Jak si najít práci v Nizozemsku a na co si dát pozor

den-haag

Přemýšlíte o stěhování do zahraničí, protože jste zrovna dokončili školu a chcete posbírat nějaké zážitky, než se vrhnete do koloběhu dospěláckého života? Nebo jste zaseklí na místě a potřebujete změnu? V Česku vás to už prostě nebaví? Chcete od života víc? Milujete Holandsko a chcete tu žít? Anebo snad následujete (tak jako kdysi já) hlas svého srdce?

Ať už je to jakkoliv, přeju vám hodně štěstí a spoustu odvahy a odhodlání tento životní krok dokončit. Život v cizině je zábava, ale přináší s sebou spoustu dosud nepoznaných zkoušek.

Připravte se na to, že jednou z těch největších u vašeho nového začátku, bude najít si v zahraničí práci.

Naštěstí v tom ale nejste sami. Na mé cestě za vysněnou prací v Holandsku jsem získala bohaté zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

Řeknu vám, jak se připravit, co si zařídit a na co si dát pozor. Prostě vše, co před odjezdem do ciziny a hledáním práce v Nizozemsku vůbec budete potřebovat.

Nizozemsko i Česko jsou členy EU. K práci tam tedy není potřeba pracovní povolení. Vystačí vám občanský průkaz, registrační číslo BSN a zdravotní pojištění. Jak si zařídit BSN najdete v tomto článku.

Jaké kroky podniknout k úspěšnému nalezení práce v Holandsku?

1) Ujasněte si, o jakou pozici se chcete ucházet

Chcete jen brigádu na prázdniny? Nebo byste rádi full time job v oboru? Ujasněte si, o jakou práci máte zájem a podle toho uzpůsobte hledání, tvorbu životopisu i motivačního dopisu. Usnadní vám to celý proces.

2) Připravte si životopis v angličtině

Vytvořte si strukturovaný životopis a přeložte jej do angličtiny. Popište své vzdělání a pracovní zkušenosti, včetně doplňujících kurzů. Přidejte svou fotku, popište své přednosti a několik koníčků. Celý životopis napište na míru své vysněné pracovní pozici.

Položte si otázku „co by měl takový ideální zaměstnanec umět?“ Dejte dohromady vlastnosti a schopnosti, které sami ovládáte. Celý životopis pak přeložte do angličtiny.

3) Vytvořte (aktualizujte) si profil na LinkedIn

A nezapomeňte ho napsat anglicky. Vypište zde své vzdělání a pracovní zkušenosti. Otevřete svůj profil pro náboráře, změňte lokalitu a zaznamenejte tam, o jakou pozici byste měli zájem.

4) Nechte si přeložit certifikáty a diplomy

Tenhle bod není nutný, pokud se nebudete ucházet o práci v oboru, ve kterém je vyžadováno prokázat se speciálním vzděláním – např. obory ve zdravotnictví či školství.

S jistotou můžu říct, že maturitní vysvědčení ani vysokoškolský diplom, tak jako v Čechách, po vás nikdo vyžadovat nebude. A s velkou pravděpodobností je to tak i u většiny ostatních listin. Pokud ale chcete, nechte si své certifikáty přeložit. Ať už se jedná o vysokoškolský diplom, jazykové certifikáty či rekvalifikační kurzy, třeba se zrovna vám budou hodit.

5) Začněte aktivně hledat

Jakmile máte připravený životopis můžete se pustit do hledání práce. Zde najdete seznam nejpoužívanějších webových stránek a aplikací pro hledání práce v Nizozemsku.

www.indeed.nl

www.nationalevacaturebank.nl

www.monsterboard.nl

www.werk.nl

www.undutchables.nl

www.linkedin.com

6) Připravte se na pohovor

Jakmile dostanete nabídku k pohovoru, udělejte si domácí úkol. Vyhledejte si informace o společnosti, do které se hlásíte. Pročtěte si obecné informace i její historii, ať máte přehled. Někteří zaměstnavatelé si vás rádi vyzkouší. Vědomostmi o vaší nové firmě dáváte najevo svůj opravdový zájem. Na pohovor jděte upraveni a vhodně oblečeni, buďte tam včas a chovejte se zdvořile.

Připravte si doplňující otázky. Běžně se vás náborář na konci zeptá, jestli nějaké máte a otázkami opět dáte najevo svůj zájem.

Na co si dát při hledání práce v Holandsku pozor?

Pracovní agentury

Pracovní agentury můžou působit jako andělé seslaní přímo z nebe. Zařídí vám práci, ubytování, pomůžou vám s registrací na úřadě, vyřídí legislativu, pomůžou se zdravotním pojištěním…

Není ale náhodou, když se vaše ubytování skládá z jednoho špinavého pokoje pro x lidí, výplatu nedostáváte včas a váš pracovní rozvrh je sestavován a obměňován z minuty na minutu. Žádná jistota, pochybné životní podmínky a laxní přístup, i tak může spolupráce s pracovní agenturou v Nizozemsku vypadat.

Jak se tedy vyvarovat problémům?

 • Spolupracujte pouze a výhradně s holandskými agenturami
 • Pečlivě si přečtěte pracovní smlouvu a pracujte až po jejím podepsání
 • Agenturu si předem zkontrolujte – projeďte skupiny na FB i recenze na Googlu

Přečtěte si, jaké jsou pracovní podmínky v Nizozemsku a jaká jsou vaše práva i povinnosti. Užitečné informace najdete v tomto článku.

den-haag

Ubytování

Pokud jdete pracovat pod agenturou, většinou vám zajistí ubytování. Tohle ubytování si nejdřív prohlídněte, než podepíšete smlouvu. Vyhnete se pak nepříjemným překvapením.

Pokud ale do Nizozemska jedete na vlastní pěst, budete si muset najít ubytování velice rychle, a to v dnešní situaci nemusí být procházka růžovou zahradou.

Najít si bydlení v Holandsku na vlastní pěst je v dnešní době téměř nemožné. Poptávka převyšuje nabídku.

Co ale vaše možnosti k nalezení nájemního bytu v Nizozemsku výrazně zlepší?  

 • Finanční rezerva (počítejte se složením vratné kauce ve výši 1-3 měsíců)
 • Pracovní smlouva

Holandští pronajímatelé domů a bytů mají celé řady zájemců o pronájem. Můžou si tedy vybírat, komu svou nemovitost pronajmou. Vaši pozici výrazně ulehčí finanční záloha a pracovní smlouva, kterou můžete doložit pravidelný příjem.

Pár tipů, jak si v Holandsku najít práci i bez agentury

V současnosti je míra nezaměstnanosti na velmi nízké úrovni. To znamená, že je na trhu práce mnohem více otevřených pozic než uchazečů o ně. Jako uchazeči o práci máte tedy možnosti i ve chvíli, kdy máte pouze minimální znalosti cizího jazyka. Na spoustě pracovních míst si vystačíte také pouze s angličtinou.

Pracovní místa, ve kterých máte možnost nastoupit i bez znalosti jazyka:

 • Práce ve skladu (skladník/ce, balení, vykládání, nakládání)
 • Rozvážka
 • Práce ve výrobě
 • Firmy s mezinárodním kolektivem
 • Práce ve skleníku, zemědělství

Pracovní místa, kde vám postačí angličtina:

 • Mezinárodní firmy
 • Administrativa ve firmách s mezinárodními klienty
 • Customer service
 • Firmy s českou klientelou

Pracovních nabídek je na trhu víc než dost. Záleží tedy především na vašich preferencích, zkušenostech a možnostech. Obecně ale platí, že kdo práci chce, najde si ji. Totéž platí v současné době v Nizozemsku. Samozřejmostí je, že s holandštinou se vaše možnosti opět rozšíří. Není ale pro hledání práce podmínkou. Z vlastní zkušenosti vám ale výuku holandštiny můžu vřele doporučit. Vaše možnosti na pracovním trhu se zvětší, dostanete lepší finanční ohodnocení a jednodušeji třeba i smlouvu na neurčito přímo pod firmou.

gent

Doufám, že vám tento článek pomohl. Pokud se do Nizozemska teprve stěhujete, připravila jsem pro vás obsáhlého e-průvodce stěhováním do Nizozemska, který vám vaše stěhování usnadní, ulehčí vám i následování jednotlivých kroků při registraci a zařizování jednotlivých kroků, které jsou při vašem stěhování nutné vykonat. E-průvodce objednejte tady.

Hodně štěstí s hledáním vaší vysněné práce!

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *