Romantika, vzájemné poznávání i hormony, co proudí celým tělem. Začátky vztahů bývají zpravidla vzrušující a zábavné. Někdy tu svou spřízněnou duši najdete ve svém rodném městě a někdy ji najdete až za hranicemi republiky. Randit s cizincem je pak vzrůšo na druhou, to mi věřte. Co vás ale může v takovém vztahu potkat a na co se připravit?
Jazyk
Prvním potenciálním problémem může být jazyk a jeho znalost. Zpočátku si dost možná vystačíte jen z dlouhými romantickými pohledy do očí a vzájemnými dotyky, pokud ale plánujete společnou budoucnost, bez znalosti společného jazyka se neobejdete. Pokud umíte partnerův jazyk nebo on ten váš, máte vyhráno. Pokud ne, pro začátek bude nejjednodušší najít si jazyk neutrální, který oba ovládáte na dostatečné úrovni a od toho se odpíchnout. Tím, že se při tom budete partnerův jazyk učit, ničemu neuškodíte.
Komunikace je klíčová v každém vztahu a váš vztah je už zpočátku znevýhodněn tím, že nejste schopní komunikovat ve svém mateřském jazyce. Proto je důležité se v jazyce pořád vzdělávat, být trpěliví, mluvit a vysvětlovat a nenechat se odradit tím, že zrovna nevíte, jak se to slovíčko řekne a tak radši neříct nic.
Když jsem potkala Ronalda, neuměla jsem holandsky ani slovo. On zase neuměl pípnout česky. Bavili jsme se spolu anglicky a dodneška zůstala angličtina naším společným rodinným jazykem, ve kterém se oba cítíme příjemně.
Kulturní rozdíly
Pokud se vrhnete do vztahu s cizincem, musíte si uvědomit, že vás v něm budou čekat různé překážky a nástrahy. Jednou z nich je například rozdílná kultura nebo výchova. Pojmenujte si to, jak uznáte za vhodné. Není to nic, co by vás od vztahu s cizincem mělo odradit, jen je dobré si tato fakta ujasnit hned na začátku.
Jste milovníci tradičních jídel, české kultury, hudby nebo filmů? Pokud v průběhu dne běžně házíte jednu filmovou hlášku za druhou, připravte se na to, že váš partner nebude mít nejmenší ponětí, o čem mluvíte.
Milujete českou hudbu a rádi chodíte na koncerty domácích kapel a interpretů? Dost možná tuto činnost nebudete moci vykonávat se svým partnerem. Ačkoliv byste svůj protějšek rádi vzali na koncert vaší oblíbené kapely a z plných plic vyřvávali texty, které znáte i pozpátku, váš partner dost možná vaše nadšení sdílet nebude, protože samozřejmě nebude rozumět jediné slovo.
I když i sem můžu hodit malý disclaimer. Pokud partnera zapojíte do aktivit, které vás baví a naplňují a ukážete mu důvod proč, třeba ho to taky chytne.
My s Ronaldem jezdíme pravidelně na koncerty a festivaly. Zatímco na koncertech jezdíme cíleně na kapely, které máme oba rádi, na festivalech (nejčastěji na hradeckém RfP) se potkává obojí. Zahraniční hvězdy i česká jména. Já nikdy nevynechám koncert Vypsaný fiXy a musím říct, že jejich koncerty si dneska užívá i Ronald.
Kompromis za kompromisem a neustálé učení
Požádejte svého partnera, ať vám ukáže svůj oblíbený film, přeloží oblíbenou píseň nebo pořídí překlad své oblíbené knihy a vy udělejte totéž. Je to ideální příležitost, jak si vzájemně rozšířit obzory. Jeden druhému tak poodhalíte vjemy, které vás formovaly a přiblížíte vzájemnou kulturu, ve které jste vyrostly.
Dnes už ani není tak těžké sehnat filmy s titulky nebo překlady knih, a tak je tento způsob ideálním prostředkem, jak partnerovu kulturu poznat.
Já jsem například Ronaldovi pořídila Žert, Nesnesitelnou lehkost bytí, Hanu a Spalovače mrtvol na čtení, které ho naprosto nadchly. Společně jsme se dívali na Samotáře, Občanský průkaz, Pelíšky a spoustu českých pohádek. Na Netflixu si zase můžete společně pustit Miladu, Lídu Baarovou nebo Medieval, které zase nechají nahlédnout do českých reálií. Ronald mi na oplátku ukázal například dramatické filmy s tematikou 2. světové války jako Zwartboek a Bankier van het verzet.
Zvyky a tradice
Jiný kraj, jiný mrav. S velkou pravděpodobností má váš partner také jiné zvyky. Jiná tradiční jídla, jiné svátky a jiné tradice. Nejlepší způsob, jak tyto dva světy propojit je poznat je oba do hloubky, vzájemně si všechny tradice ukázat, prožít a vysvětlit, jaké zvyky a tradice jsou pro toho druhého důležité a udělat si plán, jak k nim v budoucnu společně přistupovat. Jaké tradice se budou dodržovat v ten daný moment, jak je nakombinovat, nebo vymyslet své vlastní. Fantazii se meze nekladou a můžou z toho vyjít opravdu originální a zajímavé nápady, na které se každý rok budete těšit.
My například kombinujeme vánoční tradice holandského Sinterklaase a českého Ježíška, na Štědrý den servírujeme české jídlo a jeden ze svátků vánočních trávíme tradičním holandským stolováním – gourmetten.
Rodina
Pokud váš partner a vaše rodina nemluví stejným jazykem, čeká vás kolotoč věčného překládání. Vtipů, co se v překladu ztratí. Spousta dlouhých pohledů, doplněných trapnými momenty plnými ticha. Není to ale tak černé. Spousta základní komunikace se dá zvládnout jednoslovně, základním slovníčkem, který po několika měsících zvládne každý cizinec a k tomu máme pořád ruce a nohy.
Když ani to nestačí, nebo je slovní zásoba vyčerpána, přijde na řadu zlaté pravidlo: úsměv a mávat. Hlavně se nenechte vyvést z míry. Pokud vy nerozumíte rodičům vašeho partnera a oni zase nerozumí vám, jste na tom všichni stejně. Oni se taky necítí zrovna ve své kůži, to mi věřte. Pravdou ale je, že pokud se lidé snaží, dokážou si rozumět i beze slov.
I tady ale samozřejmě platí, že čím dřív ovládnete partnerův jazyk, tím lépe a rychleji do své rodiny zapadnete a každý další rodinný oběd pro vás bude příjemnější.
Z vlastní zkušenosti vám můžu říct, že první rok na holandských rodinných oslavách pro mě byl naprosté peklo a zachraňovala mě jen sklenka vína, ke které jsem se nervózně tulila. Nerozuměla jsem naprosto nic, ale motivovalo mě to, abych tuto situaci co nejrychleji změnila. Dneska už se dokážeme všichni bavit holandsky a rodinné oslavy si opravdu užívám.
Budoucnost
Tak jako v každém vztahu i v tom vašem přijde čas, kdy je potřeba vyjasnit si otazníky, které vyvstávají při pomyšlení na budoucnost. Dost možná se právě teď nacházíte ve vztahu na dálku. Z osobní zkušenosti vím, že takový vztah se dá udržet jen po omezenou dobu. Každodenní stýskání a časté cestování po nějaké době povede k absolutnímu vyčerpání, jak psychickému, tak fyzickému a dost možná na tyto radovánky taky padnou všechny vaše úspory.
Pokud svůj vztah myslíte vážně, přijde čas, kdy se budete muset rozhodnout, kde chcete společně žít a to může být bolestivá srážka s realitou. Sedněte si spolu a vyjasněte si pro a proti života v obou zemích, dejte si dostatek času na promyšlenou a rozhodněte se společně.
Vztah s cizincem může být v některých ohledech o trochu složitější, než běžný vztah. Přináší s sebou ale také celý zástup výhod a pokud do něj budete vstupovat s otevřenou hlavou i srdcem, čeká vás nezapomenutelná jízda.
Jmenuji se Veronika, jsem online průvodce Nizozemskem a zároveň autorkou ebooku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska. Od roku 2018 žiju v Nizozemsku. Díky mým zkušenostem pomáhám dalším dobrodruhům, kteří se rozhodli začít svůj nový život právě tady, aby byl jejich nový začátek tak hladký, jak jen to jde. Kromě toho se věnuji cestování po Nizozemsku a své tipy i zážitky sdílím nejen zde, ale i na mých sociálních sítích.
Můj příběh si přečtěte zde.