5 míst, co nevynechat v Rotterdamu

Rotterdam je druhé největší město Nizozemska. Je typický svou moderní architekturou, multikulturní atmosférou i důležitým přístavem. Právě v tomto městě totiž najdete největší evropský přístav. Protože bylo město za druhé světové války spojenci bombardováno, nezbylo z jeho historického centra téměř nic. Z tohoto důvodu je Rotterdam pravým opakem holandských romantických a historických měst. Je syrový, opravdový, moderní a na nic si nehraje. A právě proto se vám bude líbit.

Co při návštěvě Rotterdamu nevynechat?

Čekají vás tu kolosální mosty, které spojují břehy rozdělené řekou Maas. Dobový i moderní přístav. Muzea, ve kterých se mísí historické výstavy s audiovizuálními expozicemi 21. století. Street art na každém rohu a mrakodrapy, které městu dodávají atmosféru velkoměsta.

Rotterdam vás zabaví i pokud se budete jen tak bezcílně toulat jeho uličkami. Pokud ale máte radši připravený detailní plán cesty a přesná místa, která nechcete vynechat, vypsala jsem zde 5 míst, která vás zaručeně nezklamou a zvládnete je navštívit pěšky nebo typicky po holandsku – na kole, nebo třeba na elektrickém skútru. Ten si pronajmete jednoduše tady.

1) Kubuswoningen – žluté krychlové domky

Rotterdam se vyznačuje moderní architekturou, kterou najdete na každém kroku. Jednou z hlavních architektonických kousků jsou žluté krychlové domky vytvořené architektem Pietem Blomem. Komplex žlutých krychlových domků najdete přímo u stanice metra – Blaak. Celkově zde najdete 38 atypických domečků. Některé slouží jako běžné domy, ale najdete zde například i hotel a muzeum.

Ubytovat se v jednom z nich můžete skrz Stay Okay Hostel. Zde vás rozhodně čeká netradiční a bizarní zážitek v podobě přespání v tomto architektonickém skvostu.

Prohlédnout si interiér jednoho z krychlových domků můžete ale i v muzejním domečku. Vstupenka do muzejního domku, ve kterém uvidíte, jak to v takovém krychlovém domku vypadá, stojí 3€ na osobu a zakoupit ji můžete buď online – zde, nebo na místě.

Adresa: Overblaak 70, 3011 MH Rotterdam

Pokud vás zajímá více o krychlových domcích v Rotterdamu, přečtěte si tento článek, který se jim dopodrobna věnuje.

2) Starý přístav

Pokud se projdete pod všemi krychlovými domky, dorazíte až k výhledu na starý přístav. Tenhle výhled za slunečného dne osobně považuji za jeden z nejhezčích, na které v Rotterdamu narazíte. Ale posuďte sami.

V historickém přístavu jsou zaparkované lodě. Pod krychlovými domky je restaurace s venkovní terasou a na okraji vody se tyčí dobový mrakodrap – Het Witte Huis, který je považován za nejstarší evropský mrakodrap a vedle něj se blýská červený most Willemsbrug.

Adresa: Oude havenkade, 3011 MG Rotterdam

3) Euromast – ikonická věž Rotterdamu

Vyhlídkovou věž Euromast najdete vedle městského parku s prostým jménem het Park – tedy Park. Euromast je 185 metrů dlouhý a na jeho vrchol se můžete nechat vyvézt výtahem. Z jeho vrcholu se vám pak naskytne pohled na celé město i přístav, díky točivé platformě budete mít možnost prohlédnout si Rotterdam ze všech stran. Za příznivých podmínek se vám naskytne pohled i na okolní města Den Haag nebo Delft.

Vstupenky můžete zakoupit tady.

Adresa: Parkhaven 20, 3016 GM Rotterdam

4) Markthal – krytá designová tržnice

Krytá tržnice Markthal je další z typických atrakcí, které v Rotterdamu obdivují místní i turisté. Najdete ji hned naproti krychlovým domkům a její vnitřek vás okouzlí moderním designem. Na tržnici najdete všechno: tradiční sýry, mezinárodní koření, kavárny, čokolády, dezerty a cukrovinky i restaurace s tradičními pokrmy téměř všech koutků světa. Stánků jsou tu na několika patrech spousty. V Markthal se spojuje celý svět a nabízí to nejlepší, co se v něm vyprodukovalo. Tuhle jízdu si nesmíte nechat ujít.

Dejte si tu něco dobrého na zub, nebo si nakupte jedlé suvenýry, kterými obdarujete přátele a rodinu po vašem návratu.

Adresa: Verlengde Nieuwstraat, 3011 GM Rotterdam

5) Witte de Withstraat – kulturní centrum Rotterdamu

Witte de Withstraat je nejživější a nejikoničtější ulička v Rotterdamu. Najdete tu kavárny, restaurace s maličkými teráskami postavené na chodnících. Kromě toho jsou tu také umělecké galerie jako je Galerie Ecce, De Galerie nebo TENT. Nechybí zde ani typické holandské coffee shopy, obchody nebo hotely. Celá ulička je vymazlená moderním designem a nechybí ani zajímavý street art.

Restaurace a kavárny na Witte de Withstraat

Pokud se zde na moment zastavíte, zajděte do jedné z restaurací, nebo navštivte kavárny a bary, kterých je tu nespočet. Za všechny vám zde dám několik příkladů s těmi nejlepšími podniky v okolí.

  • Bazar
  • Bierboutique
  • Switie
  • Hartig
  • Wijnbar Het Eigendom

Ubytování v Rotterdamu

Zde najdete několik možností pro ubytování na ulici Witte de Withstraat a v jejím okolí.

Pokud máte úzký budget a nezaskočí vás ubytování na hostelu, určitě vás zaujme hostel přímo na Witte de Withstraat.

Cena: Za postel ve společném pokoji zde zaplatíte od 30€.

Kde jinde zažít neobvyklé a přesto finančně přístupné ubytování. V městském hubu budete ubytovaní v malých a praktických pokojích. Sprchy a toalety jsou společné. Celkově působí City Hub jako velmi upravené moderní místo v centru dění Rotterdamu. A za skvělou cenu.

Cena: cca 85€ / pokoj – noc

Pokud cestujete ve dvou a více lidech a chcete více komfortu i soukromí, objednejte si studio.

Cena: Studio vás vyjde na cca 170€ za noc.

Klasický hotel vás potom vyjde na cca 75€ na noc a výše.  

Chystáte se do Nizozemska a potřebujete naplánovat vaši cestu do detailu? Ráda vám naplánuji itinerář na míru přesně podle vašich představ. Podívejte se, co všechno itinerář na míru obsahuje.

Mohlo by Tě zajímat: