Mezinárodní den charity a moje oblíbené charitativní projekty

Dnes je mezinárodní den charity, téma dnešního článku je tedy jasné.

Každý dobrý skutek se počítá a zapojit se můžeme úplně všichni. Nemusí jít o finanční podporu, ale třeba o darování použitého oblečení, dobrovolnictví, nebo úsměv, který můžeme kolemjdoucím věnovat denně. Jistě to udělá lepší den nejen jim, ale i nám. Mně to třeba funguje, s Holanďany se na sebe běžně na ulici usmíváme a věřte mi, že pak ten den plyne trochu jinak, trochu lehčeji. A nic to nestojí. Jen přemluvit pár obličejových svalů a čekat, jaké zázraky to udělá.

Myslím si, že dobročinnost a laskavost jsou jedny z nejdůležitějších hodnot, na kterých by naše společnost měla stavět, a tak mě napadlo sepsat pár mých oblíbených charitativních projektů. Ke každému projektu přidávám odkaz na webové stránky, kde se o něm můžete dozvědět víc.

Z těch českých jsou to především tyto:

  1. Donio www.donio.cz

Donio zaštituje spoustu různých charitativních projektů, v případě zájmu si na jejich webových stránkách můžete přečíst spoustu hlubokých příběhů a vybrat, na který chcete přispět. Všechny projekty jsou přísně kontrolovány, takže máte jistotu, že se věnované peníze dostanou do správných rukou.

Vánoce nejsou jen o dětech, i když ony jsou těmi, na které se zaměřujeme především. Existuje ale i další zranitelná skupina lidí, kteří to na Vánoce nemají lehké, a to jsou ti nejstarší z naší společnosti, kteří kolem sebe třeba už nikoho nemají. Projekt Ježíškova vnoučata jim plní přání, tedy, vy jim můžete splnit přání, na webových stránkách si můžete přečíst, co si dědečkové a babičky přejí, vybrat si dar, který jim chcete darovat a pak jim to poslat.

Tento projekt funguje na stejném principu jako Ježíškova vnoučata, o dárky si zde ale píšou děti z dětských domovů nebo sociálně slabých rodin. Tenhle projekt je naprostá srdcovka, loni jsme se účastnili poprvé, ke každému dárku jsme s Ronaldem posílali osobní dopis, takže nás poštovné NL-CZ stálo 2x tolik co samotný dárek, ale na radosti nám to neubralo. Moc se těšíme, až se letos zase zapojíme, i když tentokrát už necháme dárky poslat rovnou ze skladu do příslušného dětského domova.

Koupí nocleženky v ceně 100kč zajistíte, že osoba bez domova může v zimním období strávit noc v teple, dostane teplou polévku, čaj a má možnost vykonat osobní hygienu. Tento projekt dokazuje, že se počítá a pomáhá opravdu každá koruna a jedna stovka, za kterou já v Nizozemsku nekoupím víc než chléb a sýr někomu jinému poskytne přespání v teple s teplým jídlem a možností vykonat osobní hygienu. To mi přijde naprosto krásný.

A za ty 3 roky mám už i své holandské oblíbence.

Trvalo mi trochu déle se v Nizozemsku zorientovat a najít projekty, které by mě zaujaly. Minulý rok před Vánocemi jsme v práci měli 30 palet na kterých se vršily stovky krabic plné plastových kelímků z tvrdého plastu s 3D obrázky, které dle klientových slov měli jít do spalovny, protože se nestihly využít při promo akci jedné nejmenované ropné společnosti.

Při představě té ekologické i hmotné škody mě braly mdloby. Začala jsem tedy hrát šéfové na city, že je to přece škoda, a i v ní se nakonec hnulo svědomí. Začali jsme tedy pátrat po charitách, které by si kelímky s dětským motivem rády vyzvedly a tím se mi otevřely dveře do světa holandských charitativních projektů a také jsme udělaly dobrý skutek darováním tisíců plastových hrnků s dětským motivem.

Tenhle charitativní projekt podporuje děti ze slabších sociálních vrstev, stará se o to, aby se k nim dostal třeba dárek k Mikuláši, který je v Nizozemsku považován za vrchol Vánoc nebo oblečení, na které jejich rodiče nemají peníze, a pořádá také různé dětské akce, jako například letos v létě rybářský projekt, kdy registrovaným dětem poslali kufřík rybářského vybavení a rybářský lístek a děti tak mohli celé léto lovit ryby u kanálů.

Holandským narozeninovým zvykem je, že každý oslavenec přinese všem svým spolužákům nějaké dárky nebo sladkosti. Samozřejmostí je pak doma dárek, dort a bohatá dekorativní výzdoba.

Ne každá rodina má ale dostatek financí, aby tyto zvyky mohla považovat za samozřejmost, a tak je tu tento projekt, kde se právě na takový narozeninový box můžeme složit.

Na webových stránkách je možnost vybrat si dle libosti, co přesně chceme oslavenci nechat pořídit. Na výběr je z celého narozeninového boxu, velkého dárku, malého dárku, dárečků pro spolužáky a dalších.

U tohoto projektu je také možnost účastnit se jako dobrovolník akcí, kde se dárečky pro děti balí.

  • Leger des Heils

Holandská odnož Armády spásy. Věnují se především lidem bez domova a je to také místo, kam můžete darovat oblečení, které neunosíte, ale jiným by jistě radost udělat mohlo.

  • Voedselbank

Potravinové banky. Fungují téměř v každém městě, s určitostí je najdete ve všech větších městech. Sbírají potraviny a dávají je potřebným. Pořádají sběrné akce před supermarkety, kde můžete rovnou nakoupit trvanlivé zboží a rovnou ho předat.

Máte také oblíbené charitativní projekty? Jaké to jsou?

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *