Holandsko a marihuana

Když se řekne Holandsko, bude marihuana mezi prvními věcmi, co vás nejspíš v souvislosti s ním napadnou jako první. Pohled na situaci ohledně drog v Holandsku je ale dost zkreslený a tak jsem se rozhodla uvést to nejhlavnější na pravou míru.

Spousta lidí si myslí, že je tady kouření marihuany legální, ale tak to úplně není. Marihuana je v Nizozemsku ilegální úplně stejně jako třeba v České republice.

Jak je to tedy doopravdy s drogami v Holandsku? Holandská vláda došla k závěru, že spotřebu drog není možné zastavit, ale pokusí se ji regulovat tak, aby způsobila co nejméně škody. A tak se vydala cestou všeobecné tolerance. Výroba, prodej nebo držení drog je dle zákona nelegální, ale pokud se dodržují daná pravidla, nikdo to nekontroluje a nikdo není trestně stíhán.

To znamená, že měkké drogy jako marihuanu nebo hašiš můžete pořídit pouze v coffee shopu. Tam vám prodají maximálně 5g na den na osobu, pouze jako zletilé osobě, nesmí na drogy vytvářet žádnou reklamu atd. Sami můžete držet právě těch 5g a pokud by vás někdo kontroloval, nebudete trestně stíháni. S pěstováním a zásobováním to pak funguje jako v šedé zóně. Není to legální, ale tolerované, tudíž to nikdo nekontroluje. Toto samozřejmě neplatí u tvrdých drog, jejich výrobu a spotřebu samozřejmě trestní orgány stíhají.

Stejně jako je to u marihuany je tolerováno také užívání některých halucinogeních houbiček. Ty pořídíte ve speciálních obchodech, v coffee shopu na ně nenarazíte. Má to jednoduché vysvětlení, čím míň drog najdete na jednom místě, tím méně jich koupíte.

V Nizozemsku najdete zhruba 570 coffee shopů. Třetina z nich se nachází v turistickém ráji, Amsterdamu. V Holandsku platí zákon, že majitel coffee shopu vás může legitimovat a zjistit tak, jestli v Nizozemsku máte pobyt. Pokud ne, odmítne vás obsloužit. Toto pravidlo využívají ale jen některé coffee shopy, jako například ty v příhraničních městech, kde se vyskytuje nejvíce pravidelných drogových turistů ze sousedních zemí, tedy např. v Maastricht. V Amsterdamu, Rotterdamu nebo např. Den Haagu ale tohoto zákona nikdo nevyužívá, Amsterdam sám je vyhlášeným drogovým doupětem pro turisty a každý, kdo v něm někdy byl si určitě vzpomene na vlezlou vůni, která vás po frekventovaných místech provází.

Užívání marihuany za dob koronaviru

Všeobecnou paniku vyvolala zpráva o dočasném uzavření coffee shopů kvůli koronavirové krizi. U coffee shopů se tak začali tvořit dlouhé fronty, kdy se běžní uživatelé snažili udělat si dostatečně zásoby. Člověk, který byl celé mládí poučován o realitě minulého režimu, by tuto frontu přirovnal k pověstným frontám na banány. Vláda se ale více než viru zalekla dopadů, ke kterém by toto rozhodnutí mohlo vést, jako je zvýšená kriminalita nebo popularita černého trhu a tak coffee shopy zase obratem otevřela.

Ve srovnání s ostatními zeměmi se počet uživatelů lehkých drog v Nizozemsku ale nijak zásadně neliší. A Nizozemci ani nepatří k největším evropským spotřebitelům. Ve srovnání z Českou republikou jsou čísla téměř totožná. Co se však liší je dostupnost a kvalita. Stručně a jasně, hulí se tady úplně stejně, ale trávu si vyřešíte jako civilizovaný lidi, vyberete si typ, který chcete, necháte si to profesionálně ubalit nebo si s tím poradíte sami a jdete si to domů vyhulit. Narozdíl od nenápadného českého stylu řešení u ušmudlaného dealera, kdy nevíte, jestli jdete hulit sušené seno a nebo jestli tam není přimícháno trochu pervitinu na chuť. A jako bonus na víc, nikdo vám za normálních okolností nenabídne něco tvrdšího na ochutnání.

Holanďan v Čechách

A krátká historka na konec. Pamatuju si jako dnes, kdy za mnou do Chebu přijel můj muž. Tehdy to byl začátek našeho vztahu a jeden z jeho prvních výletů do Čech a já musela ještě pár dní pracovat, takže jsem ho nechala městu napospas. Když jsme se večer opět sešli, vyprávěl, co se mu na městu líbilo, co viděl a jak na něj Češi působí. Největším zážitkem ale bylu, kdyže prý se k němu připletl pochybný mladý muž a lámavou němčinou se mu snažil vnutit drogy. A vysvětlete pak, že to sice je běžná realita, ale že ta zem není zas tak psycho a špatná a že to není tak divokej západ, jak se na první pohled zdá, že jo. No nic, já to nakonec ukecala. Ale co se drog týká, Holandsko tento pomyslný souboj mezi zeměmi vyhrává s přehledem.

Cesta všeobecné tolerance se Nizozemsku vyplatila. Co si o ní myslíte vy?

Díky za přečtení. Pokud chceš zůstat v kontaktu, sleduj smutnaavesela na instagramu nebo facebooku.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *