Volendam – rybářské městečko na severu Holandska

Snad každý, kdo se rozhodl navštívit Nizozemsko se podíval do Amsterdamu. Hlavní město platí za největší turistický tahák, a když se řekne Holandsko nejednomu z nás se automaticky vybaví právě Amsterdam. A ti, kteří tomuhle chytáku podlehnou ani neví oč přichází, protože Severní Holandsko rozhodně není jen Amsterdam. V této provincii můžete najít nespočet kouzelných měst a míst, které by vaší pozornosti neměli uniknout a přístavní město Volendam je rozhodně jedním z nich.

My jsme se na tohle dobrodružství stihli vydat ještě v létě a tenhle prázdninový víkend nám v paměti utkvěl dodnes. Volendam totiž ví, jak si získat vaše srdce.

Vítejte ve Volendamu

Po vašem příjezdu již z dálky uvidíte typickou holandskou architekturu, kterou se toto městečko pyšní. Dobová atmosféra na vás ale nedýchne jen při procházce romantickými uličkami, i když těch je tu opravdu nespočet.

Právě tady máte totiž možnost vyzkoušet si holandský dobový kroj místních obyvatel, což je jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí. Fotografických koutů, které tuto vychytávku nabízí je tu hned několik. Místní vám také pomůžou se do kroje obléct a vyfotí sérii fotek, které si pak můžete odnést buď v tištěné nebo elektronické podobě domů na památku. My jsme si to nenechali ujít a na vlastní kůži vyzkoušeli jaké to v dobovém kroji je a kromě fotek jsme také bohatší o jeden dřevákový zážitek.

A jak nám to sluší můžete posoudit sami.

Přístavní město plné rybářských loděk

Volendam je také proslulý jako město rybářů, což vám bude zřejmé na první pohled, jakmile uvidíte přístav plný rybářských lodí. Samozřejmostí jsou pak čerstvé rybí pokrmy, které v tomto městě máte možnost ochutnat. Právem jsou totiž vyhlášené široko daleko. Žádný turista by neměl opustit toto město bez toho, aby ochutnal třeba právě pravý holandský kibbeling. Stánky s rybími pochoutkami na všechny způsoby najdete na každém rohu, stačí si jen vybrat.

Restaurace a bary podél přístavu

Po jídle si můžete odpočinout v jednom z mnoha barů, které v centru města najdete. Za zmínku rozhodně stojí bar Café Lennon’s, které je naprostým rájem pro fanoušky Beatles. Na tenhle bar jsme narazili náhodou, ale byla to pro mě jasná volba a láska na první pohled. Během okamžiku jako byste se ocitli o několik desítek let nazpět, ze zdí na vás koukají plakáty brouků, jejich fotografie a desky. V uších vám zní pohodová hudba a vy si tak můžete užívat posezení v úžasné atmosféře.

Turistické atrakce

Při procházce po tomto kouzelném městečku narazíte na další typicky holandské perly jako je třeba výrobna sýrů nebo dřeváků. Z oblíbených sladkých pokrmů máte samozřejmě i tady možnost ochutnat typické holandské karamelové vafle, které najdete pod jménem stroopwafels nebo mini lívanečky zvané poffertjes.

Ostrov Marken

Pokud si myslíte, že už jste ve Volendamu již viděli vše, neváhejte se vydat na výlet lodí na protější ostrov, kde leží malebná vesnička Marken. Nejen, že si cestou můžete užít půlhodinovou plavbu lodí, ale hlavně vás na jejím konci čeká pohádková vesnička plná barevných dřevěných domečků. A když budete mít štěstí, třeba potkáte i nějakého místního Holanďana v dobovém kroji.

Volendam a Marken jsou ideální místa, kde se vám podaří nasát tu pravou dobovou atmosféru typického holandského města. Samozřejmě zde máte možnosti poučit se o holandské historii návštěvou muzeí či výroben dřeváků nebo sýra anebo se jen procházet mezi dobovými domky. Tahle města jsou pro výlet jako stvořená a my si to tu opravdu užili. Ve Volendamu jsme strávili celý víkend a stále mám pocit, že by se tu dalo bloudit kouzelnými uličkami ještě o trochu déle.

Pokud si to nechcete nechat ujít, mrkněte se sem na nabídky ubytování v okolí a projděte si Volendam, Marken i další města v okolí, která rozhodně stojí za návštěvu.

Pro představu toho, co na vaší cestě můžete vidět a navštívit si zdarma stáhněte cestovatelské kartičky se 30 tipy na výlety po Holandsku.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Translate »