Na co si dát pozor při návštěvě Keukenhofu?

Keukenhof je rájem pro všechny milovníky jarních květin a tulipánů především. Každoročně sem vyráží tisíce turistů a užívají si procházky kolem vykvetlých tulipánových záhonů. Na co si ale při návštěvě tulipánového parku dát pozor?

Tulipánová zahrada Keukenhof je jedním z mých jarních oblíbených holandských destinací. Po mé první návštěvě v roce 2021 jsem si park natolik oblíbila, že jsem se sem rozhodla v roce 2022 vrátit jako součást týmu a strávila jsem zde dva rozkvetlé 2 měsíce, na které nikdy nezapomenu.

Díky této pracovní zkušenosti vám můžu Keukenhof ukázat i z jiného pohledu, dát vám upřímná doporučení a také vás upozornit na to, na co si při návštěvě Keukenhofu dát pozor.

Pokud o Keukenhofu ještě moc nevíte a chcete nejdříve zjistit nějaké obecné informace, přečtěte si můj článek o Keukenhofu a co vás tam čeká. Ten najdete zde.

Jak si tedy návštěvu tulipánové zahrady Keukenhof co nejvíc užít?

Připravila jsem pro vás 10 tipů a doporučení, jak z návštěvy tulipánové zahrady Keukenhof vytěžit co nejvíce.

1) Ujasněte si, kdy do parku chcete jet a co chcete vidět

Těšíte se na krokusy, hyacinty, narcisky a rané tulipány? Pak s návštěvou neváhejte a rezervujte si vstupenky na jeden z prvních týdnů po otevření. Nebojte se, ani tady vám neutečou tulipány, protože permanentní výstavu najdete i v jednom z vnitřních pavilonů – v pavilonu Willem-Alexander.  

Chcete vidět hlavně tulipány, tulipány a tulipány? Pak je pro vás ideální půlka – konec dubna. V tuto dobu kvetou všechny druhy klasických tulipánů a park je v tuto dobu nejbarevnější.

Ke konci sezony (květen) už klasické tulipány pomalu odkvétají, a to nejlepší už mají za sebou. Ani tehdy ale nebudete o moc ochuzeni, pozdně kvetoucí tulipány totiž budou právě teď zářit všemi barvami.

2) Navštivte park v týdnu, ne o víkendu

Ve všední dny se do parku nechystá tolik turistů jako o víkendu a svůj výlet si tak užijete ve větším klidu. Vyhnete se davům a tulipány si o to víc užijete.

3) Do parku jděte buď hned ráno, nebo až večer

Přes den se zahrada velmi rychle naplní stovkami turistů. V pavilonech se často mačkají davy a kolem venkovních záhonů chodíte hlemýždím krokem. Pokud sem jedete autem, kolem 14:00 se v areálu tvoří dopravní zácpa a může trvat, než se na parkoviště (nebo z něj) dostanete. Ulice kolem výjezdu bývají také velmi vytížené a cesta vám bude trvat déle než obvykle.

Návštěvu parku vám doporučuji buď hned po otevření, nebo až navečer. Po ránu se do parku vydává jen hrstka turistů a v celém objektu se tento počet lidí rozmělní tak, že má každý čas a prostor se parkem projít podle sebe.

Pokud si chcete v parku nafotit romantické fotky na památku, jsou pro vás světelné podmínky pod ranním sluncem ideálním.

Další možností je navštívit park až k večeru. Poslední 2–2.5 hodiny před uzavřením se park vylidňuje a vás pak čeká téměř soukromá tulipánová přehlídka s kulisami zapadajícího slunce.

Obě možnosti mají své kouzlo a umožňují vám zažít opravdu magické momenty mezi kvetoucími tulipány.

tulipánová pole holandsko

4) Zjistěte si, jaké události se konají v den vaší návštěvy

A to ze dvou důvodů:

  • 1. V Keukenhofu se v průběhu sezony koná několik akcí a třeba byste o některou z nich nechtěli přijít.
  • 2. V průběhu těchto akcí je v parku více turistů než obvykle. Pokud si chcete park užít a celý ho projít, nevydávejte se sem například v termínu květinového korza Bollenstreek, nebo o Velikonocích, kdy je v parku maximum turistů.

5) Kupte si vstupenky online a přeskočte frontu

Vstupenky si můžete koupit buď přes oficiální stránky Keukenhofu nebo přes stránku Tiquets, která je celá v češtině. Ti nabízí i vstupenky v kombinaci s lístkem na autobus. Lístky zakoupíte například zde: Vstupenky na: Keukenhof ve městě Lisse | Tiqets.com

Abyste byli schopní přeskočit frontu, jděte k bráně, kde si sami naskenujete vstupenku. Ta se poté automaticky otevře a vy nemusíte čekat frontu v řadě, kde vstupenky skenují lidé ručně.

keukenhof holandsko

Webové stránky Keukenhofu : Welcome to Keukenhof

6) Pronájem kola a knižní průvodce

Pokud si chcete pronajmout kolo, je to možné. Kolo si můžete pronajmout a vyzvednout přímo na parkovišti. Do areálu parku ale na kole nesmíte. Kolo tedy můžete využít pouze pro jízdu po okolí Lisse.

Spousta turistů si také kupuje knižního průvodce v domnění, že jde o mapku parku. Pozor. Mapku parku si můžete vzít zdarma buď na recepci, nebo u vstupu do parku.

Knižní průvodce je tenká knížka o historii tulipánů a historii parku s informacemi ve 3 jazycích – holandštině, angličtině a němčině. Pokud o ni stojíte jako o suvenýr, klidně si ji objednejte, nejedná se ale o mapu parku, tu vždy dostanete zdarma.

7) Online vstupenky hlásí vyprodáno, co teď?

Vždycky je lepší si vstupenky zarezervovat s předstihem. Pokud se ale vydáte na místo, na kasách vám s největší pravděpodobností prodají vstupenky. Keukenhof nechce zklamat žádného návštěvníka.

8) Nekupujte tulipánové cibulky

Jet do Holandska a přivézt si domů cibulky tulipánů je snem každého druhého turisty. Kvalitní cibulky tulipánů jsou v prodeji ale pouze na podzim, jakmile se vyhrabou ze země, očistí a připraví k prodeji. Ty cibulky, co si na jaře chcete koupit, jsou v této době prostě a jednoduše v zemi.

V krámcích se suvenýry ale i tak najdete pytle plné tulipánových cibulek. Odolejte pokušení a nekupujte je. Logicky to jsou cibulky z minulé sezóny, nejsou dobře skladované a vy i po příjezdu musíte čekat až do podzimu, než je na svou zahradu budete moc vysadit. S velkou pravděpodobností vám z nich pak vykvete jen naprosté minimum. Ušetřete si nervy a peníze a pokud holandské tulipány opravdu chcete, mrkněte na tento článek, kde jsem vypsala kvalitní producenty holandských cibulek, kteří dovážejí i do Čech.

keukenhof holandsko

9) Jakmile z parku odejdete, vaše vstupenka už neplatí

Jakmile se vaše vstupenka naskenuje, je neplatná. Po vstupu tedy areál nesmíte opustit. Nemůžete tedy do areálu zajít ráno na hodinku a večer se vrátit. Takto to bohužel nefunguje.

10) Vyhraďte si na návštěvu dost času

Park projdete svižných krokem zhruba za 2 hodinky. Pokud si ale návštěvu Keukenhofu chcete opravdu užít, dát si nějaké občerstvení, kávu s výhledem na tulipánové záhony a prozkoumat každé zákoutí květinové zahrady, nespěchejte. Klidně tu můžete strávit půl dne a stále bude na co koukat.

Doufám, že si váš tulipánový výlet pořádně užijete a tyto tipy vám pomohou naplánovat návštěvu Keukenhofu bez zbytečného stresu. Pokud se chcete o tulipánové sezoně dozvědět víc a vydat se i za tulipánovými poli, mrkněte se na mého e-průvodce Cesta za tulipány.

Mohlo by Tě zajímat: