Květinové šílenství v Holandsku i po tulipánech?

Holandsko, potažmo celé Nizozemsko, je vyhlášeno svými dlouhými lány barevných tulipánových polí. Každý rok se sem vydávají statisíce turistů, aby tuto květinovou parádu zažili na vlastní kůži. Tulipány ale kvetou jen pouhé 2 měsíce v roce. Dnes vám představím další květinové zážitky, které vás v Holandsku čekají, i když jsou květy tulipánů už dávno pryč.

Procházka růžovou zahradou

Takový skrytý poklad najdete při procházce Rotterdamem, když se vydáte do parku Museumpark. Od května tu totiž kvetou stovky růžových keřů všech barev. Parkem se můžete projít, udělat si tu piknik, nebo si jen odpočinout na jedné z mnoha stylových laviček.

Barevné holandské zahrádky

Tulipánová pole září všemi barvami zhruba od března do května. Přes léto můžete obdivovat načančané holandské zahrádky, které doplňují atmosféru téměř každého rodinného domečku.

Velmi oblíbenou květinou, která na žádné zahradě nesmí chybět, je hortenzie. Královna holandských zahrádek se vyskytuje ve všech barvách a odstínech. Můžete zde vidět přerostlé keře s modrými, bílými, červenými či růžovými květy. Při vašem výletu vás majestátnost těchto květin okamžitě praští do očí.

Pole plná jiřin

Holandsko je notoricky známé jako země tulipánů. Od konce léta až do podzimu ale holandská pole patří jiřinkám. Holanďané je, stejně tak jako je to u tulipánů, převážně pěstují pro jejich hlízy. A tak zde najdete spoustu míst, kde si můžete jiřinová pole prohlédnout, s květinami se vyfotit, vybrat si ty nejkrásnější pro svou zahradu v místních ukázkových zahradách, a na některých místech si pár květů můžete dokonce za poplatek sami nasbírat.

Kde je navštívit?

Zde najdete výpis jiřinových zahrad a polí v provincii Jižní Holandsko, v okolí Bollenstreek.

  • FAM FLOWER FARM

Na této farmě pěstují na jaře tulipány a na podzim jiřiny. Vstup na pole je zpoplatněný a nutno říct, že si na vstupence připlatíte. Vstupenka stojí 40€ na osobu, ke vstupu dostanete kávu, vafli a balík tulipánových cibulek vlastní produkce. K návštěvě je nutné si na webových stránkách zarezervovat daný termín. Na svou návštěvu pak máte 1.5 hodiny a můžete si v polích udělat tolik fotek, kolik jen chcete.

Webové stránky: Tulips, dahlias and daffodils, directly from the grower | FAM Flower Farm

  • I Love Dahlia

I love Dahlia jiřinovou farmu najdete ve městě Hillegom. Otevřena je po výkvětu prvních jiřinek (cca půlka srpna) až do jejich odkvětu v září. Funguje jako showgarden, vstup je zde zdarma a otevřeno je od pondělí do soboty. V sobotu si zde za poplatek 15€ můžete sami nasbírat barevný pugét jiřin. Za tuhle jednotnou cenu dostanete kýbl plný jiřin.

Webové stránky: Buy Dahlia Online at ILoveDahlia

De Tulperij

Další zahrada pro potěchu oka má název De Tulperij. Tak jako u většiny ostatních, i tato je na jaře plná tulipánů a na podzim jiřin. Vstup je zdarma. Za poplatek se můžete účastnit celé exkurze o historii a pěstování jiřin, či si natrhat vlastní pugét jiřin.

Webové stránky: Welcome to De Tulperij – De Tulperij

  • Zámecká zahrada Keukenhof

Nádhernou sbírku na 150 druhů barevných jiřin najdete i v zámecké zahradě zámku Keukenhof. Zde můžete od srpna do září vidět širokovou škálu produktů holandských farmářů, kteří v této zámecké zahradě své jiřinky vystavují.

Další místa jiřinových polí

40 hektarů jiřinových polích ale také najdete v okolí města Zundert. Tyto jiřiny jsou pěstované k použití v květinovém průvodu alegorických vozů – Bloemencorso Zundert.

Vřesoviště

Zhruba od poloviny srpna do poloviny září se holandské národní parky obalí do fialova. To zrovna vykvetly vřesy, kterých je tu požehnaně. Atmosféru tu dokreslují i magické západy slunce, nebo zamlžená chladná rána.

A kde je najdete? 

Nejčastěji se vyskytují v národních parcích, můžete je vidět například v parku De Veluwe, dále na ostrově Texel i v písečných dunách jako jsou Schoorlse Duinen. Já jsem vyrazila do přírodního parku v Den Haagu – Solleveld, kde se kolem vřesoviště můžete projít.

Botanické zahrady

Samozřejmostí jsou i botanické zahrady, kterých i v Nizozemsku najdete nespočet. Za zmínku jich stojí hned několik. Při návštěvě těchto botanických zahrad v Holandsku nebudete litovat.

  • Hortus Botanicus Leiden
  • Botanische Tuinen Utrecht
  • Hortus Botanicus Haren
  • Hortus Botanicus Amsterdam

Japonská zahrada

Japonská botanická zahrada v Den Haagu je otevřena 2x ročně – v jarním a podzimním období. V obou ročních obdobích vás tu čekají odlišné rostliny a obě období v sobě mají své kouzlo. Záleží jen na vás, jestli jste fanoušky přírody před tím, než upadne do zimního spánku – to vás bude čekat pohled na podzimně zbarvené listí i květiny. Nebo byste ji raději chtěli vidět se probouzet – to na vás čekají kvetoucí rododendrony, azalky a spousta dalších keřů a stromů.

Nizozemsko je zkrátka země milovníků květin a květinových profesionálů, kteří svůj um dávají rádi veřejně najevo a vy tak tuto krásu můžete obdivovat na vlastní oči.

Pokud byste se do Nizozemska rádi vydali, ráda vám naplánuji vaši cestu přímo na míru s ohledem na různé zajímavé atrakce a události, které se v Holandsku v tu dobu konají. Kontaktujte mě na e-mailu veronika@baars,cz nebo si objednejte itinerář na míru zde.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *