisse.

Tato oblast je rájem nejen pro milovníky tulipánů. Kromě nich tu totiž můžete najít třeba i narcisy nebo hyacinty. Pestrobarevná pole se táhnou kolem silnic a jakmile se k nim přiblížíte, do nosu vás jako předvoj okamžitě udeří silná vůně hyacintů, které svými pastelovými barvami vyzařují do dálky.

Zajímavostí je, že se tady květiny nepěstují pro přímou spotřebu, tedy jako řezané květiny, ale pro své cibulky.

Za normálních okolností se hlavičky tulipánů po několika týdnech květu posekají, aby do květu nevydávali nadbytečnou sílu a ta tak mohla jít zpět do cibulky a jejího následného množení.

Turistické atrakce v okolí

Pro turisty jsou v okolí i muzea a další tulipánové atrakce. Jsou to například museum Het Zwarte Tulp, nebo tulipánové farmy: Amsterdam Tulip Experience, De Tulperij, nebo The Tulip Barn, kde se můžete vyfotit v tulipánovém poli s více než 20 různými foto objekty. Více informací o těchto místech najdete v e-průvodci Cesta za tulipány.

Tulipánová zahrada Keukenhof

Květinová zahrada Keukenhof je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí, které v Holandsku můžete najít. Oproti květinovým polím, které jsou pěstovány za účelem produkce a prodeje květinových cibulek, je tato zahrada vytvořena uměle, a to čistě pro potěchu našeho oka.

Tulipány se na rozdíl od polí po výkvětu nesekají, ale zůstávají dál kvést a vítají mezi sebe návštěvníky v období od konce března až do začátku května. Letos je Keukenhof otevřen od 21. března – 12. května.

Tato zahrada zároveň slouží k tomu, aby ti nejlepší pěstitelé květin měli společně možnost na jednom místě demonstrovat jakou kvalitu a jaké produkty jsou schopni na trh nabídnout. A vy tak máte možnost vidět to nejlepší, co se tam vyskytuje. Dohromady je v Keukenhofu každoročně vypěstováno na 7 milionů květin a mezi těmi se každoročně projde kolem milionu návštěvníků.

Vstupenka na tohle barevné pohlazení na duši vás pak bude stát kolem 20eur.

Webové stránky Keukenhofu: Welcome to Keukenhof

Vstupenky můžete v češtině objednat například tady. Pokud se do Keukenhofu chystáte z Amsterdamu, objednejte si rovnou kombinaci vstupu se zpáteční dopravou. Tahle vstupenka vás i s cestou vyjde na něco málo přes 40€ a usnadníte si tím cestu MHD.

Samosběrné zahrady

Že byste si rádi natrhali náruč tulipánů? I to je možné. Ne tedy na tulipánových polích, ale to už jsme si vysvětlili. Tulipány si můžete sami nasbírat v tzv. samosběrných zahradách – holandsky “pluktuin”. Tam dostanete nůžky i kbelík a za poplatek si můžete natrhat těch pravých holandských tulipánů, kolik jen chcete.

V okolí Lisse tyto služby nabízí například zahrada u Annemieke.

Webové stránky: home (annemiekespluktuin.nl)

Chtěli byste tulipánová pole vidět na vlastní oči? E-průvodce Cesta za tulipány vám vaši cestu pomůže do detailu naplánovat. Najdete zde tipy na tulipánová pole i tulipánové zahrady v 5 provinciích, včetně tipů, jak se do Nizozemska výhodně dostat i jak ušetřit za ubytování.

E-průvodce objednej TADY.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *