Má nová domovina aneb na výlet do malebného Maassluis

Malebné městečko Maassluis se nachází v provincii Jižní Holandsko, ležící z jedné strany 15 kilometrů od břehu Severního moře a 15km na straně druhé sousedící s Rotterdamem.

Maassluis bylo založeno ve 14. století a dnes čítá více než 33 tisíc obyvatel. Je ale jasné, že se jeho populace bude v budoucnu zvyšovat. Jeho lukrativní poloha a historické centrum jsou jen některými z taháků, kterým běžný Holanďan neodolá.

Historické centrum je nutností každého pořádného holandského městečka, není totiž nic víc ‘gezellig’, než sednout si na terasu a vychutnat si tam svou kávu a zákusek. A to naše stojí opravdu za to, posuďte sami.

Z toho důvodu je Maassluis ideálním místem na dlouhou procházku. Bude vás totiž svým půvabem oslňovat, ať už se vydáte na kteroukoliv stranu. Mým favoritem je rozhodně přístav lemovaný typickými gevels.

V tomto přístavu parkuje také množství důležitých historických tažných lodí, které máte možnost si prohlédnout. Maassluis je také domovem národního muzea tažných lodí.

Nationaal Sleepvaart Museum.

V tomto muzeu jsou vystavené modely všech historických tažných lodí, kterými se Nizozemsko může pochlubit. Najdete tu i napodobeninu opravdové kajuty s rádiovým systémem a různé interaktivní simulace a ačkoliv nejsem (na rozdíl od Ronalda) žádným fanouškem lodí, tohle místo mě nadchlo.

Tohle muzeum ale není tím jediným, které máte v Maassluis možnost navštívit. Máme tady totiž ještě jedno, zaměřené na historii města.

Muzeum Maassluis

V muzeu historie jsou vystaveny exponáty, které se vážou k minulosti města a jeho obyvatel. Najdeme tu tak například stříbrné lžičky ze 17. století, typický rybářský svetr, historické oblečení pro miminka, kostelní varhany nebo exponáty z druhé světové války.

Druhá místnost je pak věnována místnímu malíři 20. století – Arij de Groot, jehož obrazy jsou tu k vidění.

Kostel

Celé historické centrum je lemováno kanály. Na ostrůvku vedle přístavu sídlí velký kostel, který každou neděli ráno zkouší své kostelní zvony a s nimi i mou trpělivost.

Vedle kostela je umístěn památník pro oběti spojeneckého bombardování 18. března 1943. Cílem bombardování měla být olejová rafinérie, bomby však svůj cíl minuly a zničily tak část historického centra. Při bombardování zahynulo 18 místních obyvatel.

Něco na zub

Kromě historických monumentů tady samozřejmě máme spoustu restaurací a kaváren, kde můžete posedět a osvěžit se a za zmínku rozhodně stojí i vyhlášení zmrzlináři sídlící přímo na náměstí. Některé restaurace mají svou terasu přímo na lodi na kanálu, takový oběd se pak může rychle stát nevšedním zážitkem.

Větrné mlýny

Kromě toho všeho najdete v Maassluis také dva plně funkční větrné mlýny. Upřímně vám musím prozradit, že tyto dva krasavci jsou hned po gevels v centru moje nejoblíbenější procházkové cíle.

Furiade

Každý rok se tady také pořádá festival Furiade, který je plný hudby, jídla, pití i trhovců, u kterých si můžete dát jakýkoliv tradiční pokrm, na který jen budete mít chuť. Na výběr je například z rybích specialit, lívanců nebo vaflí. Furiade je vrcholem sezony. Kvůli koronavirové situaci si na ni teď ale musíme počkat celé 3 roky, jelikož byla poslední 2 roky zrušena. Jinak se koná vždy na začátku října.

Mám radost, že jsem vám konečně mohla představit město, ve kterém poslední 3 roky žiji. Naštěstí to není žádná díra a šlo to (skoro) samo. Dejte mi vědět, jestli se vám líbí.

Mohlo by Tě zajímat:

2 komentář

  1. Joost Husslage

    Leuk artikel Veronika!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *