Ježíšek? Ale kdeže! V Holandsku hraje prim Sinterklaas

Tak jako v Čechách, i v Holandsku připadá na 5. prosince den svatého Mikuláše. Pro Holanďany je to jeden z nejoblíbenějších svátků v roce. Dnes vás tedy provedu tím, jak se tady taková mikulášská tradice slaví.

Pokud bychom holandského Mikuláše, nebo přesněji řečeno Sinterklaase chtěli srovnat s českými tradicemi, stal by se z něj jakýsi mix Mikuláše s Ježíškem v jednom a dokonce by vykazoval i nějaké znaky amerického Santa Clause. Tak jako on obléká svůj červeno-bílý kabát s mikuláškou čepicí a samozřejmě nemůže chybět bílý plnovous. Zároveň se tím podobá i českému Mikuláši a s trochou fantazie by snad bylo i možné tyhle dva zaměnit.

Stejně jako český Mikuláš je i ten holandský založen na postavě sv. Mikuláše z Myry, biskupa, který žil ve 4. století a vyznačoval se svou štědrostí a obranou víry od pohanství.

Největší rozdíl je ale v tom, jak tuto tradici Holanďané vnímají. Vánoce jsou tady odsunuty na druhou kolej a příjezd Sinterklaase nedočkavě vyhlížejí jak děti, tak jejich rodiče.

Sinterklaas podle tradice do Nizozemska každoročně připlouvá na lodi ze Španělska již v polovině listopadu. S sebou má své pomocníky Piety, kteří mu pomáhají dostat všechny ty dárky, které s sebou veze právě k dětem. Kdo by taky zvládl obdarovat všechny děti úplně sám, že?

A jak tato mikulášská tradice v Holandsku probíhá?

Sinterklaas se svými pomocníky připlouvá do každého města. Pokud není možné, aby se do některého města dostal lodí, může přijet třeba vlakem. Tam na něho už čekají zástupy dětí. Z lodi nebo vlaku pak vyskákají všichni Pietové a vydají se obdarovávat všechny přítomné děti cukrovinkami. Sinterklaas na děti z lodi mává a ujišťuje je, že i letos zvládl dorazit a děti se tak o své dárky nemusí bát.

Tato událost je většinou doplněna hudbou, moderátory, kteří napětí dětí před připlutím Sinterklaasovy lodi ještě zvyšují a zpívání klasických písniček s mikulášskou tematikou.

Klasikou je tradiční Sinterklaas Kapoentje, ale v současné době nabírají na popularitě i modernější verze.  

Tak jako my máme typické vánoční cukroví, Holanďané mají své tradiční sladkosti spojené s Mikulášem. Děti tak od Pietů dostávají například Kruidnoten, což jsou malé kulaté perníčky většinou obalené v čokoládě, nebo Pepernoten, jak se říká malým perníčkům bez čokolády.

Po svém příjezdu Sinterklaas pak v každém městě zůstává, má tam svůj dočasný byt s ložnicí a koupelnou, kam za ním děti v doprovodu svých rodičů chodí na návštěvu a prosí ho o dárky.

Plnění bot

Ode dne Sinterklaasova příjezdu pak děti pravidelně navečer připravují své boty naplněné mrkví či cukrem jako pochoutku pro Mikulášovo koně a výkresy nebo perníčky pro Sinterklaase a ráno v nich místo občerstvení nacházejí drobné dárečky.

Není pevně stanoveno, kolikrát se tato tradice může opakovat, a tak si ji každá rodina přizpůsobí právě tak, jak je v jejich možnostech. Někdo dostane malý dárek jednou týdně, někdo dvakrát a určitě se najdou šťastlivci, kteří nachází dárek v botě každé ráno. Tahle tradice mi přijde naprosto kouzelná, dá se totiž využít místo adventního kalendáře, který se v Holandsku moc nenosí, protože tady se Vánoce tak neodpočítávají. Zatím si to teda zkouším nanečisto na Ronaldovi, takže jsem se celkem pravidelně vždy dvakrát v týdnu hodila dárek do boty, ale než budou děti, budu to muset ještě pořádně natrénovat, nikdo totiž nechce zažít to vysvětlování, když rodiče zapomenou cukřík z boty vyhodit a nahradit ho dárečkem, že jo.

Tradiční pochoutky

Jak už jsem zmínila, k mikulášské tradici neodmyslitelně patří i sladkosti jako kruidnoten nebo pepernoten. Ty se v Nizozemsku pečou už od 16. století.  Zároveň k Mikuláši neodmyslitelně patří sladká štola, marcipán, další perníkové cukrovinky s mandlemi a čokoládová písmena. Ty si rozdávají mezi sebou i dospělí. My jsme třeba vždy v práci dostali 5. prosince čokoládové písmeno, buď S jako Sinterklaas anebo počáteční písmeno našeho jména. A samozřejmě speculaas – což jsou sušenky ochucené perníkovým kořením.

Mikulášův jutový pytel

Další podobností s českým Mikulášem je i jutový pytel, který s sebou Pietové nosí, stejně jako naši čerti, a hrozí, že v něm zlobivé děti odnesou. Sinterklaas takto zlobivé děti podle pověsti odvážív jutovém pytli s sebou do Španělska.

Sinterklaasjournaal

Příjezd Mikuláše je obrovská událost pro celou zemi. Ale zvláště ti nejmenší ji prožívají ze všech nejintenzivněji. A dospělí jim to moc neulehčují. V televizi totiž běží každý den pravidelný pořad Sinterklaasjournaal, kde děti pozorují Sinterklaasovu cestu. A jak už je zvykem, Sinterklaasovi se vždy přihodí něco, co cestu k dětem zkomplikuje. Letos se mu třeba potopila loď. Ale samozřejmostí je, že to nakonec vždycky zvládne, vystresované děti zas uklidní a nakonec do země vždy přijede.

Pakjesavond

Mikulášská tradice pak končí podobně jako ta česká 5. prosince navečer, kdy nastává takzvaný Pakjesavond a s ním moment, na který všechny holandské děti netrpělivě čekají. V tento večer jim totiž Sinterklaas naděluje ty velké dárky, o které si k němu chodily říkat, do některých domácností tak chodí oblečený „Sinterklaas“ a někde nadělí dárky natajno, právě tak jako český Ježíšek.

Básničky

Kromě zpívání tradičních písní o Sinterklaasovi a Pietech patří ještě jedna vcelku umělecká tradice k rozbalování dárků. Pro každého obdarovaného kromě dárku také napíšete básničku. Tam můžete najít rekapitulaci roku, komplimenty na vaši osobu, osobní vtípek nebo hezké přání. Inspiraci se mezi nekladou.

Vánoce v Holandsku

A jak už jsem naznačila, Holanďané samozřejmě slaví i Vánoce, vyzdobují své byty a domečky i jejich balkony světýlky a dekoracemi, navštěvují své rodiny, zdobí stromečky a na samotné Vánoce pak některé děti dostanou dárky 24. prosince večer, tak jako je tu zvykem u nás, nebo 25. prosince ráno, ale v obou případech většinou jen pár maličkostí. Vánoce tu naopak slaví mladí dospělí, kteří z mikulášských tradic vyrostli a se svými partnery pak slaví raději Vánoce, kdy si vzájemně u stromečku vymění dárky.

Takže Vánoce s kaprem, cukrovím, vánočkou a bramborovým salátem s hromadou dárků a zvoneček, na který zvoní Ježíšek se tady opravdu nekonají.

Co na holandské tradice říkáte? Dejte mi vědět!

Sleduj smutnaavesela na instagramu , ať ti neuniknou žádné nové články

Nejnovější články:

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *