Na procházku mezi větrnými mlýny? Navštivte Kinderdijk!

Nizozemsko má na svém území 10 historických míst, které jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jelikož by byla ostuda takové perly mého nového domova nepoznávat, vydali jsme se podívat na jedno z nich  – vesničku s větrnými mlýny jménem Kinderdijk. Tento ráj plný větrných mlýnů najdete u krásného historického městečka Alblasserdam v provincii Jižní Holandsko.

Kde se větrné mlýny v Holandsku vzaly?

Větrné mlýny byly v minulosti v Holandsku používány k tomu, aby ze země odčerpávali přebytečnou vodu a tím zem vysoušeli a nedocházelo tak k nechtěným povodním. K těm totiž v tehdejším Holandsku běžně docházelo, jelikož se jeho část nachází pod úrovní moře.

Holanďané s přírodou sváděli věčný boj a svůj zápas začali vyhrávat až ve chvíli, kdy úspěšně vysoušeli poldry, stavěli přehrady a vytvářeli bariéry, které bránily moři ve vylití.

V souvislosti s povodněmi v minulosti zemřeli statisíce Holanďanů.

Kinderdijk

Větrné mlýny Kinderdijku

Jedním z míst, kde najdeme větrné mlýny jež sloužili k vysušování poldrů je právě Kinderdijk. Nespornou výhodou tohoto kouzelného místa je, že tu najdete všechny mlýny na jednom místě.

Dohromady tady na stezce podél vodních kanálů dlouhé zhruba 2 km najdete 19 mlýnů. Procházkou mezi nimi na sebe můžete nechat dýchnout dobovou atmosféru, vstup mezi mlýny je zdarma, Kinderdijk je veřejnosti přístupný bez omezení.

Výhodou Kinderdijku je, že vás tu čeká pohled na stále funkční historické větrné mlýny. Na rozdíl od dávno nefunkčních mlýnů, které můžete zahlédnout na okrajích holandských měst.

Některé z nich jsou otevřeny k prohlídkám a fungují jako muzeum. Vstup do muzea je zpoplatněn, vyjde vás na pár eur.

Procházkou nebo třeba lodí?

Pokud se vám mezi mlýny nechce chodit, můžete se kolem nich nechat provézt lodí, nebo si zapůjčit kolo.

A pokud by vám procházka podél 19 mlýnů nestačila, můžete se vydat dál do města a navštívit tam 20. mlýn, o kterém mnoho turistů vědět nebude. I ten bývá otevřen pro veřejnost.

A kde se vlastně název Kinderdijk vzal?

Jedno z vysvětlení se soustředí na jazykovou etymologii “kind” znamená dítě a “dijk” hráz. Název Kinderdijk by se tedy dal přeložit jako Dětská hráz.

Pravý původ tohoto názvu už se bohužel nedozvíme, ale k místu se váže několik pověstí, které si dávají za úkol název objasnit.

První z nich mluví o tom, že Kinderdijk byl v minuloti budován hlavně dětskými dělníky.

Další z nich mluví o plaváčkovi. Dítěti, které bylo nalezeno ve vodě po povodni, kdy se velká část obyvatel města utopila. Místní ho údajně zachránili a místo po této události pojmenovali.

A nejjednodušším vysvětlením je, že Kinderdijk je ve své rozloze prostě menší než ostatní hráze v okolí a proto dětská.

Chystáte se na dovolenou do Nizozemska? Pomůžu vám vaši dovolenou naplánovat. Klikněte SEM a podívejte se, co všechno nabízím v itineráři na míru.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *