Bohatá příroda i procházka po mořském dně – to je ostrov Texel

Texel je největším ze severoholandských ostrovů. Čekají vás tu písečné duny, bohatá fauna a flora, široká pole s ovcemi a malebná městečka. Ne nadarmo je oblast Waddenského moře na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Co všechno na ostrově můžete vidět a proč byste s návštěvou neměli váhat? Právě to vám ukážu v tomto článku.

Na Texel jsme se s Ronaldem vydali v dubnu 2021 a strávili tu prosluněný víkend. Ubytovali jsme se ve městě De Koog, v pěší vzdálenosti od pláže.

Jak se na ostrov dostat?

Na ostrov se dostanete trajektem z města Den Helder. Lístky na trajekt můžete zakoupit buď online nebo u okýnka v přístavu v Den Helder. Lístek je vždy zpáteční, při odjezdu z ostrova se můžete rovnou nalodit.

Trajekt jezdí každou hodinu od 08:00-21:00.

Cena trajektu: 26€/ auto (út,st,čt)

39€/ auto (pá,so,ne,po)

Webové stránky: Uw veerdienst tussen Texel en Den Helder (teso.nl)

Co na ostrově vidět?

Ostrov Texel se od zbytku Nizozemska podstatně liší. I když je převážně rovinatý, neochudí vás o mírné kopečky, které budí pocit, že už jste Holandsko dávno opustili. Kromě kopců zde najdete rozsáhlé písečné duny a chráněnou holandskou přírodu.

Národní park Hollandse Duinen

Velkou část ostrova zabírá národní park Hollandse Duinen. Park měří 43 metrů čtverečních a táhne se od jihu až po sever ostrova.

V tomto národním parku najdete nepřeberné množství neobvyklých zvířat i rostlin.

Sídlí tu například největší holandská kolonie Kolpíka bílého. Pokud budete pozorní, uvidíte tu spoustu druhů neobvyklých ptáků, ale také například divoký skotský náhorní skot a divoké koně. Samozřejmostí jsou i mořští živočichové. Kromě divokých zvířat tu můžete vidět i divoké kvetoucí orchideje a další unikátní druhy květin.

De Bollekamer

Jednou z turistických tras skrz národní park je De Bollekamer. V jeho okolí se vyskytuje divoký skot, koně (najdete tu třeba divokého ponyho) i ptáci a další zvířata. Procházku si zde můžete udělat bohatou přírodou, která se v létě zbarvuje do fialova. To, když vykvétají početné vřesy.

Pevnost De Schans

Bývalé historické opevnění De Schans se nachází v okolí města Oudeschild a můžete ji zdarma navštívit. Toto opevnění tu nechal postavit Vilém Oranžský jako obranu proti Španělům v roce 1574. Dnes zde můžete vidět opevnění hvězdicového tvaru, na kterém jsou položeny kanony. Celé opevnění je lemované vodními kanály, tak je to v Nizozemsku bývalo zvykem. Kromě toho se vám z toho místa naskytne velmi příjemný panoramatický výhled na texelský venkov.

Města Texelu

Den Hoorn

V tomto městečku najdete typický kostelík, který je jedním z nejfotografovanějších objektů Texelu.

V jarních měsících tu také květou pole s jarními květinami jako jsou tulipány, narcisy a hyacinty.

Ubytovat se můžete například zde.

De Koog

Pokud si chcete zaplavat v moři, opalovat se, nebo jen tak relaxovat na pláži, navštivte De Koog. Městečko je velmi malé a turistické. Můžete zde navštívit jednu z mnoha restaurací, podívat se do místních obchůdků, nebo se jen vydat na přilehlou pláž obklopenou písečnými dunami. Na té můžete také sledovat fenomenální západy slunce.

Ubytovat se můžete například zde.

De Cocksdorp

Tohle městečko najdete na severu města. V letních měsících se zde každý čtvrtek pořádají venkovní trhy a hlavní atrakcí je zde téměř 35metrů dlouhý maják z roku 1864.

Maják

Dominantou severu ostrova je maják, který se nachází 45 metrů nad hladinou moře. Z jeho vrcholu můžete kromě Texelu a okolního moře vidět i okolní ostrovy Vlieland a Terschelling.

Vstupenka do majáku stojí 5.50€ na osobu.

Maják je přímo u pláže, po cestě k němu projdete mezi pitoreskními baráčky s červenou střechou.

Ubytovat se můžete například zde.

Tuleni

V okolí Waddenského moře žije na 10 000 tuleňů. Tuleně můžete spatřit jak se vyhřívají na plážích, nebo při jejich vodních hrátkách v moři. Na Texelu fungují společnosti, se kterými se můžete vydat na okružní plavbu právě za divokými tuleni.

Het Sop

Na okružní plavbu za tuleni vás vezme například společnost Het Sop. Ti také nabízí garanci vrácení peněz, pokud při plavbě tuleně nespatříte.

Het Sop je malá loď s maximální kapacitou pro 12 pasažérů. Za tuleni se s touto společností můžete vydat každý den v týdnu. Vyjíždí se několikrát za den. Plavba trvá hodinu a půl. Ideální je zarezervovat si místo včas.

Cena: 30€ / osoba

Webové stránky: The best Seal Tour on Texel – Seals Texel (zeehondentexel.nl)

Ecomare

Na ostrově Texel také funguje záchranná stanice Ecomare, kde tuleně také můžete navštívit.

Ti odchytávají slabé a nemocné tuleně nebo mláďata bez rodičů a ve stanici se o ně starají.

Ve chvíli, kdy jsou tuleni opět schopní samostatnosti, je stanice vrací zpět do divoké přírody. Pokud chcete mít jistotu tuleňů, můžete navštívit právě tuto záchrannou stanici.

Kromě záchranné stanice funguje Ecomare i jako přírodovědné muzeum. Kromě tuleňů zde uvidíte další zvířata a dozvíte se více o přírodě na ostrově.

Vstup: 15€ / dospělý / 10.25€ dítě (do 25 let)

Webové stránky: Dive into the sea! A splendid daytrip | Ecomare Texel

Přechod z jednoho ostrova na druhý suchou nohou

To nejlepší na konec. Oblast Waddenského moře je speciální tím, že se za vhodných podmínek dá přejít z jednoho ostrova na druhý suchou nohou. Je to možné díky přílivu a odlivu.

Počkat si na odliv a prostě vyrazit ale možné není. Na ostrově se pořádají organizované přechody s průvodcem, tak aby tenhle nevšední zážitek byl co nejbezpečnější.

S průvodcem se tedy můžete projít po mořském dně a přejít z Texelu třeba až na ostrov Vlietland. Nadneseně řečeno tedy. Zrovna přechod z Texelu na Vlietland se pořádá jen párkrát za x let díky své náročnosti a přírodních podmínkách.

Na ostrovech ale existuje nespočet tras s rozdílnou obtížností. Zážitek přecházení suchou nohou po mořském dnu si takto může užít naprosto každý.

Chystáte se do Nizozemska a chcete si dovolenou užít na maximum? Nechte plánování na mě. V rámci itineráře na míru vám váš výlet do detailu naplánuji.

Mohlo by Tě zajímat: