Holandské zvyky jsou mým evergreenem. Vyprávět o nich bych mohla hodiny v kuse a témat by nejspíš neubývalo. Spoustě z nich jsem se věnovala v článcích o konkrétních tradicích spojených s událostmi v průběhu roku, jako je Koningsdag nebo Vánoce. V tomto článku se zaměřím na několik běžných a pro cizince zvláštních zvyků, kterých si v Nizozemsku můžete všimnout.
Jaké typické zvyky a tradice vás tedy v Nizozemsku jistě neminou?
Narozeniny
U narozeninách oslav vás Holanďané překvapí hned po příchodu na oslavu. Nebudou totiž gratulovat jen oslavenci, ale zároveň i jeho rodině a nejbližším kamarádům oslavence.
Klasikou také je, že se na oslavě všichni posadí do kroužku a vzájemně se spolu baví.
Pokud tedy nejdete na oslavu lidí s typickou “westlandskou” mentalitou, se kterými já mám bohaté zkušenosti. Jejich společenské kruhy jsou velmi uzavřené a žádného vetřelce k sobě nepustí. Nemusíte se tedy bát, že by se na takové oslavě, kde v podstatě nikoho neznáte, s vámi někdo obtěžoval bavit.
To jsem ale trochu odbočila. Dále k narozeninovým oslavám samozřejmě patří i dort a oslavenci se zpívá tradiční narozeninová píseň Lang zal hij/zij leven.
Dalším narozeninovým zvykem je, že oslavenec přinese například do práce dort pro všechny kolegy. U dětí je to tak, že oslavenec přinese do školy nějaké sladkosti nebo maličkosti pro všechny spolužáky.
V naší zemi je obvyklé, že oslavenec dárky dostává od ostatních, zveme ho/ji na drink, kávu či oběd, nebo dostane různé dárky. V Nizozemsku je to tak, že oslavenec musí dávat „dárky“ ostatním.
Co na tento zvyk říkáte?
Úspěšné zakončení střední školy
Dalším typickým zvykem, kterého si můžete všimnout při procházce po městě je vyvěšování vlajek na znamení úspěšného zakončení střední školy.
Jakmile dítě úspěšně zakončí střední školu, vyvěsí se vlajky. Jak jinak, že. Ale tentokrát to není jen obyčejná vlajka. Na stožár se kromě vlajky vyvěsí taky školní brašna, aby všichni kolemjdoucí věděli, že vaše ratolest zvládla dostudovat střední školu.
Kalendář
Holanďani milují kalendáře a zapisování schůzek. Spontánní návštěvy se tu prostě nenosí. Schůzku si musíte pečlivě domluvit, naplánovat a zapsat na dny a klidně i týdny dopředu. Holanďani jsou vytížení lidé a rádi si ve svých schůzkách udržují pořádek. Diář patří do kabelky každé Holanďanky.
Klasikou je také kalendář pověšený na dveře na záchodě, kam se zapisují narozeniny všech známých. Máte tak jistotu, že na nikoho nezapomenete.
Kolo
Holanďané jezdí na kolech. Všude a za každého počasí. Mají k tomu také uzpůsobené cyklostezky, které najdete po celé zemi.
A na svých cestách používají různé typy kol. Kromě obyčejného kola a elektrokola jsou to i tato speciální kola, která vám teď představím.
Bakfiets
Jasně, že se na kole dostanete všude je už nad slunce jasné. Co ale, když už to nejste jen vy, ale máte u sebe i svoje miniaturní kopie? I na to Holanďani mysleli. Vytvořili kolo s nákladním prostorem, do kterého posadíte děti a jedete.
Kroegfiets
Na kole do hospody? No jasně, jak jinak. Ale určitě ne s vaším novým kolem. Na hospodské výlety bylo vynalezeno speciální kolo „kroegfiets,“ a to je kolo, které už toho mnoho zažilo. Takové kolo pořídite za pár eur na marktplaats a vyvezete ho vždy, když jedete za svými kamarády do hospody. Jednoduše proto, že kromě toho, že z kola můžete jednoduše spadnout, může vám ho v noci taky někdo ukrást. A u toho staršího kola to pak bolí o trochu míň.
Holandská kuchyně
Holandská kuchyně je pojem sám o sobě. Ona totiž v podstatě neexistuje. Holanďani nejsou žádní gurmáni a jejich stravovací návyky to plně potvrzují. Představím vám ve zkratce hlavní znaky holandské kuchyně.
Snídaně
Typickou holandskou snídaní, která by vás nejspíš překvapila je hagelslag – oblíbenou pochoutkou pro děti je chleba posypaný čokoládovými vločkami.
Obědy
V Nizozemsku není zvykem jíst teplé obědy. Holanďani si většinou oběd odbydou velice rychle a postačí jim k tomu chléb se sýrem, aby se mohli rychle zase vrátit ke své práci. Kromě takového sendviče je velmi populární i hotový salát v plastu, který seženete v místním supermarketu, nebo hotová polévka do hrníčku, kterou zalejete horkou vodou.
Večeře
Večeře je pak teplá a většinou na přípravu velmi jednoduchá. Oblíbeným kombem je maso-zelenina-brambory. Holanďani jí přezdívají AVGčko – aardappelen-vlees-groente. Večeři je taky možné koupit už hotovou v supermarketu a ohřát ji v mikrovlnce, také se prodávají krabičky s kořením a přílohou, ke kterým se přidává recept a nákupní seznam, podle kterého nakoupíte ostatní suroviny a uvaříte danou večeři.
Večeře je pravidelně podávaná mezi 17:00-19:00 hodinou a po večeři je zvykem se odměnit ještě dezertem, což je většinou zmrzlina nebo puding.
Páteční večírek
Další tradicí je taky takzvaný „vrijdagborrel.“ V pátek po práci se všichni kolegové sejdou a dají si v nejbližší hospodě pár drinků na utužení pracovních vztahů. Často je páteční večírek přímo organizován samotnou firmou.
Tikkie
Pokud jste někdy zašli s Holanďany na pivo nebo večeři, jistě už jste o aplikaci Tikkie slyšeli. Většinou se útrata zaplatí najednou a ten, který platil, později dlužnou částku zadá do aplikace a rozešle vám odkaz k zaplacení dlužné částky.
Lekker makkelijk!
Záclony, závěsy
Holanďané svá okna téměř nezakrývají. Většina oken je bez záclon nebo závěsů. Pokud se někde závěsy vyskytnou, v drtivé většině případů budou roztažené. Roztažené závěsy jednoduše znamenají, že nemáte co skrývat a všichni sousedi to můžou vidět.
Uitwaaien – vyvětrávání ve větru
Vyvětrat se v ledovém větru je holandským národním sportem. Jít v zimě a ve větru na pláž je pro Holanďany oblíbenou kratochvílí. Protivný vítr ve vlasech tu Holanďany nerozčiluje, právě naopak.
Koupačka na Nový rok v Severním moři
Novoroční tradicí je skočit v plavkách na Nový rok do ledového Severního moře. Tato událost se oficiálně pořádá v několika městech. U nás se například tradiční skok do Severního moře pořádá ve Scheveningen a účastní se ho každoročně stovky, možná i tisíce lidí.
Oliebollen na Silvestra a Nový rok
K Silvestru a vlastně celé zimní době neodmyslitelně patří Oliebollen, kobližky bez náplně, které se štědře posypají cukrem. Jestli jste je ještě nezkusili, zkuste, nebudete litovat. Já jim naprosto propadla.
Beschuit met muisjes
I k narození dítěte se vážou tradiční zvyky. Jedním z nich jsou krekry s buď růžovými nebo modrými sladkými posypkami znázorňující pohlaví narozeného miminka, které se podávají návštěvám.
Přáníčka
Jedním z mých nejoblíbenějších holandských zvyků je posílání přáníček. Přání se posílají při každé příležitosti, kterou si dovedete představit. O svátcích, při zasnoubení, svatbě, stěhování, narození dítěte, dostudování, získání řidičského průkazu, stavbě domu… no prostě ke všemu, co ve svém životě můžete dosáhnout.
Jaké holandské zvyky vás nejvíce zaujaly?
Nejnovější články:
- Jaká muzea navštívit v Den Haagu? Tyhle 4 si nenechte ujít
- Objevte krásy historického Nizozemska v těchto 10 městech
- Jak funguje hromadná doprava v Amsterdamu?
- Do čtvrti červených luceren v Amsterdamu za nevšedními zážitky
- Neobyčejná místa k přespání v Nizozemsku
Jmenuji se Veronika, jsem online průvodce Nizozemskem a zároveň autorkou ebooku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska. Od roku 2018 žiju v Nizozemsku. Díky mým zkušenostem pomáhám dalším dobrodruhům, kteří se rozhodli začít svůj nový život právě tady, aby byl jejich nový začátek tak hladký, jak jen to jde. Kromě toho se věnuji cestování po Nizozemsku a své tipy i zážitky sdílím nejen zde, ale i na mých sociálních sítích.
Můj příběh si přečtěte zde.