Efteling. Místo, kde zažijete pohádku na vlastní kůži.

efteling

Že Holanďané nesnáší nudu je nad slunce jasné. Je to národ, který umí tvrdě pracovat a když si pak udělá čas na zábavu, pořádně se baví. Není tak náhodou, že v jejich malé zemičce najdete tolik zábavních parků. Dnes vás vezmu do jednoho z nich. Jmenuje se Efteling a rozhodně stojí za návštěvu. Najdete ho v provincii Severní Brabantsko u městečka Kaatsheuvel.

Vítejte v Eftelingu

Pro mě je tím nejkrásnějším zábavním parkem právě holandský Efteling. Ten se spolu s francouzským Disneylandem nebo německým Europa parkem řadí k těm nejlepším zábavním parkům, které v Evropě můžete navštívit. Výběr dalších světových zábavních parků najdete zde.

Celý Efteling je i se svými atrakcemi vytvořen na motivy typických pohádek. Najdete tu motivy z dílen bratří Grimmů, klasiky Hanse Christiana Andersena, pohádkové postavy založené na národních i mezinárodních povídačkách a pověstech. Jsou tu vyobrazené pohádky, které známe všichni, zároveň ale Efteling přichází i s vlastními příběhy, kterými ožívají nové atrakce.

Ocitnout se v pohádce

Pokud vám tu píšu, že se v Holandsku občas cítím jako v pohádce, myslím tím většinou ty nádherné architektonické skvosty podél kanálů a historické mlýny, zámky, přístavy a kouzelné západy slunce.

Pokud ale do té opravdové pohádky vážně chcete na den proniknout a nechat se naprosto vtáhnout úžasnou atmosférou a zároveň v žilách nechat proudit adrenalin, tohle je přesně to místo, kde byste měli být.

Tento zábavní park s atrakcemi situovaný na jihu Nizozemska se nachází 15 km od města Tilburg. Efteling vznikl v roce 1952 a od té doby každý rok potěší miliony návštěvníků.

Co vás v Eftelingu čeká?

Je to místo, kde jsou horské dráhy obklopeny pohádkovým lesem. Kde se radují děti i dospělí, kde se smích mísí s křikem a kde se z vás samotných zase na chvilku stanou děti. Nechte se unést a prožijte den v pohádce, protože tohle místo vám utkví v paměti už navěky.

Za devatero horami a devatero řekami… najdete Pohádkový les.

Pohádkový les je zhmotněním světa Hanse Christiana Andersena a bratří Grimmů. Potkáte tady třeba Šípkovou Růženku, Lociku, Popelku či Sněhurku, můžete tady také obdivovat červené tančící střevíčky, co zbyly po baletce, nebo si připomenout příběh děvčátka se zápalkami. Čekají tu na vás i kůzlátka s vlkem, Císařovy nové šaty nebo moje oblíbená Perníková chaloupka, která jako by se z mé fantazie vyloupla přesně jako ten perníček.

Zábava pro všechny generace

Právě pohádkový les je důvod, proč se nemusíte bát ukázat svému dítku tento zábavný park již v jeho raném věku. Pozornost těch nejmenších tu upoutá mimo jiné mluvící stromový elf, děti se zde můžou projet po vodě v obrovské labuti, nebo shlédnout krátké scénky ze známých pohádek.

Dalšími atrakcemi pro nejmenší jsou četná venkovní hřiště, kolotoče, nebo vláček, který vás proveze kolem celého parku. Nechybí ani labyrint, ze kterého samozřejmě musí najít cestu ven.

Atrakce pro větší děti

I ti větší budou jistě z pohádkového lesa nadšení, ale pro ně jsou tu již připravené i další atrakce, jako například 4D film, kolotoče nebo interaktivní palác plný fantazie jménem Symbolica. Ten je provede magickým světem plným barev, magie a tajemna. S doprovodem dospělého člověka je tato atrakce zpřístupněna i pro děti měřící méně než 120cm.

Další atrakcí, ve které všechny vaše dětské sny, tak jako sny vašich dětí, ožijí, je Jízda snů (Droomvlucht). Už po cestě k ní procházíte branou, která pošimrá vaši fantazii.  Uvnitř nastoupíte na dětskou horskou dráhu, která se s vámi vydá na jízdu po tajných zákoutí, kde už na vás čekají lesní víly, jednorožci, magičtí skřítci, elfové i trpaslíci. Tuto atrakci si může vaše dítko dopřát již od výšky jednoho metru, ale já vám zaručuji, že o ten zážitek nechcete ani na stará kolena sami přijít.

Za těch samých podmínek můžete svého potomka vyslat i na atrakci Carnaval Festival, kde se za 8 minut projede celým světem a jeho tradičními kulturami.

Na atrakci Fata Morgana se zase projedete kolem výjevů Blízkého východu, které známe z Pohádek tisíce a jedné noci.

Dobrodružství pro starší

Pro ty odvážnější jsou připravené horské dráhy, které vás jistojistě nabijí adrenalinem k prasknutí. K těm na rozjezd patří například dvojitá dráha Max a Moritz. Zde se můžete rozhodnout, jestli pojedete dráhu Maxe nebo Moritze. Celou dráhu pak pojedete dvakrát, jednou v pomalé rychlosti a podruhé už s podstatným zrychleným. Obě dráhy jsou family friendly a zvládnou je i děti.

Pokračovat pak můžete třeba na Létajícího Holanďana (de Vliegende Hollander) , který vám určitě navodí pořádný adrenalinový zážitek, když po prolétnutí vzduchem přistanete ve vodě.

Adrenalinoví závisláci si přijdou na své na horské dráze Python, která vás nechá dvakrát protočit hlavou dolů. Nebo Baron, kde zažijete 37.5 metru dlouhý volný pád.  Zdánlivě bezpečná a klidná se zdá i obří loď, která se s vámi kývá ze strany na stranu pokaždé výš. Můžu vás ale ubezpečit, že i tahle atrakce vám v těch nejvyšších výškách dokáže zvednout tlak.

Horská dráha Joris a drak (Joris en draak) je jediná dřevěná horská dráha v parku. Jedná se o dvojitou dráhu, kde si sami zvolíte za jakou dráhu chcete jet a účastníte se tak závodu zelená versus modrá, kdy oba týmy startují ve stejnou chvíli a závodí spolu, kdo dojede do cíle jako první. Sama řadím Jorise k nejlepším horským dráhám v parku.

Nádherná je i projížďka ve tmě horskou dráhou Vogel Rok, kde si připadáte, jako když projíždíte samotným vesmírem, ale i ta vám nakonec dokáže pořádně zatočit hlavu.

Pokud nejste fanouškem vlajících vlasů, hysterického křiku a panické hrůzy, ale i tak si chcete užít trochu toho adrenalinu, je pro vás tím ideálním místem Villa Volta. Tady se s vámi zdánlivě roztočí celý svět, ale v podstatě zůstanete pořád nohama pevně na zemi.

Za zmínku stojí i létající Pagoda, ze které můžete vidět celý park z výšky. Pokud se vám povede vyletět k oblakům ve chvíli, kdy do nich zapadá slunce, naskytne se vám vskutku dokonalá podívaná.

Po celém parku jsou rozesety stánky s občerstvením . Najdete tu také několik restaurací, kde si můžete jídlo v klidu vychutnat a trochu vydechnout.

Vstupné a ubytování

Lístek do světa pohádek vás bude stát od 38€ do 48€ na osobu. Levnější jsou vstupenky mimo sezonu. Děti do 4 let mají vstup zdarma. Za parkování pak zaplatíte 12,5 eur.

V areálu je také pohádkový hotel, kde můžete strávit noc v jednom z tematických pokojů. Můžete vybírat z různých témat jako jsou například Popelka, Sněhurka, Fata Morgana, Červená Karkulka, Jeníček a Mařenka a spousta dalších. Jedna noc v pohádkovém pokoji se snídaní pro 2 dospělé a dvě děti spolu s dvoudenními vstupy do parku vás bude stát kolem 520 eur.

V okolí jsou samozřejmě v nabídce i jiné hotely jako například Fletcher Hotel. Ubytování rezervujte zde.

Nenáročným cestovatelům bude vyhovovat hotel Ibis Tilburg, který se nachází několik kilometrů od Eftelingu. V hotelu si můžete přiobjednat snídani a pokračovat své objevování třeba právě v Tilburgu. Ubytování si zarezervujte zde.

Zimní verze parku – Winter Efteling

Že je Efteling magickým místem není pochyb. V zimě se ale každoročně oblékne do svého zimního kabátu a vy pak máte možnost procházet se po zimní krajině, kterou znáte z pohádky Sněhová královna. Pokud se do Eftelingu chystáte, určitě byste si jeho zimní edici neměli nechat ujít. Čekají tu na vás zasněžené stromky, svařené víno, lední kluziště i vánoční výzdoba a mnoho dalšího. Zimní Efteling probíhá každý rok od půlky listopadu do začátku února.

A jelikož v posledních letech v Nizozemsku sněží jen velmi výjimečně, je to skvělá příležitost pro všechny, kteří v Nizozemsku dlouhodobě žijí, jak si aspoň trochu připomenout opravdovou zimu.

Chcete ze své návštěvy Nizozemska dostat co nejvíc? Ráda vám pomůžu s naplánováním itineráře tak, abyste si za co nejkratší dobu užili co nejvíce zábavy. Koukněte, co vše obsahuje Itinerář na míru.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *