Jazyk zadarmo

Největší omyl, kterému může člověk věřit.

Já jsem si vždycky naivně myslela, že lidé, kteří mají tu odvahu vycestovat do zahraničí, dostanou možnost nepřetržitého kontaktu s jazykem a tím se ten jazyk naučí bez větších potíží. Tak nějak přirozeně.

No, tohle asi záleží na tom určitém “práhu bolesti”, který je ten člověk schopný unést a označit jako bez potíží. V praxi to vypadá tak, že pokud máte štěstí a najdete si trochu lepší práci, než je zvykem u lidí z východní evropy, jak nás tady hromadně označují, vystačíte si pro začátek s angličtinou a váš den vypadá asi takto: Ráno vstanete a jedete do práce, v autě posloucháte rádio, kde se ze záplavy chrochtavých slov mixnutých z angličtiny a němčiny snažíte vyrozumět aspoň něco. V práci to pak pokračuje, vzhledem k tomu, že jediné, co tak jako zvládnete je holandsky pozdravit, se veškerá konverzace odehrává mimo vás a bez vás a dokud po vás nikdo nic nechce a nepřejde tím do angličtiny, nemáte jedinou šanci se zapojit. Uff. No a pak když přijdete domů, zapnete telku a snažíte se aspoň vyrozumět pointu v reklamách. Ti náročnější z nás se okamžitě přihlásí na kurzy a tvrdě si jdou za svým cílem zapadnout co nejrychleji a ti línější (můj případ) jsou po práci rádi, že jsou rádi.

Trvalo mi rok, než jsem se trochu vyrovnala se všema změnama, který jsou prostě s životem v cizí zemi spojený a přihlásila jsem se znovu na kurzy. Po tom roce můžu říct, že už aspoň vcelku obstojně rozumím tomu, co mi kdo říká a jsem schopná se dorozumět v obchodě, popřípadě vést kratičkou nezávaznou konverzaci. Uvidíme jak dlouho to bude trvat s kurzy, zatím jsem už druhý měsíc na čekacím listu, tak snad se to brzy pohne.

Tak asi tak k jazyku “zadarmo”.

Díky za přečtení. Líbil se ti článek? Sleduj smutnaavesela na instagramu , ať ti neuniknou žádné nové články.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *