Máš babičku nebo dědu? Tak se přestaň chovat jako pičus aneb koronavirus v Čechách a Holandsku

Vzhledem k tomu, že tohle téma se na nás poslední měsíce valí ze všech stran a jelikož mám tu možnost z blízka sledovat, jak se s novou nákazou vyrovnávají hned dvě evropské země, rozhodla jsem se, že se to pokusím srovnat.  A zároveň vám přiblížit, jak to vypadá v Holandsku.

Po vypuknutí epidemie v Číně reagovala nizozemská vláda takto. Ministerstvo zahraničních věcí vydalo prohlášení, ve kterém nedoporučuje vycestovat do provincie Wuhan. Hygienická správa vydala 3 opatření : myjte si ruce, kašlejte a kýchejte do lokte a používejte papírové kapesníky. Pojďme se tedy podívat, jak moc účinná tato opatření byla.

25/02

Česká vláda doporučuje svým občanům necestovat do postižených oblastí Itálie. Holandská vláda o Itálii mlčí.

27/02

V Holandsku se vyskytuje první případ nákazy koronavirem, jedná se o muže, který přicestoval z Itálie.

01/03

První případ koronaviru se vyskytuje v Čechách. V Holandsku se objevuje druhý případ. Skupina 900 holandských studentů si vesele jede na sever Itálie užít trochu zábavy.

03/03

Holandsko má 24 případů nákazy. Ministerstvo zahraničních věcí přidává další prohlášení, ve kterém nedoporučuje cestování na sever Itálie.

6/3

Dohromady je v Holandsku nakažených 128 lidí. V ČR 19.

První pacientka zemřela. 86letá žena, u které není zjištěno, jak se nakazila. Hygiena vystopovala všechny osoby, které s pacientkou přišli do kontaktu a zjišťovala, jestli mají nějaké symptomy.

Test na koronavirus může podstoupit pouze ten, kdo má příznaky a zároveň byl v nejvíce infikovaných oblastech v posledních 14 dnech.

Nejvíce postižená oblast v Holandsku je Noord-Brabant. Obyvatelům této provincie je doporučeno omezit sociální styky a zůstat doma, pokud mají nějaké příznaky. Zbytek Holandska si má stále mýt ruce a být v klidu.

07/03

Skupina 900 holandských studentů se vrací do Holandska. Po jejich návratu je jim doporučeno, v případě, že se u nich projeví příznaky, zůstat doma a s nikým se nestýkat. Žádná karanténa, 4 jsou testováni.

Česká strana v tento den nařizuje praktickým lékařům, aby rozhodovali o karanténách v délce 14 dní u lidí, kteří se po tomto datu vracejí z Itálie.

09/3 

Itálie zavírá své hranice.

Nakažených v Holandsku je 321, v Čechách 38.

Předseda holandské vlády oznamuje na tiskové konferenci, že je s okamžitou platností zakázáno potřásání rukou. Svůj projev zakončuje potřesením ruky svého kolegy, který stojí vedle něj. Ten ho následně informuje, že se to přece nesmí, načež se oba a s nimi celý sál rozesmějí a směšným gestem se znovu rozloučí pozdravem dotyku lokty. Toto opatření vláda vydala 12. den od prvního nakaženého případu a za stavu 321 nakažených, 4 mrtví.

10/03

V Čechách je potvrzených 40 případů. Česká vláda zavírá školy, kontroluje teplotu na hranicích, ruší hromadné akce s více než 100 účastníky.

Panika

V Čechách jsou vykoupené roušky i respirátory, těstoviny a je povinná dvoutýdenní karanténa po návštěvě Itálie.

Na druhou stranu v Holandsku roušky mají jen cizinci na letišti, kde můžou i potenciálně nakažení chodit mezi nenakaženými, protože oficiální stanovisko tvrdí, že to není vhodné opatření, kontroly by většinou odhalily pouze obyčejnou chřipku.

Co se tím teda snažím říct?

I když jsou česká opatření drastická, v jednom má vláda pravdu, radši vzít ta opatření vážně hned zpočátku, než dopadnout jako Itálie. Která je teď mimochodem celá v karanténě. Holandská strana se nemoci vesměs vysmívá, a tvrdí, že mají připravený scénář, který půjde do praxe ve chvíli, kdy bude situace vážnější, než se předpokládalo. Vážnější, než se předpokládalo? 4 lidské životy za 11 dní nejsou dostatečné aspoň k tomu, aby byla povinná karanténa po příjezdu z Itálie? Přece jen, je jich tu 17 milionů, k čemu bychom měli chránit ty staré a nemocné, do systému nám beztak už nepřispívají, že? Vláda tu dělá vše proto, aby nemoc zlehčovala a nenarušovala tak ekonomiku.

Takže se tady v podstatě čeká, až dopadneme jako v té Itálii a pak se nejspíš zavřou hranice taky. Nevím.Samozřejmě souhlasím, že bychom neměli panikařit a chovat se, jako když nastává konec světa. Zachovat klidnou hlavu a používat selský rozum. Jenže někteří lidé bohužel nevykazují žádné známky toho, že by nějaký rozum měli a kdyby Itálie nezavřela své hranice, spousta z nich by si tam teď vesele lyžovala.

Co se brzy může stát realitou je, že se nákaza v Nizozemsku vymkne z rukou, díky neschopnosti úřadů, začít něco dělat. Necítím se v bezpečí. Nebojím se o svůj život, ale bojím se o své blízké a neskutečně mě rozčiluje, že laxní přístup zákonodárců by měl ovlivnit život třeba mé 80leté babičky, nebo možnost ji v příštích měsících navštívit. To si opravdu Holandsko říká země západní Evropy, když v klidu vyčkává, kolik občanů na tuto “chřipku” zemře a trvdit, že to není vážnější, než předpokládali?

Možná vám přijde legrační a přehnané, že Česká republika zakazuje akce nad 100 lidí, kontroluje lidi na hranicích, zavírá školy a dost možná vám vadí i ostatní opatření. Uvědomte si ale, že po 10 dnech je v ČR nakažených 40 lidí. A v Holandsku, kde se nepanikaří, bere se to s humorem a v klidu a největší opatření je zákaz podávání rukou je nakažených 8x tolik. Jasně, že to není ideální řešení, ale ideální řešení prostě neexistuje. A ano, je mi mnohem sympatičtější vidět, že se to země snaží držet pod kontrolou, než čekat, až budou nakažených tisíce a pak zavřít hranice.

 Já jsem hlavně ráda, že se o ty starší a nemocné v Česku nemusím bát. Protože ti staří a nemocní v Holandsku mají už nejspíš smůlu.

Díky za přečtení. Líbil se ti článek? Pro další články sleduj smutnaavesela na Instagramu.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *