Na co mám nárok jako sezonní pracovník v Nizozemsku?

Chystáte se do Nizozemska na sezonní práce, ale nevíte, co vás tam čeká? Nebo na co máte nárok?

Pokud jedete do Nizozemska za prací pouze na dobu určitou, nejspíš vás bude zaměstnávat agentura.

Pracovních agentur funguje v Nizozemsku nespočet. Ne všechny ale ke svým pracovníkům přistupují férově. V tomto článku se dozvíte, na co máte při práci v Nizozemsku nárok. Pomůžu vám, aby vás pracovní agentura nezákonně nevyužívala. A dozvíte se tu, co vše si musíte zařídit, abyste v zemi byli a pracovali legálně.

Registrace a získání BSN – Burgerservicenummer

Abyste v Nizozemsku mohli žít a pracovat, potřebujete být registrovaní a získat občanské číslo – tzv. BSN.

BSN číslo

BSN je jedinečné občanské číslo, které dostanete registrací na úřadě. Tohle číslo je vygenerované speciálně pro vaši osobu. Budete ho využívat při vaší komunikaci s úřady, doktory i nemocnicí.

Toto číslo získáte registrací na holandském úřadě (gemeente).

Pokud v Nizozemsku budete trávit méně než 4 měsíce, holandský úřad si vás zaregistruje na vaši trvalou adresu v Čechách/na Slovensku.

Chystáte se v Nizozemsku trávit více než 6 měsíců, nebo sem nejedete přes agenturu? Přečtěte si článek o tom, co vše musíte po vašem příjezdu zařídit. Článek najdete TADY.

Co budete k registraci potřebovat?

K registraci budete potřebovat rodný list s datem ne starším než 3 měsíce. Ten získáte jednoduše. Na své matrice si vyžádejte rodný list rovnou s cizojazyčným dodatkem. Požádejte tedy svou matriku přímo o dodatek v holandštině. Vaše matrika je povinna vám rodný list rovnou v holandštině za poplatek vydat. Poplatek by měl být ve výši 100Kč. Zároveň touto cestou ušetříte za soudní překlad.

Dále si připravte identifikační průkaz, tedy platnou občanku nebo pas. Nezapomeňte si zkontrolovat platnost vašich osobních dokladů.

Jak probíhá registrace na úřadě, co vás čeká a další tipy jsem pro vás vypsala v e-booku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska.

Velký průvodce stěhováním do Nizozemska

Na co mám nárok jako sezonní pracovník v Nizozemsku?

Jako sezonní pracovník máte v Nizozemsku nárok na:

  • minimální mzdu
  • dostatek pauz v průběhu pracovního dne
  • bezpečné pracovní podmínky
  • stejné pracovní podmínky pro ženy a muže
  • minimální počet dnů dovolené
  • výplatní pásky

Minimální počet dnů dovolené

Ze zákona máte při plném úvazku nárok na 20 dnů dovolené ročně.

Pracovní smlouva

Abyste se vyhnuli nepříjemnostem a podvodům, vždy nejprve podepište pracovní smlouvu! Na základě pracovní smlouvy pracujete v Nizozemsku legálně. Máte tak nárok na všechny benefity dané zákonem.

Minimální mzda

Minimální hrubá mzda pro rok 2022 založená na plném úvazku je zákonem daná následovně:

  • 1725€ měsíčně
  • 398.10€ týdně
  • 79.62€ denně

Zdravotní pojištění

Pokud v Nizozemsku chcete pracovat, musíte si zařídit i zdravotní pojištění. To za vás neodvádí váš zaměstnavatel. Musíte si ho zajistit sami. Popř. je možné, že ho za vás zařídí vaše agentura. Informujte se ale, zda ho za vás vaše agentura opravdu odvádí. Popř. u jaké pojišťovny a kolik za vás platí.

Základní pojištění, připojištění

Pojištění je rozdělené na základní pojištění a připojištění. Základní pojištění pokrývá pouze základní zdravotní oblasti a seženete ho od 110€ výše. Pokud chcete mít nárok na další zdravotní pokrytí jako je například zubní ošetření, musíte se připojistit. Připojištění bude měsíčně samozřejmě o něco dražší.

Vlastní riziko

Holandské zdravotní pojištění funguje na principu spoluúčasti. To v praxi znamená, že platíte veškerá zdravotní ošetření do částky, která je předem stanovená a až po překročení této částky pokrývá tyto výdaje vaše pojišťovna. Pro rok 2022 je vlastní riziko nastaveno na 385€.

Detailům ohledně zdravotního pojištění se taktéž věnuji v e-booku pro nováčky v Nizozemsku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska.

Reference

V Nizozemsku působí desítky, ne-li stovky pracovních agentur. Před tím, než s nějakou agenturou podepíšete smlouvu, vyhledejte si reference od ostatních pracovníků. Některé agentury jsou známé svým neférovým jednáním. Včasným vyhledáním negativních referencí a vyslechnutím zkušeností ostatních se vyvarujete případným problémům.

 Na závěr bych vám ráda popřála hodně štěstí a spoustu úspěchů na vaší cestě do Nizozemska.

Zajímá vás o životě v Nizozemsku víc? Sledujte mě na instagramu, kde sdílím další tipy a triky ze života v zahraničí.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *