Co se o Holanďanech v turistickém průvodci určitě nedočtete.

Pár let v cizí zemi na vás jistě nějakou škodu napáchá. Já jsem toho zářným příkladem. Nutno říct, že tato malá zemička plná podivuhodných bytostí mě nejspíš nepřestane překvapovat nikdy. Tady je ale 11 zvláštních poznatků, které jsem za svůj zatím 4letý pobyt v Nizozemsku nastřádala a dnes už je beru jako fakt.

1) Holandština v pracovních nabídkách

V pracovních nabídkách, ať už jsou psány v holandštině nebo angličtině se běžně objevuje dodatek o tom, že musíte ovládat holandštinu a na jaké úrovni. Důvod je prostý, 14% obyvatel Nizozemska jsou cizinci, dalších 11 procent je pak generace dětí, které se cizincům narodili již v Nizozemsku.

Najdete zde ale také spoustu inzerátů v angličtině na pracovní pozice, kde po vás holandštinu vyžadovat nebudou.

Jen si představte, že by se v každém druhém českém inzerátu na pracovní pozice objevoval text o tom, na jaké úrovni musíte být schopni ovládat český jazyk, pro mě je to zatím velmi těžko představitelné.

2) Holanďani milují eurovizi

Eurovize je v Nizozemsku pojem. V roce 2019 ji Holanďané vyhráli, když Duncan Laurence oslnil celý svět svým hitem Arcade a v roce 2020 se tedy za odměnu měla konat v Rotterdamu. Kvůli koronaviru se ale samozřejmě událost přesunula na rok 2021 a Holanďané tedy nebyli ochuzeni o párty roku.

Eurovizi napjatě sleduje celá zem už po několik generací, baví se o ni v televizi, moderátoři v rádiu a kolegové o ní zapáleně diskutují v práci.

Míru nadšení kolem eurovize bych se nebála přirovnat k fotbalu, u kterého taky běžně sedí celá zem.

3) Holanďanky si ze sebe moc nedělají

Upřímně řečeno, holandské ženy by na módních přehlídkách většinou moc parády neudělaly. Podpatky se moc nenosí, protože kola. Sukně se nosí, přestože kola. Ty zdrženlivější si pod sukni navléknou kraťasy a jede se.

Z nějakého důvodu si tu ženy rády hrají na safari. Oblíbené kombo je zebrované triko, krokodýlí sukně, tygří kabelka a leopardí boty. Neptejte se proč, nikdo to neví. Libovolné kombinace vzorů možné, ne-li přímo vítané.

Chci se ale zastat hrstky Holanďanek, které přece jen trochu vkusu mají, takže ano, i zde existují výjimky.

4) Děti se tady učí plavat v oblečení

Už od malička tady děti navštěvují plavecké kurzy, kde se učí plavat. Děti tam chodí několik let a po absolvování každé úrovně dostávají diplom, který vypovídá o jejich plaveckých schopnostech. Rodiče se tady učením svých ratolestí plavat nezdržují. Pravidelně je ale na plavecké kurzy po škole vodí a také za ně platí nemalou částku.

Děti se na kurzech také mimo jiné učí skákat do vody v oblečení. Jednoduše proto, aby se naučili, jak reagovat, pokud do vody spadnou neplánovaně. Holandsko je totiž země plná vody a vodní kanály jsou často i v hustě obydlených oblastech.

5) Vtipy o Němcích a Belgičanech

Nizozemci mají stále velmi vlažný vztah k Němcům. Vtipy o Němcích kolují ve velkém a nejedná se jen o úsměvné vtípky, ale například i vtipy vyobrazující násilí vůči Němcům. Poválečná frustrace je zde cítit i dnes. Holanďané také nikdy nezapomenou na fakt, že jim byla Němci odcizena jízdní kola v průběhu druhé světové války. Na kola jim prostě nesahejte, nebo budete pykat ještě hodně dlouho.

Další kategorií vtipů cílených vůči národu jsou pak vtipy o Belgičanech. Holanďané si dělají legraci z jejich intelektu, ale je to spíš takové bratrské pošťuchování, jaké máme my například se Slováky.

Jeden příklad za všechny:

Holanďan se chce stát Belgičanem a tak jde za doktorem. Ten mu řekne, že to jde, když si nechá odoperovat 20% mozku. Holanďan souhlasí, Po operaci říká doktor: “operace proběhla v pořádku, ale místo 20% jsme odoperovali 40%.

Načež pacient odpovídá: “Ach, macht nichts.”

6) V Nizozemsku je na výběr ze 3 forem partnerského svazku

Všichni občané, kteří jsou k tomu právně způsobilí mají možnost uzavřít manželství. Nizozemské právo však nabízí 3 formy. Manželství, registrované partnerství a smlouvu o soužití. Všechny tři formy jsou dostupné párům muž-žena, muž-muž i žena-žena. Od sebe se pak liší odlišnými právy, které umožňují.

7) Nadávají si rakovinou

A nejen tou, nadávají si dalšími nemocemi i jídlem. O holandských nadávkách jsem napsala celý článek. Můžete si ho přečíst TADY.

8) Milovníci kupovaných květin

U Holanďanů je zvykem mít doma každý týden čerstvé květiny. Nizozemsko je květinová velmoc, a tak se není čemu divit. Na druhou stranu jsou ale Holanďani líní si ty své květiny vypěstovat na zahradě. Zahrádky u domků jsou zde opravdu miniaturní a spousta Holanďanů je vydláždí dlažebními kostkami, aby nemuseli trávit čas sekáním trávy.

9) Miniaturní umyvadlo a studená voda

Nutno říct, že holandské domy jsou malé, většinou dvoupatrové a v každém patře se nachází koupelna, nebo aspoň toaleta. U té se pak při troše štěstí nachází i malinké umyvadlo. Nejásejte ale předčasně, voda z něj poteče jen ledová. V horším případě na toaletě nemusíte potkat žádné umyvadlo. I to je běžné.

Co tam ale chybět nesmí?

10) Kalendář na záchodě

Ano. K čemu umyvadlo, když můžete mít na záchodě kalendář. Každá správná domácnost má na zdi u toalety pověšený kalendář, na kterém jsou vyznačeny schůzky a narozeniny všech členů rodiny, přátel i známých.

11) Posílání přáníček

Tenhle zvyk miluju. Přání nedostanete jen k narozeninám, svatbě nebo k narození dítěte. Dostanete ho k přestěhování, k nové práci, k úspěšně složené zkoušce, Vánocům, Velikonocům, no prostě ke každé události, kterou si dokážete představit.

Tento holandský zvyk jsem rychle přijala a posílání přáníček považuji za milou maličkost, kterou svým blízkým můžete jednoduše vytvořit úsměv na tváři.

Doufám, že vás holandské podivuhodnosti zaujaly stejně tak jako mě.

Pokud se sem stěhujete, víte alespoň zhruba, na co se připravit a nebudete po svém příjezdu tak vyjevení, jako jsem byla já.

Pokud vás zajímá, co vše musíte před i po svém stěhování zařídit, napsala jsem pro vás e-book Velký průvodce stěhováním do Nizozemska. Najdete ho zde.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *