8 důvodů, proč se vydat do Amsterdamu

Amsterdam

Hlavní město Nizozemska je divoké, pulzující, multikulturní, ale zároveň i tradiční, zdobené a pitoreskní. Amsterdam v sobě skrývá vášeň, sex, drogy i romantiku a zajímavou historii. Ta na vás dýchne obzvlášť v jeho zdobeném centru.  

Amsterdam: město hříchu i kultury

Amsterdam se nachází v provincii Severní Holandsko, žije v něm téměř 900 000 obyvatel z toho 177 různých národností, díky čemuž je jedním z nejvíc multikulturních měst na světě. Své jméno dostal podle řeky Amstel, kolem které byl postaven. Leží zhruba metr pod úrovní hladiny moře a další raritou tohoto severoholandského města je i to, že je vystavěn na dřevěných kůlech. Proč byste návštěvu Amsterdamu neměli vynechat? Tady najdete 8 konkrétních důvodů.  

1) Kanály UNESCO

Centrum Amsterdamu je vyhlášeno svou sítí vodních kanálů, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V holandštině se jim říká grachty a v centru města hrají hlavní roli 3 nejstarší z nich: Herengracht, Prinsengracht a Keizersgracht. Pokud zavítáte do historického centra Amsterdamu, tyto kanály nepřehlédnete.

2) Plavba po kanálu

Jak jinak si amsterdamské kanály užít než právě plavbou na lodi. V Amsterdamu existuje několik společností, které plavbu po vodních kanálech zajišťují. Ty vás vezmou na okružní plavbu kolem historického centra a připojí k tomu i zajímavý výklad o místech, která budete míjet.

Lístky na plavbu po amsterdamských kanálech seženete zde.

Po kanálech se ale můžete plavit i sami. Pronajměte si například šlapadlo a užijte si amsterdamskou romantiku na vodním kanálu jen ve dvou. Lístky seženete zde.

3) Architektura

Historické kanály ale nejsou to jediné, čeho si při návštěvě Amsterdamu okamžitě všimnete. Amsterdam je plný typických holandských úzkých a vysokých domečků – v holandštině grachtenpandjes, které jsou typicky vystavěné podél vodních kanálů. Tyto vysoké domky mají tradičně zdobenou fasádu a jsou jednou z mnoha chloub této nížinaté země. Ještě aby ne, amsterdamské ulice totiž zdobí už od 17. století.

4) Noční život

Jako město, které nikdy nespí nejspíš znáte New York. Ne náhodou mají tato města spoustu společného – byli to právě Holanďané, které tehdejší osadu New Amsterdam (dnes New York) postavili a stejně jako New York, i Amsterdam nikdy nespí.

Pokud tedy milujete noční život, v Amsterdamu si z klubů a barů můžete vybírat. Místní nejraději zavítají do klubů jako Paradiso, Q-Factory nebo AIR Amsterdam.

5) De Wallen – Red light district a coffee shopy

Sex, drogy a rock’n’roll, i tak by se Amsterdam dal popsat. Svou čtvrtí červených luceren i coffee shopy je Amsterdam vyhlášen po celém světě. Red light district (čtvrť červených luceren) je oblast ve čtvrti De Wallen, ve které polonahé prostitutky ve výlohách lákají své zákazníky. Jejich výlohy jsou pak ověnčené červeným světlem. Svítící výlohy ale nejsou to jediné, co zde můžete vidět. Kromě nich je tu spousta restaurací a barů i specifických muzeí – např. muzeum Red Light Secrets, první muzeum prostituce na světě, kde se o tomhle řemeslu dozvíte vše, co vás kdy mohlo zajímat. Vstupenky do muzea Red light secrets najdete zde. Další muzea v této čtvrti jsou například muzeum erotiky nebo muzeum marihuany, nechybí zde ani erotické bary a strip cluby, ve kterých vás čeká pořádná show.

Dále ve čtvrti De Wallen najdete i spoustu coffee shopů, další hlavní znak Amsterdamu. V těchto místech si tedy můžete z nabízeného menu legálně poručit marihuanový joint dle vašeho výběru nebo například space cake, což jsou dezerty s marihuanovým či hašišovým překvapením uvnitř, pohodlně se usadit a vychutnat si tento zážitek.  

Doporučované coffee shopy v okolí jsou 420Cafe, Dampkring a IBIZA Amsterdam.

6) Muzea a umělecké galerie

Na jednu stranu syrový a špinavý, ale na druhou taky plný kultury a umění, i takový je Amsterdam. Dal by se nazvat kulturním centrem celého Nizozemska. Na tohle označení má samozřejmě i jako hlavní město plné právo. Najdete zde spoustu muzeí a uměleckých galerií, které stojí za návštěvu.

Ověřenou klasikou jsou samozřejmě ta nejznámější a nejnavštěvovanější: Rijksmuseum, Van Gogh Museum, Dům Anny Frankové, Moco museum a Rembrandthuis.

Spoustu zábavy si ale zajisté užijete v nových muzeích a expozicích jako je instagramové muzeum Upside Down nebo audiovizuální expozice ve Fabrique des Lumieres. Pokud jste milovníky piva, třeba vás zaujme návštěva historického pivovaru a muzea Heineken Experience.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu několika muzeí za krátký časový úsek, přijde vám vhod slevová karta I Amsterdam, se kterou budete mít do některých muzeích volný vstup. Kartu můžete objednat zde.

7) Květinová jízdní kola

Jízdní kola k Nizozemsku neodmyslitelné patří. V Amsterdamu můžete na každém rohu spatřit květinami nazdobená barevná dekorativní kola. Tato kola jsou kreací amerického umělce, který si přezdívá The Flower Bike Man. Po Amsterdamu najdete rozsázené desítky těchto nazdobených kol.

amsterdam nizozemsko

8) Letiště Schiphol

Amsterdamské letiště Schiphol je dalším z důvodů, proč byste neměli váhat s plánováním jeho návštěvy. Z Prahy sem ttiž létají přímé lety několikrát denně, cesta trvá něco přes hodinku a letenky se dají sehnat už kolem tisícovky. Ze Schipholu se pak do Amsterdamu dostanete jednoduše veřejnou dopravou a vaše amsterdamské dobrodružství může začít.

Nejlevnější letenky hledejte tady.

Pokud byste se do Nizozemska rádi vydali, ale nechcete cestu plánovat sami, napište mi. V rámci itineráře na míru vám ráda vaši cestu naplánuji do detailu přesně podle vašich požadavků a představ.

Mohlo by Tě zajímat: