Den osvobození a připomínka obětí 2. světové války

4.května – Dodenherdenking

Dodenherdenking slouží jako den vzpomínání na oběti druhé světové války. Nizozemsko si každoročně připomíná oběti války den před osvobozením, které připadá na 5. května. Na amsterdamském náměstí Dam se sejde král a královna, premiér a další zástupci vlády, kde položí květiny k národnímu památníku a ve 20:00 spolu s celou zemí utichnou a 2 minutami ticha uctí památku zesnulých. V tuto chvíli je zvykem, že společně s nimi každý občan ustane ve své práci a věnuje 2 minuty ticha této vzpomínce s nimi. Auta přestávají jezdit, lidé přestávají mluvit, načež se po dvou tichých minutách rozezní národní hymna, po níž následuje králův proslov.

V tento den jsou po celé zemi opět rozevláté národní vlajky, ale tentokrát vyvěšené na půl žerdi pro uctění památky.

Holandské vlajky stažené na půl žerdi

5. května – Bevrijdingsdag

Nizozemsko slaví Den osvobození o 3 dny dříve než Česká republika a to 5.5.

Holanďané poupraví své vlajky z předchozího dne, které teď už nevlají na půl žerdi, ale hrdě na vrcholu stožáru. Ve větších městech se konají oslavy a součástí oslav je také putovní oheň míru. Ten zažehne ve městě Wageninen, ve kterém byla údajně domluvena kapitulace německých vojsk v Holandsku a od tohoto města pak štafetou putuje do zhruba 70 dalších.

Vyzdobený větrný mlýn k oslavě Dne osvobození

Zajímavostí je, že tento den je sice uznán jako státní svátek, ale volný den to pro zaměstnance znamená pouze jednou za 5 let. V ostatních případech se samozřejmě den osvobození slaví úplně stejně, ale funguje jako normální pracovní den.

Chceš o životě v Holandsku vědět víc? Sleduj smutnaavesela na instagramu nebo facebooku.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *