Koningsdag. Jak se slaví Králův den v Nizozemsku?

Koningsdag neboli Králův den se v Nizozemsku slaví každý rok na počest králových narozenin a je to jeden z mála státních svátků, které jsou v Nizozemsku uznány. Jedná se o největší společenskou událost roku a připadá každoročně na 27.dubna.

Historie svátku Koningsdag – Koninginnedag

Poprvé se tento svátek slavil jako oslava narozenin princezny Wilhelminy v roce 1885 pod názvem Princeznin den. Wilhelmině tehdy bylo pouhých 5 let a od té doby její narozeniny slavil celý národ. Po její korunovaci se oslavy přejmenovaly na Královnin den a současnou podobu tento svátek získal v roce 2014 po korunovaci současného krále Willema-Alexandra.

Za dob princezny Wilhelminy se tento den vytvořil proto, aby se země sjednotila a docílilo se tak jakési národní jednoty a bylo důležité, aby se téma těchto oslav točilo kolem královské rodiny. Protože tehdejší král nebyl moc populární a bylo důležité, aby se ovlivnilo veřejné mínění a vytvořilo pouto mezi prostým lidem a královskou rodinou a tím se ovlivnila popularita celé královské rodiny.

Koningsdag nebo tehdy Koninginnedag se tedy slaví od konce 19. století a svůj účel nejspíš plní, protože tuhle zábavu si běžný Holanďan těžko nechá ujít.

Králův nebo Královnin den se slaví na počest jeho/jejích narozenin. S každým králem nebo královnou se tedy datum mění, buď podle jejich skutečného data narození (případ současného krále) nebo jimi zvoleného data (případ bývalé královny Beatrix, která se narodila v lednu, a tak pro Královnin den přejala den narozenin její matky Juliany 30.dubna)

Do roku 2014 se tedy slavil Královnin den na počest královny Beatrix a po její abdikaci slavíme Královy narozeniny v den narozenin krále Willema Alexandra, v budoucnu se z tohoto svátku zase stane Den Královny, jakmile připadne trůn princezně Amálii. Ta se narodila v prosinci, doufejme tedy, že bude pokračovat v dubnové tradici a nebude Den Královny slavit na své opravdové narozeniny.

Jak Koningsdag probíhá?

Celá zem se v tento den zbarví na počest královské rodiny do oranžova a oslavují. Bujaré oslavy se konají v každém městě a mezi místními koluje doporučení, aby každý alespoň jednou za život navštívil v tento den hlavní město Amsterdam, kde se konají největší oslavy. Tam také přijíždí davy turistů, aby tuto ryze holandskou událost zažili na vlastní kůži. A nutno říct, že ve starších turistických průvodcích se vyskytuje datum 30. dubna, a tak se stále stává, že v tento den se v Holandsku vyrojí několik oranžových turistů, kteří pak odjíždějí patřičně zklamaní.

Patří k němu i neodmyslitelný oranžový dezert

Při oslavách se konzumuje tradiční dezert zvaný tompouce, což je krémový zákusek s oranžovou polevou. Zajímavé je, že obyčejný tompouce má normálně růžovou polevu, ale na Koningsdag se poleva přebarvuje na oranžovo. K tomu se samozřejmě jí i další sladké zákusky, které jsou také laděny do oranžova.

Sám tompouce je kapitola sama o sobě, existuje totiž několik oficiálních! způsobů jak tento zákusek jíst. Všichni Holanďani si tompouce objednávají už týdny dopředu ve svých oblíbených pekárnách, aby měli jistotu, že se do něho na Králův den budou moci s chutí zakousnout. A zapít to pak můžou oranžovým alkoholickým nápojem Oranje bitter.

Další typické jevy Králova dne v Nizozemsku

Zároveň při tomto svátku málokdy narazíte na člověka, který na sobě nemá žádný oranžový doplněk. Na výběr jsou trička, kalhoty, mikiny, šaty, náušnice, brýle… prostě cokoliv, čím se zvládnete ověsit. Samozřejmostí jsou domy přímo poseté holandskými vlajkami a při této příležitosti jsou vlajky speciálně dozdobené oranžovou pentlí na počest královské rodiny.

Sám král se svou rodinou navštěvuje každý rok jiné město a připojuje se tak k oslavám. Letos se svou rodinou zavítá na oficiální program do limburgského Maastrichtu.

Celá zem si náležitě užívá volný den, pořádají se různé koncerty, lidé nešetří alkoholem. K tradiční oslavě Králova dne bezpochyby patří i bleší trhy, kde se hlavními prodejci stávají děti a zároveň je právě pro ně v tento den připraven bohatý program plný her, které jsou pro tento den typické.

Pokud chcete zažít Holanďany v jejich nejlepší náladě, lepší příležitost než Koningsdag určitě nenajdete, protože každý v zemi si královy narozeniny náležitě užívá a vidět tuto oranžovou událost na vlastní oči je opravdu zážitek.

Dva poslední roky se bohužel slavilo z gauče, ale právě to může být impulsem pro letošní rok, kdy se to národ bude snažit sám sobě vynahradit. Jak na vás Koningsdag působí? Chtěli byste ho vidět na vlastní oči?

Díky za přečtení tohoto svátku. Pokud chceš zůstat v kontaktu, sleduj smutnaavesela na instagramu nebo facebooku.

Mohlo by Tě zajímat:

2 komentář

  1. […] Více o Koningsdag – neboli Králově dni, si přečtěte tady. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *