Jak funguje hromadná doprava v Amsterdamu?

Amsterdam

V hlavním městě Nizozemska jezdí metro, autobusy, tramvaje i vlaky. Jak nejjednodušeji využít hromadnou dopravu pro cestování ve městě? Jak se dostat z letiště do centra Amsterdamu a na kolik vás hromadná doprava v Amsterdamu vyjde?

Hromadná doprava v Nizozemsku

Hromadná doprava v Nizozemsku funguje téměř bezchybně, na co se ale musíte připravit je, že je několikanásobně dražší než ta v Česku.

K využívání hromadné dopravy v Amsterdamu vám bude stačit pouze bankovní karta nebo placení mobilní telefonem. Telefon/bankovní kartu přiložíte vždy k terminálu při vstupu do dopravního prostředku/nádraží nebo metra, a to samé uděláte vždy i při výstupu. Z bankovní karty se vám tak strhne částka za jednotlivou jízdu.

POZOR: Pokud cestujete ve skupině, musí mít každý člen svou bankovní kartu. Není možné zaplatit více jízdenek na jednu kartu.

Kromě placení bankovní kartou za jednotlivé jízdné máte možnost pořídit si kombinované jízdenky, těch je několik a v tomto článku vám je všechny postupně představím.

Amsterdam

Neomezená jízdenka pro cestování prostředky GVB v Amsterdamu

Pokud chcete procestovat pouze Amsterdam, ale za to křížem krážem, bude pro vás jízdenka pro volné cestování Amsterdamem nejlepší volbou. S touto jízdenkou můžete jezdit dopravními prostředky společnosti GVB v celém Amsterdamu. Platí na autobusy, tramvaje a metro.

Pozor: neplatí na vlaky, nekryje tedy cestu vlakem z letiště Schiphol  

Tato jízdenka je časově omezená a můžete si ji pořídit na 1 až 7 dní.  

Cena: 9€ / den

Objednávejte zde: Průkazka veřejné dopravy GVB – Amsterdam | Tiqets

TIP: Stáhněte si aplikaci GVB, ve které můžete hledat jízdní řády tak, aby vám ukazovala pouze spoje společnosti GVB.

Amsterdam travel jízdenka

Tato jízdenka je ideální pro všechny, kteří do Amsterdamu přiletí letadlem. V rámci této jízdenky máte neomezené cestování vlakem, autobusem 397 a Niteliner N97 mezi letištěm Schiphol a centrem Amsterdamu.

Současně jsou v ceně všechny autobusy a tramvaje včetně nočních linek společnosti GVB po celém Amsterdamu.

Cena: 18€ / den

Objednávejte zde: Amsterdamská jízdenka | Tiqets

Amsterdam

Regionální jízdenka na 1 až 3 dny

Pokud se kromě Amsterdamu chystáte objevovat i další města a turistické cíle v jeho okolí, pořiďte si regionální jízdenku. I zde máte na výběr s časového omezení na 1 až 3 dny.

S touto jízdenkou pak budete mít dopravu zcela zdarma v celém regionu. V rámci této jízdenky si můžete zajet například do Volendamu, Zaanse Schans nebo v průběhu tulipánové sezony do Keukenhofu.

Cena:

  • 21€ / den
  • 32€ / 2 dny
  • 41.50 / 3 dny

Objednávejte zde: Amsterdamská a regionální jízdenka | Tiqets

I Amsterdam karta – turistická karta

Chcete Amsterdam pořádně prozkoumat? Pořiďte si slevovou kartičku I Amsterdam, se kterou budete mít volné vstupy do spousty muzeí (Rijksmuseum, Moco, Rembrandthuis, Muzeum tulipánů a spousta dalších), do jiných si zase můžete pořídit vstup se slevou. S touhle turistickou kartou můžete zažít zdarma plavbu po kanálu, máte volný vstup do historických domků nebo kostelů i 24hodinový pronájem jízdního kola.

V rámci karty můžete také zdarma cestovat po celém Amsterdamu veřejnou dopravou GVB.

Městskou turistickou kartu si můžete pořídit na 24, 48 nebo 72, 96 nebo 120 hodin.

Pokud do Amsterdamu tedy letíte letadlem na víkend, vyjde vás víkendová karta (48hod) na 85€ a v ceně budete mít i veřejnou dopravu v Amsterdamu. Za dopravu z a na letiště pak dáte cca 18€. Celkový víkend v Amsterdamu se vstupy do muzeí, turistických atrakcí vás včetně dopravy vyjde na cca 100€ na osobu.

Cena turistické karty:

  • 60€ / 24hod
  • 85€ / 48 hod
  • 100€ / 72 hod
  • 115€ / 96 hod
  • 125€ / 120 hod

Objednávejte zde: I Amsterdam turistická karta

moco museum amsterdam

Pokud sháníte tipy na ubytování v Amsterdamu, mohl by vás zajímat tento článek:

Kde se ubytovat v Amsterdamu? – Veronika Baars

Kde hledat jízdní řády?

Jízdní řády hledejte na webových stránkách 9292.nl. Pro zjednodušení si můžete stáhnout aplikaci 9292, tam vždy zadáte nástupní místo a cíl vaší cesty a aplikace vám ukáže detaily možných tras včetně cen jízdenek.

Jak se dostat z letiště Schiphol do centra Amsterdamu?

Nejjednodušší cesta, jak se dostat z letiště Schiphol do centra Amsterdamu, je vlakem. Jeďte přímo z vlakového nástupiště na letišti a vystupte na zastávce hlavního nádraží v Amsterdamu – Amsterdam Centraal Station. Pro tuto cestu vám vystačí jakákoliv výše zmíněná jízdenka kromě denní jízdenky GVB – ti totiž neoperují vlaky.

Zpáteční jízdenku vlakem na letiště si ale můžete jednoduše přikoupit zde: Zpáteční vlak z letiště Schiphol do Amsterdamu | Tiqets

Pronájem elektronických mopedů v Amsterdamu  

Radši cestujete po vlastní ose a ve vlastním tempu? Pronajměte si elektronický moped Felyx. Lístky si můžete zakoupit na 24 hodin a cestovat libovolně po městě.

Cena: 29.99€ / den

Objednávejte zde: Amsterdam: felyx e-moped Day Pass Tickets | Tiqets

Chystáte se do Amsterdamu na víkend? Objednejte si e-průvodce Kompletní průvodce Amsterdamem, který vám ukáže, jaká města ve městě byste neměli vynechat. Jako BONUS jsem v rámci e-průvodce vytvořila 3denní itinerář s výlety po Amsterdamu i v jeho okolí. E-průvodce objednejte zde.

Mohlo by Tě zajímat: