Jak vypadají holandské Vánoce?

Pokud chcete vědět jak vypadají holandské Vánoce, představte si Vánoce bez sněhu, bez cukroví, bez kapra a někdy dokonce i bez dárků.  

Nejdůležitějším svátkem Vánoc je Sinterklaas, neboli Mikuláš. Příprava na tento svátek trvá zhruba měsíc. Začíná v listopadu, kdy Sinterklaas do Holandska připlouvá na lodi ze Španělska se svými pomocníky Černými Petry a zakončuje se 5. prosince, kdy od něj děti dostanou hromadu dárků.

Takže dárky už máme rozbalené, ale co pak zbyde na Vánoce?

So this is Christmas.

O navození vánoční atmosféry se od začátku prosince snaží všudypřítomná vánoční rádiová stanice, která hraje jen a pouze vánoční hity a jelikož zásoba vánočních hitů není bezedná, denně se tak dokola opakuje pár oldies, které po pár dnech nemůžete vystát.

Top 2000

Před Vánocemi máte možnost hlasovat v rádiové anketě top 2000, kdy celá země může hlasovat pro své oblíbené hity a po uzavření a vyhodnocení ankety se sestaví žebříček 2000 oblíbených písniček. Rádio začíná hrát anketu 25. prosince od konce a k těm nejlepším hitům se pak dostává na Silvestra. Nejlepší píseň všech dob pak končí přesně o půlnoci.

Za mě jednoznačně nejhezčí vánoční tradice a kamkoliv přijdete je v tomto období naladěna právě tato stanice, aby si všichni mohli užívat hitů, pro které hlasovali.

Vánoční trhy

Dalším typickým zvykem jsou samozřejmě vánoční trhy. Pokud chcete ochutnat tu pravou vánoční atmosféru, musíte vyjet do větších měst, ale pozor, pokud si myslíte, že kamkoliv vyjedete bude pro vás kdykoli připraveno klasické trhové městečko s horkým svařákem na každém rohu, budete velice rychle vyvedeni z omylu. Pro opravdové vánoční zážitky jeďte například do Valkenburgu, Maastricht nebo Den Haagu.

Trhy mají dané datum, kdy se budou konat, u nás to třeba byla jen jedna jediná neděle. Trhy byly uvedeny průvodem v dobových kostýmech z Dickensovy éry a klasického na nich krom toho svařáku bohužel nebylo vůbec nic. Každý obchodník z města si vytvořil stánek, kam nacpal své produkty, takže to vypadalo jako jedno obrovské vetešnictví. A asi si dokážete představit, jak to může vypadat, když celé trhové týdny nacpete do jednoho jediného dne a každý si teda vyjde na procházku v tu samou chvíli. Takže regionálním trhům se raději vyhýbat.

Abych Holanďanům nekřivdila, také se tu konají různé vánoční akce jako průvody s lampiony nebo světelné festivaly či vánoční koncerty.

Samozřejmě se také kupují a zdobí vánoční stromečky a podobně jako v Čechách se tu snídá Vánočka nebo štola, ale většinou ji prostě už jen hotovou koupíte v obchodě, kde se musíte prodrat všeobecným chaosem a frontami lidí a, kteří se připravují na konec světa v podobě dvou vánočních svátků.

Štědrý večer

Štědrý den/večer není v Holandsku svátkem, a tak většina lidí tráví tento den v práci a kromě církevní mše se k němu moc tradic nevztahuje. U nás ve městě se malá tradice přece jen našla a je to něco na způsob zpívání u stromečku, kdy se před půlnocí lidé sejdou na náměstí a s nějakým dobrým drinkem na zahřátí zpívají vánoční koledy.

A protože děti už všechny dárky dostaly na Mikuláše, pod stromečkem najdou maximálně nějakou drobnost.

Gourmetten

Tradiční vánoční jídlo v Holandsku neexistuje, ale tradiční příprava ano a tou je Gourmetten. Celé to spočívá v tom, že máte takový přenosný gril a k němu připravíte maso a zeleninu na všechny způsoby a vůbec všechno ostatní, co se dá ugrilovat, k tomu na zakousnutí chléb a všechny možné omáčky a trávíte takhle v rodinném kruhu hodiny a hodiny, protože než z toho minigrilu dostanete dostatečný počet těch minijídel trvá to opravdu věčnost 🙂

A co dělají Holanďané první den v novém roce?

Tradičně se každý rok sejdou na pláži a ti odvážnější z nich se v plavkách vrhnou do moře. Kdyby tu znali naše pořekadlo “jak na novej, tak po celej”, tak by si to předem možná trochu rozmysleli.

Díky za přečtení. Líbil se ti článek? Sleduj smutnaavesela na instagramu , ať ti neuniknou žádné nové články.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *