Kdy se vydat do Nizozemska v průběhu roku 2022? 21 společenských událostí, které za to budou stát.

keukenhof holandsko

Výlet za hranice je vždycky dobrý nápad! Ne vždy to ale můžete udělat naprosto spontánně. Některé evropské země vám nabídnou úžasnou podívanou v jakémkoli ročním období, zatímco jiné jsou vyloženě sezónní. Nizozemsko bych zařadila do obou. Pokud chcete vidět tulipány, v červenci už sem pojedete zbytečně. Pokud ale chcete vidět například historickou architekturu, bude pro vás připravena po celý rok. Nizozemsko vám ale může nabídnout mnohem víc.

Rozhodla jsem se, že vám ale pomůžu vaši cestu na rok 2022 naplánovat tak, abyste mohli zažít co nejvíc.  V tomto článku najdete výpis těch NEJ událostí, které jsou naplánovány na rok 2022 i s jejich datem a popisem. Můžete si jen vybrat.

Pojďme tedy doufat, že to epidemiologická situace dovolí. Většina těchto událostí byla bohužel poslední 2 roky zrušena. Před vaši cestou si prosím zkontrolujte, zda se tyto události v souvislosti s místními opatřeními opravdu konají. Bohužel vám to předem nemohu zaručit, jak jistě víte, situace se mění každým dnem.

15. leden 2022 – Nationale Tulpendag /Národní den tulipánů – UPDATE trhání tulipánů letos neproběhne kvůli coronavirové situaci

Národní den tulipánů je oficiální zahájení tulipánové sezony. V roce 2022 se bude slavit v sobotu 15. ledna 2022. Oslavy probíhají na amsterdamském náměstí Dam, které je plné kvetoucích tulipánů.  Každý návštěvník si tam zdarma může natrhat svou vlastní kytici čerstvých tulipánů. Tulipánová zahrada se otevírá ve 13:00 a zavírá ve chvíli, kdy jsou všechny tulipány pryč.

26. ledna – 6. února – International Film Festival Rotterdam / Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu

Pokud jste milovník KVIFF, určitě budete chtít zažít i atmosféru mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu. Ten trvá 2 týdny a vstupenky na jednotlivá promítání budou v prodeji od ledna 2022.

26. února – 1.března Carnaval / Karneval

Karnevalová sezóna se v Nizozemsku slaví jen v některých regionech. Největší oslavy najdete v provinciích Severní Brabant a Limburg.

24. března – 15 května 2022 – Keukenhof

Květinová zahrada Keukenhof je rájem pro všechny milovníky květin. Vedle tulipánů všech druhů, tvarů, barev i velikostí, tu najdete i další jarní poklady, jako jsou gerbery, hyacinty, modřence, krokusy i narcisky. Ve speciálních budovách na vás budou čekat různé výstavy dalších květin, v minulých letech to byly například orchideje nebo lilie. Vstupenka vás bude stát 18.50€.

O tom, jak to vypadá v Keukenhofu, si můžete přečíst ZDE.

2.dubna – 24. září 2022 – Sýrový trh v Alkmaaru

V tomto období můžete každý pátek od 10:00 navštívit sýrový trh v Alkmaaru. Pokud chcete ochutnat ty nejlepší holandské sýry a užít si k tomu spoustu zábavy, tohle nesmíte vynechat.

16. dubna – 7. května 2022 Tulpenfestival / Tulipánový festival

Tulipánová pole jsou každoročně důvodem návštěvy statisíců turistů. Tulipánový festival ve Flevoland představuje nejdelší tulipánovou trasu Nizozemska. Je dlouhá 100 km a projedete po ní kolem tisíce hektarů posázeném barevnými tulipány.

20.-24. dubna – Bloemencorso Bollenstreek – Květinové korzo Bollenstreek

Bloemencorso Bollenstreek je největší jarní květinový festival. Co na vás čeká? 4 dny plné květin zakončené obrovským průvodem aut vyzdobených tunami květin. Tento festival najdete v Lisse.

Bloemencorso se pořádá po celé zemi, průvody tedy najdete i na jiných místech v jiných datech.  

27.dubna Koningsdag / Královy narozeniny

Pokud jste přijeli na Bloemencorso, zůstaňte tu i přes Královy narozeniny. Celá zem se obleče do oranžova a slaví. Všude vlají národní vlajky s oranžovou stuhou a celá zem je v té nejlepší náladě. V roce 2022 je královská rodina bude slavit ve městě Maastricht. Tohle si nesmíte nechat ujít.

Velké oslavy se pořádají v každém větším městě. Pokud budete v tu dobu v Amsterdamu, Den Haagu, Rotterdamu, Utrechtu či Eindhovenu, taky nešlápnete vedle.

O tom, jak probíhají Královy narozeniny si přečtěte TADY.

14. – 15. května 2022 – Nationale Molendag / Národní den mlýnů

Národní den mlýnů se v Nizozemsku oslavuje ve velkém. 950 větrných a vodních mlýnů se otevřou pro veřejnost a vy tak máte možnost prohlédnout si celý kolos i s výkladem. Vstup je v tento den zdarma.

2. – 5. června 2022 – Rotterdamse Dakendagen / Rotterdamské dny na střeše

Chcete vidět Rotterdam z jiné perspektivy? Tento festival se odehrává na 20 střechách rotterdamských budov. Samozřejmostí jsou koncerty, prohlídky i umělecké výstavy. Vstupenky budou v prodeji v průběhu roku.

6. června 2022 – Dag van het Kasteel / Den hradů a zámků

V tento den se pro vás otevírají brány hradů a zámků i s oficiálním programem. Ať už si vyberete jakýkoliv hrad, který se tohoto festivalu účastní, zcela jistě si pro vás nachystá něco speciálního.

17. – 19. červen 2022 – Amsterdamse Open Tuinen Dagen / Amsterdamské dny otevřených zahrad

Největší amsterdamské tajemství. Co, že to má být? Historické zahrady, které jsou schované a z ulice neviditelné. Ty otevírají každoročně své brány turistům i domácím a prý je na co se těšit. Za poplatek 18€-20€ vás tu čeká 25 zahrad, do kterých se za normálních okolností nemáte šanci podívat.

18. června 2022 – Vlaggetjesdag / Den vlaječek

Vlaggetjesdag ve Scheveningen oslavuje lov slanečků, které se od tohoto momentu mohou nazývat Hollandse Nieuwe, to kvůli největší kvalitě a obsahu tuku. Slaví se hudbou, věší se vlajky, běžně potkáte lidi v historických krojích a samozřejmě nezapomeňte ochutnat Hollandse Nieuwe slanečka. Vstup je zdarma.

30. června – 3. července 2022 – Varendcorso Westland / Pojízdné korzo Westland

Místo bloemencorsa u nás ve městě pak probíhá takzvané Varendcorso, kdy vyzdobené lodě proplouvají přístavy celým regionem Westland. Pokud se chcete podívat na Varendcorso, přijeďte k nám do Maassluis 😊 Datum ale ještě bohužel není potvrzeno.

4. – 7. srpna 2022 – Haarlem Culinair / Kulinářský Haarlem

Pro labužníky je tu festival jídla, který se koná v Haarlemu. Užívejte si 4 dny pochutnávání na náměstí v jednom z nejkrásnějších měst Nizozemska.

12. – 14. srpna 2022 – Flower Parade Rijnsburg / Květinový průvod Rijnsburg

Průvod květinových vozů můžete vidět i v srpnu v Rijnsburgu a okolí. Čeká vás průvod vyzdobený 250 000 květin. Celý průvod můžete pozorovat zdarma.

3. – 4. září 2022 – Bloemencorso Eelde / Květinové korzo Eelde

I na samotném severu Nizozemska na vás čekají květinové průvody. Tento se pořádá v provincii Drenthe.

4.- 5.září 2022 – Bloemencorso Zundert / Květinové korzo Zundert

Květinový průvod v Zundert je největší květinový průvod světa. Pokud nestihnete Bollenstreek v dubnu, neměli byste si tento nechat ujít. Cena vstupenek ještě není zveřejněna.

10. – 11. září 2022 – Open Monumentendag / Den otevřených monumentů

V tento den se pro vás otevřou dveře až 4000 historických monumentů. Máte tak možnost zdarma navštívit.

Nám se loni podařilo navštívit a prohlédnout si například loď Furie.

10. – 11. prosinec 2022 – Dickens Festijn Deventer

V prosinci v Deventeru ožije svět z knih Charlese Dickense. Čekají na vás průvody lidí v dobových kostýmech 19. století. Zároveň si můžete projít vánoční trhy na náměstí Grote Markt, kde můžete ochutnat například pečené kaštany, svařák nebo punč.

Prosinec 2022–leden 2023 Kerstmarkten (přesná data ještě nejsou známá)

I vánoční sezóna má v Nizozemsku své kouzlo. Nádherné vánoční trhy najdete ve velkých i menších městech. Pro co nejlepší zážitky bych doporučovala spíš ty větší, kde na vás kromě svařáku a typických dobrot budou čekat i kluziště, sbory zpívající koledy, světelná výzdoba a další. Vyhlášeným vánočním městem je Valkenburg. Tady se nezklamete.

Tak kam to bude? Pokud chcete během vašeho výletu vidět i opravdové holandské klasiky, stáhněte si ZDE zdarma mého průvodce s dalšími 5 místy, které vám doporučuji navštívit.

Šťastnou cestu!

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *