Za bohatou historií do Brielle

Brielle je historické, opevněné město provincie Jižní Holandsko. Bylo založeno na ostrově Voorne-Putten. Městské právo obdrželo již ve 14. století a se svým přístavem postaveným na řece Maas se stalo významným tržním městem tehdejšího Nizozemí.

Něco málo z historie

Svou nejvýznamnější úlohu město odehrálo v průbehu Nizozemské revoluce. Nizozemí bylo pod španělskou nadvládou a jeho lidé se proti Španělům bouřili. Významnou roli v povstání odehrál Willem van Oranje – Vilém Oranžský, pozdější první panovník samostatného Nizozemí, a ačkoliv sám nebyl králem, byl prvním z královské linie Oranžských.

V roce 1572 bylo Brielle jako první město dobito mořskými gézy, piráty, kteří bojovali za nezávislost země a stalo se tak první městem pod vládou Viléma Oranžského. A to zafungovalo jako dominový efekt, po kterém se i další holandská města pokusila dobít svou nezávislost. Podařilo se to například ve Vlissingen, Zutphen, Alkmaaru, Haarlemu i Leidenu. A to nakonec dovedlo až k nezávislosti 7 nizozemských provincií na Španělsku.

Aprílové oslavy v Brielle

Jelikož bylo Brielle osvobozeno 1. dubna, konají se v něm do dnes každý rok aprílové oslavy, při kterých se jeho obyvatelé převléknou za piráty a přehrávají scény z roku 1572. K této příležitosti po městě vlají vlajky odboje.

Historické muzeum

V historickém muzeu Brielle zažijete Nizozemskou revoluci na vlastní kůži. Interaktivní výstava vás provede všemi významnými body od dobití Brielle až po získání samostatnosti. Kromě toho zde uvidíte i výstavu o historii města, archeologických nálezech či mořských hrdinech.

Vstup: 6€

Centrum města

V samotném centru vás čeká náměstí se sochou královny Wilhelminy, dále historická architektura a samozřejmě nechybí ani kostely a restaurace s kavárnami a obchody.

Azyl pro zraněné námořníky a socha mořské nymfy

Procházkou městem narazíte i na nádvoří se sochou mořské nymfy, která stráží námořníky žijící v azylu. Ten byl vybudován v roce 1872.

Přístav

Na konci města vás čeká přístav plný lodí. Přístav je z obou stran lemovaný historickými uličkami s typickými holandskými domečky.

Opevnění a muniční sklad

Kolem města jsou ještě zbytky opevnění, najdete tu několik kanonů i sklad střelného prachu z roku 1633, ve kterém se dnes nachází expozice.

Otevírací doba: 1. dubna – 1. listopad – soboty 11:00 – 16:00, neděle 12:00 – 16:00

Vstup: zdarma

Větrný mlýn

A samozřejmostí je i větrný mlýn, který byl přestavěn roku 1986. Na jeho místě stával klasický dřevěný mlýn od roku 1696, ale byl zničen požárem v roce 1810.

Otevírací doba: každý pátek a 1. +3. sobota v měsící – 10:00 – 16:00

Vstup: zdarma

Partnerské město Havlíčkova Brodu

Zajímavostí je, že i v Brielle najdeme spojitost s Českou republikou. Město Brielle je totiž partnerským městem Havlíčkova Brodu a to už 37 let. Města spolu uzavřela partnerskou smlouvu ještě za komunismu, díky velkému nasazení tehdejšího starosty města Brielle, který chtěl vytvořit vztahy mezi Briellany a občany za Železnou oponou. Od roku 1985 se pořádali a do dnes pořádají společné kulturní akce, výměnné pobyty a tvoří se tak nová holandsko-česká přátelství.

Zajímají tě další místa, kam se v Nizozemsku vydat na výlet?

Stáhni si ZDARMA mého průvodce 5 tipů na oblíbené výlety po Nizozemsku. Stáhnout si ho můžeš TADY: 5 TIPŮ NA OBLÍBENÉ VÝLETY PO NIZOZEMSKU

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *