Do čtvrti červených luceren v Amsterdamu za nevšedními zážitky

Vykřičená čtvrť, RED LIGHT DISTRICT nebo Čtvrť červených luceren – všechny tyto názvy popisují čtvrť Amsterdamu – De Wallen, která je speciální svými výlohami s červeným světlem, ve kterých prostitutky lákají své budoucí zákazníky. Jaká je historie tohoto místa a jak se tradiční řemeslo vyvíjelo v průběhu dějin? A co byste před cestou do této čtvrti měli vědět?

Historie prostituce v Amsterdamu

Už v 15. století hýřily ulice Amsterdamu pouličními prostitutkami. Existovaly zde bordely a ženy, poskytující mužům okamžiky rozkoše, chodily nabízet své služby do klubů nebo místních hospod. Tam si vyhlížely své zákazníky a za úplatu jim pak poskytovaly své služby. Prostituce byla nelegální, ale ve velké míře tolerována až do 20. století.

amsterdam nizozemsko

Poté následovaly zákazy bordelů a veřejné prostituce. Prostitutky tedy začaly nabízet své služby ve svých domovech. Zákazníky lákaly vystavováním se za okny za svitu červeného světla, které oznamovalo, že se jedná o ženy poskytující sexuální služby.

Tato tradice pokračovala i po roce 2000, kdy byla v Nizozemsku prostituce legalizována a regulována.

Dnes si prostitutky pronajímají pokoje ve čtvrtích, které jsou vyhraněné pro poskytování sexuálních služeb a za jejich okny se za svitu červeného světla vystavují ve spodním prádle nebo v plavkách.

Čtvrť červených luceren

Čtvrť červených luceren najdete přímo v centru historického Amsterdamu. V minulosti zde bylo až 400 pokojů, za jejichž okny se prostitutky vystavovaly, toto číslo ale každým dnem klesá. Dnes se tu vyskytuje cca 150 červeně osvícených výloh, kde prostitutky nabízí své služby. Většina z nich pochází z východní Evropy. Na živobytí si zde vydělávají hlavně Bulharky, Rumunky a Maďarky, najdete tu ale také Asiatky, Jihoameričanky a další národnosti. V menšině jsou zde paradoxně místní Holanďanky.

Dámy zde vydělávají samy na sebe, nemají zde žádné pasáky, chrání je totiž systém a jeho složky jako například policie. Pracovnicemi sexuálního průmyslu se zde ženy můžou stát od 21 let. Za pronájem pokoje s výlohou platí prostitutky cca 100€ – 200€ za den/noc, za poskytované služby si pak účtují od 50€ výše za 15 minut práce. A jako každý jiný živnostník v Nizozemsku, i ony ze svých výdělků odvádějí daně.

Red light district a turismus

Kromě toho, že je De Wallen čtvrť, kde je legální prostituce, je to také obytná čtvrť a místo, kde najdete spoustu barů a restaurací, ale samozřejmě zde nechybí ani slavné holandské coffeeshopy.

Za legální prostitucí, či pohledem na vystavené ženy, se sem samozřejmě každoročně vydávají tisíce turistů. Zde je důležité zmínit několik pravidel pro návštěvu amsterdamské vykřičené čtvrti.

  1. Respektujte obyvatele a pracovnice sexuálního průmyslu. Chovejte se slušně.
  2. Nefoťte a nenatáčejte prostitutky. Je to zakázané.
  3. Nevstupujte do soukromých prostor.
  4. Nebuďte hluční a nerušte ostatní.
  5. Používejte zdravý rozum, buďte opatrní.
  6. Využívejte pouze legální služby, ať už jde o sexuální služby nebo užívání drog.
  7. Nekuřte marihuanu na ulici, hrozí vám za to pokuta.

Turisty do této historické čtvrti Amsterdamu lákají i četná muzea s tematikou prostituce nebo drog, sexshopy, erotické cluby a night cluby, kde se provozuje striptýz, nebo představení se sexuální a erotickou tematikou.

Muzea v Red light district

V Amsterdamu můžete zajít do prvního muzea prostituce na světě. V muzeu si můžete prohlédnout pokoje, ve kterých prostitutky pracují a díky audio tour v angličtině dostanete výklad o historii prostituce i o tom, jak práce v sexuálním průmyslu probíhá dnes. Muzeum není moc velké a zvládnete ho projít cca za půl hodinky až 45 minut.

Vstupenky objednáte zde: OBJEDNAT VSTUPENKU

Pokud vás zajímá historie konopí, zajděte do muzea marihuany a hašiše. Čeká vás tady spousta informací o lehkých drogách. Kolekce muzea obsahuje historické konopné nástroje, fajfky ze všech koutků světa, tradiční i moderní konopný textil, historické obrazy slavných holandských mistrů i fotografie na téma výroby hašiše v rozlišných kulturách a spoustu dalšího. Sbírka čítá na 9000 exemplářů.

Vstupenky objednáte zde: OBJEDNAT VSTUPENKU

Výhodná kombinace vstupenek do muzea Red light secrets a Muzea marihuany: OBJEDNAT KOMBO VSTUPENKU

Erotické show, bary a kluby

Ve vykřičené čtvrti Amsterdamu si také můžete užít návštěvu erotických klubů, striptýzových barů nebo erotických představení. Kromě klubů najdete ve čtvrti red light district i peep show, kde můžete sledovat sex na živo.

V banánovém baru vám drinky budou servírovat spoře oděné hostesky, čekají vás tu erotické kreace na barovém stole.

Vstup: 65€ / osoba na hodinu – v ceně jsou 4 drinky včetně tvrdého alkoholu a koktejlů

V banánovém klubu si můžete užít pohled na striptýzové show, objednat si tanec na klíně nebo pozorovat sexy tanečnice u tyče.

Adresa: Oudezijds Achterburgwal 37, Amsterdam

Vstup: 40€ / osobu – v ceně 2 drinky (víno + pivo)

Další z erotických barů, které najdete ve čtvrti červených luceren, je tematicky zaměřen na nemocniční prostředí. Drinky vám zde budou servírovat sexy sestřičky, nechybí ani erotické tance u tyče nebo možnost tance na klíně.

Adresa: Oudezijds Achterburgwal 97, 1012 DD Amsterdam

Vstup: 40€ / osoba – v ceně dostanete 2 drinky

Vstupenku je možné pořídit pouze u vstupu do baru.

Jak banánový, tak i nemocniční bar jsou častým cílem skupinek oslavující rozlučky se svobodou.

Erotický klub Casa Rosso

V erotickém klubu Casa Rosso vás čekají živá erotická představení každý večer. Představení se opakují v průběhu večera, do klubu tedy můžete zavítat kdykoliv chcete. Vstupenku pořídíte u vstupu do klubu.

Vstup: 65€ / osoba – v ceně je jeden drink

Budoucnost čtvrti červených luceren

V současné době se vedení města snaží přesunout prostitutky ze čtvrti De Wallen na okraj města. Dělají to za účelem odsunout prostituci i nadměrný cestovní ruch z centra města. A zároveň se tím snaží bojovat s nelegálním drogovým průmyslem i nadměrným hlukem a chaosem v této čtvrti. Zatím ale není jasné, jestli se to podaří, ani do jaké doby ještě bude čtvrť červených luceren v De Wallen fungovat tak, jak ji známe.

V současné době si ale výlet do centra Amsterdamu můžete stále užít i s návštěvou red light district. Tipy na ubytování v Amsterdamu najdete tady.

Pokud od své návštěvy očekáváte ještě více a chcete Amsterdam pořádně poznat, objednejte si e-průvodce Kompletní průvodce Amsterdamem, ve kterém najdete tipy ohledně míst k navštívení, restaurací i dopravy ve městě, i s BONUSEM v podobě detailního itineráře na víkend s tipy na výlety do okolí. E-průvodce najdete tady.

Mohlo by Tě zajímat: