Co navštívit v Holandsku v létě? 10 tipů pro vaši letní dovolenou

den haag scheveningen

Každé roční období má v Holandsku své kouzlo. Na jaře jsou to především rozkvetlá tulipánová pole, na podzim barevné listí vlající ve větru a kvetoucí fialová vřesoviště. V zimě je ve vzduchu cítit duch Vánoc a celá zem je prošpikovaná světýlky a vánočními dekoracemi. Co ale v Holandsku dělat v létě? V tomto článků vám dám několik tipů.

Vodní radovánky

Počasí v Nizozemsku je celoročně nevyzpytatelné. V listopadu vás v zimní bundě překvapí až nečekaně teplých 20°, v dubnu tu klidně může sněžit, přestože vidět sníh nebo snad zamrzlé kanály je rok od roku větší oříšek.

Nejinak je tomu i s letním počasím. Častokrát se holandské letní teploty vyšplhají až k tropickým třicítkám. Může vás ale klidně potkat déšť, ostatně ten je v Nizozemsku mnohem častější než v Čechách. A překvapením by neměl být ani všudypřítomný mořský vítr, který bude doprovázet každý váš krok.

I přesto bych se ale přikláněla k možnosti velmi teplého léta a co jiného za teplých letních dní podniknout než právě osvěžení u vody? Pojďme se tedy podívat na to, jaké vodní radovánky můžete zažít právě v Holandsku.

Vyrazte k moři

I když byste si Nizozemsko asi nikdy záměrně nevybrali jako cílovou destinaci pod kolonkou „dovolená u moře,“ faktem je, že i pobřeží Severního moře občas dokáže nadělat velkou parádu.

Vydejte se k moři, projděte si dlouhé písečné pláže, na kterých se válejí tisíce barevných mušlí. Dejte si letní osvěžující drink v přilehlém plážovém baru a vychutnejte magický pohled na zapadající slunce měnící barvy ve všech odstínech žluté a červené, než se konečně schová pod hladinu moře.

 V létě se teploty v Nizozemsku pohybují kolem 25-30 stupňů a při vyšších teplotách je i poněkud chladnější teplota Severního moře ideálním osvěžením. Svou letní holandskou dovolenou tedy můžete klidně spojit i s koupačkou v moři. Dávejte si zde ale pozor na nevyzpytatelné spodní proudy.

Ubytování v blízkosti pláže hledejte tady: Scheveningen a Zandvoort.

Zasurfujte si

Díky vydatnému větru, který je v Nizozemsku na denním pořádku, zde můžete vyzkoušet i vodní sporty jako je například surfování.

Nejlepší místa na surfování jsou na plážích v Scheveningen, Hoek van Holland, Zandvoort a Texel.

Pronajměte si loďku

Tak jako v Norsku každý pořádný Nor vlastní svůj srub, v Holandsku je běžné vlastnit loďku. Lodě jsou pak v řadách zaparkovány podél kanálu v centru města a jakmile vysvitne slunce, jejich majitelé naplní přenosnou ledničku pivem a dalším osvěžením a vydají se na plavbu po okolních kanálech. Na loďkách se opalují, poslouchají hudbu, povídají si, popíjí a náramně se u toho baví.

 A já vám takovou plavbu můžu rozhodně doporučit. V naší rodině vlastní loďku švagr a každé léto plujeme holandskou krajinou až na nedaleké jezero, kam se v teplých dnech jezdí schladit majitelé všech lodí v okolí.

Po cestě potkáte spoustu dalších párty loděk větších či menších rozměrů a zažijete Holandsko zase z trochu jiné perspektivy.

Pokud cestujete ve velké skupině, můžete si pronajmout celou loď i s kapitánem. To nabízí například ve Volendamu či Amsterdamu.

Pokud ale nemáte zájem o pronájem celé lodi, ale rádi byste se po kanálech projeli, využijte skupinové plavby. Ty se konají v každém větším městě jako je Amsterdam, Utrecht, Leiden nebo třeba fríský Harlingen. Skupinové plavby vám umožní prohlídku města z odlišné perspektivy.

Užijte si spoustu zábavy v aquaparku

V Holandsku najdete spoustu vyhlášených zábavních parků. Můj nejoblíbenější je samozřejmě pohádkový park Efteling, o kterém se můžete dočíst v tomto článku. V létě bych ale dala raději přednost vodním parkům před těmi klasickými, za všechny vám můžu doporučit například Tikibad, který je součástí zábavního parku Duinrell a zároveň největším aquaparkem v Beneluxu. Vstupenky objednávejte zde.

Navštivte hudební festival

Léto je časem hudebních festivalů. V Nizozemsku najdete širokou nabídku festivalů, které můžete v průběhu léta navštívit. Láká vás elektronická hudba? Mysteryland, Awakenings nebo Defqon jsou přesně ta místa, kde chcete být. Jste spíš fanoušci rockové nebo popové hudby a všeho kolem ní? Vyražte na Lowlands, Pinkpop, Paaspop nebo Zwarte Cross.

Prozkoumejte zámeckou zahradu

Nizozemsko se pyšní několika vyhlášenými zámky, které jsou obklopeny obrovskými zahradami. V létě je ideální čas se v rozkvetlých zahradách projít.

Za zmínku stojí zámecké zahrady zámku De Haar, paláce Het Loo a zámecké zahrady Arcen. A k tomu vám můžu v létě doporučit i návštěvu zámecké zahrady zámku Keukenhof, ve které po celé léto kvetou tisíce barevných jiřin.

Vyzkoušejte holandský glamping

Holanďani milují kempování. Není tedy tolik překvapující, že i tady najdete nepřebernou nabídku stále populárnějšího glampingu. Můžete třeba přespat v malém lesním tiny domečku, přenocovat v jurtě, nebo se ubytovat v romantické maringotce. Fantaziím se ve světě glampingu meze nekladou.

Projeďte kus Holandska na kole

Jak jinak prozkoumávat Holandsko než jako místní – na kole. Existuje zde spousta společností, které vám pronajmou kolo, ať už budete mít zájem o běžné městské kolo či elektrokolo. Projeďte se národními parky nebo holandským venkovem, stojí to za to.

Kolo si můžete půjčit téměř ve všech holandských městech, tady si můžete rezervovat kolo v Amsterdamu.

V některých městech se můžete přidat na skupinovou projížďku na kole i s průvodcem. Rezervujte tady pro prohlídku v Amsterdamu. A zde pro prohlídku Rotterdamu.

Udělejte si piknik v parku

Zajděte na městské trhy, nakupte si čerstvé ovoce, zeleninu, pečivo a sýry od místních farmářů, nacpěte košíček, zabalte deku a udělejte si piknik na trávě. Holanďani pikniky milují. Ve větších městech v parcích uslyšíte směsici všech jazyků, v menších narazíte především na holandské rodinky s jejich ratolestmi.

Ochutnejte sýry na tradičním sýrovém trhu

Návštěva holandského sýrového trhu je nezapomenutelný zážitek. Uvidíte zde sýraře v tradičních krojích, přivezení a vážení sýra, dohadování cen za kilo a následný prodej. Tradiční sýrové trhy se hlavně přes letní prázdniny konají v několika holandských městech. Najdete je například v těchto městech: Alkmaar, Gouda, Edam, Woerden nebo Hoorn.

Doufám, že si z těchto 10 tipů vyberete náplň vaší holandské cesty. Přeji vám krásné dobrodružství a pokud s plánováním vaší cesty do Holandska potřebujete pomoct, ráda vám v rámci itineráře na míru pomůžu.

Mohlo by Tě zajímat: