Efteling. Místo, kde zažijete pohádku na vlastní kůži.

efteling

Že Holanďané nesnáší nudu je nad slunce jasné. Je to národ, který umí tvrdě pracovat a když si pak udělá čas na zábavu, pořádně se baví. Není tak náhodou, že v jejich malé zemičce najdete tolik zábavních parků. Dnes vás vezmu do jednoho z nich. Jmenuje se Efteling a rozhodně stojí za návštěvu. Najdete ho v provincii Severní Brabantsko u města Kaatsheuvel.

Vítejte v Eftelingu

Pro mě je tím nejkrásnějším zábavním parkem právě holandský De Efteling. Ten se spolu s francouzským Disneylandem nebo německým Europa parkem řadí k těm nejlepším zábavním parkům, které v Evropě můžete navštívit.

Celý Efteling je i se svými atrakcemi vytvořen na motivy typických pohádek z dílen bratří Grimmů nebo Hanse Christiana Andersena.

Ocitnout se v pohádce

Pokud vám tu píšu, že se v Holandsku občas cítím jako v pohádce, myslím tím většinou ty nádherné architektonické skvosty podél kanálů a historické mlýny, zámky, přístavy a kouzelné západy slunce.

Pokud ale do té opravdové pohádky vážně chcete na den proniknout a nechat se naprosto vtáhnout úžasnou atmosférou a zároveň v žilách nechat proudit adrenalin, tohle je přesně to místo, kde byste měli být.

Tento zábavní park s atrakcemi situovaný na jihu Nizozemska se nachází 15 km od města Tilburg.

Efteling vznikl v roce 1952 a od té doby každý rok potěší miliony návštěvníků.

Co tam najdu?

Je to místo, kde jsou horské dráhy obklopeny pohádkovým lesem. Kde se radují děti i dospělí, kde se smích mísí s křikem a kde se z vás samotných zase stanou děti. Nechte se unést a prožijte den v pohádce, protože tohle místo vám utkví v paměti už navždy.

Pohádkový les

Pohádkový les je zhmotněním světa Hanse Christiana Andersena a bratří Grimmů. Potkáte tady třeba Šípkovou Růženku, Rapunzel, Popelku či Sněhurku, můžete tady také obdivovat červené tančící střevíčky, co zbyly po baletce nebo si připomenout příběh děvčátka se zápalkami. Čekají tu na vás i kůzlátka s vlkem, Císařovy nové šaty nebo moje oblíbená Perníková chaloupka, která jako by se z mé fantazie vyloupla přesně jako ten perníček.

Zábava pro všechny generace

Právě pohádkový les je důvod, proč se nemusíte bát ukázat svému dítku tento zábavný park již v jeho raném věku. Pozornost těch nejmenších tu upoutá mimo jiné mluvící stromový elf, můžou se tady projet po vodě v labuti nebo shlédnout krátké scénky ze známých pohádek.

Další atrakcí pro nejmenší je venkovní hřiště, kde se můžou projet ve vláčku nebo vytvořit symfonii skotačením na pozemním pianu. Nechybí ani labyrint, ze kterého samozřejmě musí najít cestu ven.

Atrakce pro větší děti

I ti větší budou jistě z pohádkového lesa nadšení, ale pro ně jsou tu již připravené i další atrakce, jako například 4D film, kolotoče nebo interaktivní palác plný fantazie jménem Symbolica. Ten je provede magickým světem plným barev, magie a tajemna. S doprovodem dospělého člověka je tato atrakce zpřístupněna i pro děti měřící méně než 120cm.

Další atrakcí, ve které všechny vaše dětské sny, tak jako sny vašich dětí ožijí je Jízda snů (Droomvlucht). Už po cestě k ní procházíte branou, která pošimrá vaši fantaziii.  Uvnitř nastoupíte na dětskou horskou dráhu, která se s vámi vydá na jízdu po tajných zákoutí, kde už na vás čekají víly, jednorožci, magičtí skřítci, elfové i trpaslíci. Tuto atrakci si může vaše dítko dopřát již od výšky jednoho metru, ale já vám s čistým svědomí můžu říct, že o ten zážitek nechcete ani na stará kolena přijít.

Za těch samých podmínek můžete svého potomka vyslat i na atrakci Carnaval Festival, kde se za 8 minut projede celým světem a jeho tradičními kulturami.

Dobrodružství pro starší

Pro ty odvážnější jsou připravené horské dráhy, které vás jistojistě nabijí adrenalinem k prasknutí. K těm na rozjezd patří například dvojité dráhy Max a Moritz. Nebo Joris a drak (Joris en draak), kde si sami zvolíte, za jakou dráhu chcete jet a účastníte se tak závodu zelená versus modrá, kdy oba týmy startují ve stejnou chvíli a závodí spolu, kdo dojede do cíle jako první.

Pokračovat pak můžete třeba na Létajícího Holanďana (de Vliegende Hollander) , který vám určitě navodí pořádný adrenalinový zážitek, když po prolétnutí vzduchem přistanete ve vodě.

Adrenalinoví závisláci si přijdou na své na horské dráze Python, která vás nechá dvakrát protočit hlavou dolů. Nebo Baron, kde zažijete 37.5 metru dlouhý volný pád.  Zdánlivě bezpečná a klidná se zdá i obří loď, která se s vámi kývá ze strany na stranu pokaždé výš. Můžu vás ale ubezpečit, že i tahle atrakce vám v těch nejvyšších výškách dokáže zvednout tlak.

Nádherná je i projížďka ve tmě, kde si připadáte, jako když projíždíte samotným vesmírem, ale i ta vám nakonec dokáže pořádně zatočit hlavu.

Pokud nejste fanouškem vlajících vlasů, hysterického křiku a panické hrůzy, ale i tak si chcete užít trochu toho adrenalinu, je pro vás tím ideálním místem Villa Volta. Tady se s vámi zdánlivě roztočí celý svět, ale v podstatě zůstanete pořád nohama pevně na zemi.

Také si můžete užít projížďku lodí ve Fata Morgana, která vás zavede do reality Blízkého východu. Za zmínku stojí i létající Pagoda, ze které můžete vidět celý park z výšky. Pokud se vám povede vyletět k oblakům ve chvíli, kdy do nich zapadá slunce, naskytne se vám vskutku dokonalá podívaná.

Po celém parku jsou rozesety stánky s občerstvením . Najdete tu také několik restaurací, kde si můžete jídlo v klidu vychutnat a trochu vydechnout.

Vstupné a ubytování

Lístek do světa pohádek vás bude stát od 38 eur na osobu. Děti do 4 let mají vstup zdarma. Za parkování pak zaplatíte 12,5 eur.

V areálu je také pohádkový hotel, kde můžete strávit noc v jednom z tematických pokojů. Můžete vybírat z různých témat jako jsou například Popelka, Sněhurka, Fata Morgana, Červená Karkulka, Jeníček a Mařenka a spousta dalších. Jedna noc v pohádkovém pokoji se snídaní pro 2 dospělé a dvě děti spolu s dvoudenními vstupy do parku vás bude stát kolem 520 eur.

V okolí jsou samozřejmě v nabídce i jiné hotely jako například hotel NH Waalwijk. Zde za pokoj pro čtyřčlennou rodinu zaplatíte zhruba 150eur. A pokud si přiobjednáte i snídani, ráno před odjezdem budete mít na výběr z několika variací výborného snídaňového menu. Ubytování ve Waalwijku najdete zde.

Winter Efteling

Že je Efteling magickým místem není pochyb. V zimě se ale každoročně oblékne do svého zimního kabátu a vy pak máte možnost procházet se po zimní krajině, kterou ve svých knihách tvořil sám Hans Christian Andersen. Pokud se do Eftelingu chystáte, určitě byste si jeho zimní edici neměli nechat ujít. Čekají tu na vás zasněžené stromky, svařené víno i vánoční výzdoba a mnoho dalšího. Zimní Efteling probíhá každý rok od půlky do listopadu do začátku února.

Pokud se chystáte procestovat Nizozemsko, stáhněte si zdarma cestovatelské kartičky s 30 tipy na výlety po Severním a Jižním Holandsku. Pokud byste rádi procestovali Amsterdam křížem krážem, podívejte se, co nabízí můj e-průvodce Amsterdamem.

Nejnovější příspěvky:

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.