Hip hip hurá aneb tradice na holandské oslavě

Život v zahraniční vám přinese strašnou spoustu kulturních šoků, ať už větších nebo menších. Vypozorujete spoustu kulturních rozdílů a zažijete nespočet nepříjemných nebo aspoň trapných situací, samozřejmě kromě všech těch krásných a vtipných zážitků, jednorožců a barevných konců duhy a všeho dalšího štěstí, které vás na tom vašem dobrodružství bude samozřejmě doprovázet na každém kroku. True story.

Jedna z prvních dostaveníček s holandskou kulturou byla oslava 3. narozenin mého tehdy budoucího synovce. Už když mi jednou Ronald volal, tehdy dvouletý Jones si mě vyprosil na ucho a říkal, že bude mít brzy narozeniny a že bych mu měla dát velkou modrou helikoptéru, viděl mě před tím jednou jedinkrát, ale helikoptéru fakt chtěl, takže veškerý ostych šel stranou.

Sehnala jsem tedy modrou helikoptéru a vydala se na cestu.

Na holandských oslavách se dá odpozorovat několik typických zvyků, jedním z nich je, že se tady návštěvy nezouvají. Pozvete si domů hromadu lidí, kteří vám tam na botách nanosí hromady bordelu, šlapou po kobercích a všichni jsou s tím v pohodě.

Jedním z důvodů, proč to lidem tolik nevadí, je možná to, že tady má každá druhá rodina uklízečku a dámy pak tu zadělanou podlahu ani sami neuklízí. Třeba. Co já vím, já se normálně zouvám, protože je mi fakt blbý, vlézt někomu do baráku se zapráskanýma botama zvenku, navíc tady každej druhej den prší, tak si to asi dokážete představit.

Dalším zvykem je gratulování. Samozřejmostí je pogratulování oslavenci, na tom není nic neobvyklého. Co vás tady ale nejspíš překvapí je, že se negratuluje pouze oslavenci, ale všem, co na oslavu přišli. Takže každý Holanďan si dá při příchodu kolečko, kdy obejde každého účastníka, pogratuluje mu k narozeninám oslavence a připojí klasické 3 pusy na tvář, pravá, levá, pravá.

Nejen, že to pusinkování je brutální zásah do mé intimní komfortní zóny, na který jsem si dlouho zvykala. Ale já při první gratulaci vůbec nevěděla, k čemu mi to vlastně gratulují. Že jsem vyjela na výlet? Že jsem si našla kluka ze západní Evropy? Že se budu stěhovat do západní Evropy, protože jsme vlastně taková chudá země otřásaná válkou a já mám to štěstí utéct odtamtud než bude pozdě?

No a aby to všechno nebylo jako z Alenky, samozřejmě na takové oslavě najdete klasický dort, výzdobu, balonky a svíčky a před sfouknutím se bude zpívat narozeninová píseň ve stylu “Hodně štěstí, zdraví.” Ale pokud byste tu oslavenci chtěli dát hobla, nepochodili byste. Nic takového tady neznají a určitě by to nesklidilo velký úspěch, protože by to nejspíš považovali za nějaký násilný akt.

Díky za přečtení. Líbil se ti článek? Sleduj smutnaavesela na instagramu , ať ti neuniknou žádné nové články.

Mohlo by Tě zajímat:

1 komentář

  1. […] Jak to vypadá v běžných rodinách a jaké jsou další narozeninové zvyky, jsem psala již dříve v tomto článku. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *