Vzhledem k tomu, že tohle téma se na nás poslední měsíce valí ze všech stran a jelikož mám tu možnost z blízka sledovat, jak se s novou nákazou vyrovnávají hned dvě evropské země, rozhodla jsem se, že se to pokusím srovnat. A zároveň vám přiblížit, jak to vypadá v Holandsku.
Po vypuknutí epidemie v Číně reagovala nizozemská vláda takto. Ministerstvo zahraničních věcí vydalo prohlášení, ve kterém nedoporučuje vycestovat do provincie Wuhan. Hygienická správa vydala 3 opatření : myjte si ruce, kašlejte a kýchejte do lokte a používejte papírové kapesníky. Pojďme se tedy podívat, jak moc účinná tato opatření byla.
25/02
Česká vláda doporučuje svým občanům necestovat do postižených oblastí Itálie. Holandská vláda o Itálii mlčí.
27/02
V Holandsku se vyskytuje první případ nákazy koronavirem, jedná se o muže, který přicestoval z Itálie.
01/03
První případ koronaviru se vyskytuje v Čechách. V Holandsku se objevuje druhý případ. Skupina 900 holandských studentů si vesele jede na sever Itálie užít trochu zábavy.
03/03
Holandsko má 24 případů nákazy. Ministerstvo zahraničních věcí přidává další prohlášení, ve kterém nedoporučuje cestování na sever Itálie.
6/3
Dohromady je v Holandsku nakažených 128 lidí. V ČR 19.
První pacientka zemřela. 86letá žena, u které není zjištěno, jak se nakazila. Hygiena vystopovala všechny osoby, které s pacientkou přišli do kontaktu a zjišťovala, jestli mají nějaké symptomy.
Test na koronavirus může podstoupit pouze ten, kdo má příznaky a zároveň byl v nejvíce infikovaných oblastech v posledních 14 dnech.
Nejvíce postižená oblast v Holandsku je Noord-Brabant. Obyvatelům této provincie je doporučeno omezit sociální styky a zůstat doma, pokud mají nějaké příznaky. Zbytek Holandska si má stále mýt ruce a být v klidu.
07/03
Skupina 900 holandských studentů se vrací do Holandska. Po jejich návratu je jim doporučeno, v případě, že se u nich projeví příznaky, zůstat doma a s nikým se nestýkat. Žádná karanténa, 4 jsou testováni.
Česká strana v tento den nařizuje praktickým lékařům, aby rozhodovali o karanténách v délce 14 dní u lidí, kteří se po tomto datu vracejí z Itálie.
09/3
Itálie zavírá své hranice.
Nakažených v Holandsku je 321, v Čechách 38.
Předseda holandské vlády oznamuje na tiskové konferenci, že je s okamžitou platností zakázáno potřásání rukou. Svůj projev zakončuje potřesením ruky svého kolegy, který stojí vedle něj. Ten ho následně informuje, že se to přece nesmí, načež se oba a s nimi celý sál rozesmějí a směšným gestem se znovu rozloučí pozdravem dotyku lokty. Toto opatření vláda vydala 12. den od prvního nakaženého případu a za stavu 321 nakažených, 4 mrtví.
10/03
V Čechách je potvrzených 40 případů. Česká vláda zavírá školy, kontroluje teplotu na hranicích, ruší hromadné akce s více než 100 účastníky.
Panika
V Čechách jsou vykoupené roušky i respirátory, těstoviny a je povinná dvoutýdenní karanténa po návštěvě Itálie.
Na druhou stranu v Holandsku roušky mají jen cizinci na letišti, kde můžou i potenciálně nakažení chodit mezi nenakaženými, protože oficiální stanovisko tvrdí, že to není vhodné opatření, kontroly by většinou odhalily pouze obyčejnou chřipku.
Co se tím teda snažím říct?
I když jsou česká opatření drastická, v jednom má vláda pravdu, radši vzít ta opatření vážně hned zpočátku, než dopadnout jako Itálie. Která je teď mimochodem celá v karanténě. Holandská strana se nemoci vesměs vysmívá, a tvrdí, že mají připravený scénář, který půjde do praxe ve chvíli, kdy bude situace vážnější, než se předpokládalo. Vážnější, než se předpokládalo? 4 lidské životy za 11 dní nejsou dostatečné aspoň k tomu, aby byla povinná karanténa po příjezdu z Itálie? Přece jen, je jich tu 17 milionů, k čemu bychom měli chránit ty staré a nemocné, do systému nám beztak už nepřispívají, že? Vláda tu dělá vše proto, aby nemoc zlehčovala a nenarušovala tak ekonomiku.
Takže se tady v podstatě čeká, až dopadneme jako v té Itálii a pak se nejspíš zavřou hranice taky. Nevím.Samozřejmě souhlasím, že bychom neměli panikařit a chovat se, jako když nastává konec světa. Zachovat klidnou hlavu a používat selský rozum. Jenže někteří lidé bohužel nevykazují žádné známky toho, že by nějaký rozum měli a kdyby Itálie nezavřela své hranice, spousta z nich by si tam teď vesele lyžovala.
Co se brzy může stát realitou je, že se nákaza v Nizozemsku vymkne z rukou, díky neschopnosti úřadů, začít něco dělat. Necítím se v bezpečí. Nebojím se o svůj život, ale bojím se o své blízké a neskutečně mě rozčiluje, že laxní přístup zákonodárců by měl ovlivnit život třeba mé 80leté babičky, nebo možnost ji v příštích měsících navštívit. To si opravdu Holandsko říká země západní Evropy, když v klidu vyčkává, kolik občanů na tuto “chřipku” zemře a trvdit, že to není vážnější, než předpokládali?
Možná vám přijde legrační a přehnané, že Česká republika zakazuje akce nad 100 lidí, kontroluje lidi na hranicích, zavírá školy a dost možná vám vadí i ostatní opatření. Uvědomte si ale, že po 10 dnech je v ČR nakažených 40 lidí. A v Holandsku, kde se nepanikaří, bere se to s humorem a v klidu a největší opatření je zákaz podávání rukou je nakažených 8x tolik. Jasně, že to není ideální řešení, ale ideální řešení prostě neexistuje. A ano, je mi mnohem sympatičtější vidět, že se to země snaží držet pod kontrolou, než čekat, až budou nakažených tisíce a pak zavřít hranice.
Já jsem hlavně ráda, že se o ty starší a nemocné v Česku nemusím bát. Protože ti staří a nemocní v Holandsku mají už nejspíš smůlu.
Díky za přečtení. Líbil se ti článek? Pro další články sleduj smutnaavesela na Instagramu.

Jmenuji se Veronika, jsem online průvodce Nizozemskem a zároveň autorkou ebooku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska. Od roku 2018 žiju v Nizozemsku. Díky mým zkušenostem pomáhám dalším dobrodruhům, kteří se rozhodli začít svůj nový život právě tady, aby byl jejich nový začátek tak hladký, jak jen to jde. Kromě toho se věnuji cestování po Nizozemsku a své tipy i zážitky sdílím nejen zde, ale i na mých sociálních sítích.
Můj příběh si přečtěte zde.