Interaktivní vzdělávání aneb kam s dětmi do muzea

museum-den-haag-museon

Holandská muzea nejsou určena jen dospělým. I s dětmi si tu totiž dokážete užít spoustu zábavy. V tomto článku vám představuji muzea vyznačující se interaktivním vzděláváním pro děti. Podíváme se do dvou muzeí v Den Haagu, jedno je určené pro ty nejmenší od batolat až po školáky. Druhé je zaměřeno na starší děti.

Jakmile Nizozemsko zahalí šeď a déšť se valí ze všech stran, je jen omezené množství možností, kam se vydat. Já se před nečasem nejraději schovávám v muzeích. A tohle jsou ta, kam bych se nebála vyrazit ani s dětmi. Pokud vás zajímají další místa, která byste v Den Haagu neměli vynechat, přečtěte si TENTO článek.

Kinderboekenmuseum – Muzeum dětských knih

Muzeum dětských knih najdete přímo u vlakového nádraží v Den Haagu. Toto muzeum je určené jak pro ty úplně nejmenší, tedy batolata a děti předškolního věku, tak i pro školáky.

Muzeum je rozdělené do několika pater. Každé patro je věnované jinému tématu a jiné věkové kategorii. Po vstupu do muzea začínáme v prvním patře. To je věnované nizozemským autorům. Zde se nové informace o spisovatelích a jejich knihách dozví nejen starší děti, které již umí číst, ale i jejich rodiče. Toto patro je ideálním úvodem do světa knih, ale hlavní náplň tohoto muzea najdete v jiných místech.

Druhé patro: ráj plný hraček pro nejmenší

Jako například zde: druhé patro v sobě ukrývá spoustu zábavy pro ty nejmenší. Najdete zde několik interaktivních místnosti, ve kterých si se svými ratolestmi můžete vyhrát. Bude tu na vás čekat třeba místnost s polárními medvědy, kde musí děti seřadit lední kry tak, aby vytvořily celá slova.

Malé děti zde můžou prolézat prolézačky a postupně se tak z imaginárních housenek vylíhnout v motýly. Je tady také bludiště, pokoj s loďkou, kde se loví ryby, nebo malá trampolína a spoustu dalšího.

Děti tu v rámci her můžou počítat, tvořit slova i rýmy. Všechny místnosti jsou vždy tematicky stylizované do jedné z Holandských pohádek. S malými dětmi tu jednoduše strávíte celé dopoledne a nemusíte se trápit s vyhledáváním zábavného programu, starší děti tu můžete vzdělávat formou hry. Já jsem sem vyrazila se svými synovci (4 a 7 let) a oba byli z jednotlivých atrakcí naprosto nadšeni a nechtělo se jim odcházet.

Pro větší děti – tedy školáky, je uzpůsobeno přízemí vyznačující se svým moderním designem. V přízemí na děti čekají moderní interaktivní úkoly různých témat. Hravou formou si tu můžou zkontrolovat své knižní znalosti, pobavit se, a u toho se také přiučit něčemu novému. Témata se stále drží oblíbených holandských pohádek.

V přízemí také najdete příjemnou kavárnu, kde si můžete na chvilku odpočinout a pokud se děti začnou nudit, můžete je poslat hrát si do přilehlého hracího kouta. Tato herna je plná postaviček z knih Annie M.G. Schmidt. Můžou si tedy hrát v prostředí Jipa & Janneke, Floddertje, nebo trpaslíka Viplaly.

Časová náročnost: 1–4 hodiny

Vstup: 10€/ dospělí 7.50€/děti od 2 do 6 let 8.50€/ děti od 7 do 18let

Webové stránky: Children’s Book Museum — Discover, experience and create! (childrensbookmuseum.com)

Museon

Dalším muzeem v Den Haagu, které můžete navštívit s vašimi dětmi je Museon. V tomto muzeu navštívíte kultury celého světa a dozvíte se spoustu nových informací o vesmíru, přírodě, historii, světu i jeho obyvatelích.

Do Museonu můžete vzít školáky ze základky, ale i středoškoláky. Návštěvu tohoto muzea si ale užijí i dospělí, já jsem toho zářným příkladem.

Škola hrou

V Museonu si můžete zahrát hru, která zhodnotí, jaký je váš charakter ohledně života na zemi.  Postupně si můžete přečíst informace o 17 tématech a vaším úkolem je podle svého úsudku odpovědět na danou otázku, která je s tématem spojená.

Na konci si můžete vaše otázky nechat vyhodnotit u samoobslužných počítačů.

Jaká témata vás zde čekají?

Planeta je jen jedna

Prim hraje naše planeta a témata s tím spojená. Narazíte tu tedy na sociální témata, historii, poznávání cizích kultur a ekologii. Konkrétní témata jsou například: stravovací návyky v různých kulturách, udržitelné zdroje energie, změna klimatu, fauna a flora v různých částech světa, zvyky a tradice různých kultur a spousta dalších.

Kromě 17 témat s palčivými otázkami a výstavami, co nám rozšiřují znalosti i povědomí o daných tématech jsou tu k vidění i další zajímavé expozice.

Tady je výčet aspoň několika z nich:

Vesmír a astronomie

Popelář, fotbalista nebo astronaut. Řekla bych, že to jsou nejčastější povolání, které by malí kluci chtěli vykonávat až vyrostou. Budoucí astronauti tedy jistě ocení výstavu o vesmíru, ve které najdou různé vesmírné sondy, skafandry a další vesmírné propriety.

Máte tu také jedinečnou možnost sáhnout si na Měsíční kámen – opravdový kámen přivezený z výpravy na Měsíc.

Římští kolonizátoři

Nizozemsko se chlubí nesmírně bohatou historií. Na jeho území se za celá staletí vystřídalo několik různých skupin obyvatel. Původně to byli Germáni – Batávové, kteří byli nakonec podmaněni Římany. A právě nálezy z této doby si můžete prohlédnout v této expozici.

Evoluce

Od pravěku až dodnes. Tato výstava nás provází všemi stádii člověka. K vidění jsou tu také dobové nástroje jako pazourek i typické prehistorické sošky Venuší.

Dítě války

Příběhy dětí, kteří vyrůstali za 2. světové války jsou důležitou součástí naší historie a neměly by být opomíjeny a zapomenuty. V Museonu je jim věnovaná celá expozice. Kromě jejich příběhů jsou zde vystaveny stovky předmětů, kteří těmto dětem patřily. Věřím, že tyto příběhy nenechají žádné oko suché, ale obzvláště dnes je nutné si tyto hrůzy připomínat a dělat vše proto, aby dnešní děti tyto okolnosti nepotkaly.

Celé muzeum je přímo nabité informace a nenudí. Nemusíte ho projít celé, ale vybrat si pouze témata, která jsou atraktivní zrovna pro vás. Také se tu obměňují dočasné speciální výstavy, takže ať už se sem rozhodnete vydat v jakémkoliv období, vždy na vás kromě permanentních výstav budou čekat zajímavé informace.

Časová náročnost: 3–4 hodiny

Vstupenky: dospělí/16.50€

Děti do 11 let /14€

Webové stránky: Discover the world in Museon-Omniversum | Museon

Jaká holandská muzea navštěvujete rádi vy? V tomto článku si můžete přečíst o mých oblíbených muzeích v Amsterdamu.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *