4 nejčastější otázky, co mě děsily před odjezdem do Holandska.

Je tu nový rok, který s sebou přináší nové možnosti. Patří sem prozkoumávání neobjevených obzorů a spřádání dobrodružných plánů.

Některé plány jistě povedou ke stěhování do zahraničí a přinesou s sebou spoustu nečekaných výzev. Já jsem si tou svou prošla v roce 2018 a jako po másle to určitě nešlo. Celé stěhování do zahraničí s sebou kromě obrovského dobrodružství nese soustu trápení a strachu, ale ten pocit, když je překonáte, je k nezaplacení.

Jaké tedy byly ty nejčastější strachy, které mi tehdy nedaly spát?

Když jsem se připravovala na můj přesun do Holandska, trápilo mě snad tisíc otázek. Ale jedna z nich byla úplně nejpalčivější. Jak se mám sakra naučit holandsky? A pak samozřejmě pokračovaly všechny s ní související. Jak dlouho to bude trvat, než se vůbec dorozumím? Kde mám začít? Zvládnu to vůbec? Má to smysl? A pak jste v kolotoči těchhle strašáků. Otázek, které vás stresují a nedají Vám spát.

Nenechte se tím pohltit. Tyhle otázky se čas od času objeví v hlavě i tomu nejjistějšímu člověku. Váhání a strach patří ke každému velkému kroku.

Rozhodla jsem se na ty nejčastější strašáky odpovědět. Třeba to jsou zrovna ty, které momentálně nedají spát vám. Aspoň víte, že teď v tom už nejste úplně sami.

Jak se mám sakra naučit jazyk?

Buď s ním v kontaktu, ale nenech se jím otrávit.

Holandština se na mě po mém příjezdu valila ze všech stran a někdy to bylo až neúnosné. Po dlouhých dnech v práci mě pravidelně navečer rozbolela hlava a to poslední, co jsem chtěla, bylo nutit se do holandštiny.

Našla jsem si několik typů pasivní výuky jazyka. Poslouchání rádia, sledování televize, jazyk jsem nasávala z titulků i z reklam. Po čase jsem zjistila, že i když jsem fyzicky i psychicky absolutně vyčerpaná, můj mozek holandštinu dál nasává a když jsem neměla sílu na to, pustit se do ní aktivně, pomohlo mi tohle pasivní pozorování.  Více tipů ohledně učení holandštiny jsem vypisovala v tomto článku.

Jak dlouho to bude trvat, než se vůbec dorozumím?

To je individuální. Rozhodně se nesrovnávejte. Tím na sebe kladete mnohem vyšší nároky, než jste v tu danou chvíli schopni unést. Prostě do toho dejte maximum, co jste v dané chvíli schopni snést.

Pokud toho jeden den máte plné zuby, tak se na to vykašlete a začněte další den. Nehoňte se a netlačte se do ničeho na sílu, to vám nepomůže.

Já jsem do Holandska odjela, když jsem mluvila plynně anglicky a německy. Rok mi trvalo, než jsem rozuměla, co se kolem mě děje a než jsem zvládla sledovat jednoduchou konverzaci, třeba u rodičů mého manžela. A za další rok jsem byla schopná souvisle mluvit. Po 3 letech jsem zvládla státní zkoušky na úrovni B2.A učím se dodnes. O státnicích si můžete přečíst víc ZDE.

Zvládnu to vůbec?

Nepochybuji o tom. Na začátku vám asi přijde, že nemáte šanci se to naučit a že jazyku nikdy neporozumíte. To je normální, tak se cítili stovky, ne-li tisíce lidí před vámi. Včetně mě.

Naučíte. Akorát to bude chtít čas. Já jsem taky nevěřila tomu, že někdy zvládnu konverzaci v tomto spletenci jazyků. Závistivě jsem koukala na ostatní expaty, kteří se svým ‚chhhhhhh‘ chlubili na sto honů a já se při něm vždy zakuckala. Zvládla jsem to já, zvládnete to taky.

Kde mám začít?

To je otázka za zlatého bludišťáka.

Asi záleží na tom, jaký typ žáka jste. Pokud vám vyhovuje samostudium, doporučila bych vám Duolingo a další aplikace pro výuku jazyka na vlastní pěst a k tomu učebnici pro samouky.

Pokud patříte k těm, co se k tomu sami těžko přinutí, budou pro vás jazykové kurzy to pravé ořechové. Můžete se poptat na úřadech a knihovnách ve vašem bydlišti, často tam zřizují kurzy pro imigranty, anebo hledejte kurzy v okolí.

K výuce můžete využít i online kurzy. Ty budete navštěvovat z pohodlí vašeho domova a často i ve vlastním tempu. Výhodou jistě bude i cena, která je většinou podstatně nižší než kurzy s lektorem na živo.

O tom, kde a jak se učit holandštinu, jsem se dlouze rozepsala i v ebooku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska, který si můžete pořídit ZDE.

Malá rada na závěr

Pamatujte si ale tohle. Je jedno, jak těžké a složité se to může zdát, pokud to opravdu chcete, nebrání vám nic v cestě. Ano, ta cesta bude náročná a budete to chtít několikrát vzdát. Ale pokud vytrváte, není jiná možnost, než že uspějete.

Hodně štěstí na té vaší cestě!

A jaké otázky nedají spát vám? Dejte mi vědět buď tady nebo třeba na instagramu @smutnaavesela.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *