Za holandskými tulipány do Keukenhofu v roce 2023

Když se řekne Holandsko, kdekomu se na mysli automaticky vybaví tulipány. A ještě aby ne. V tulipánové sezoně je téměř nemožné, abyste na nějaké ty tulipány v Nizozemsku nenarazily, pokud se budete snažit je vyhledat. Tulipánová pole je možné najít napříč několika provincií. Pokud si ale jejich krásu chcete užít dosyta, měli byste se vydat do provincie Jižní Holandsko. V tomto článku se dozvíte, jaké poklady se dají najít právě tam.

Právě tady, v okolí městečka Lisse, najdete totiž nejen nádherná tulipánová pole, ale také květinovou zahradu Keukenhof.

O tulipánových polích v 5 provinciích i o tom, jak za nimi cestovat, se dočtete v e-průvodci Cesta za tulipány.

Důležité ale je vědět, kdy se za tulipány do Holandska vydat, abyste si kvetoucí parádu mohli užít na vlastní oči. Tulipánová sezona je zajisté nádherné období, ale také velice pomíjivé. Návštěvu tulipánů musíte pečlivě naplánovat.

Kdy je na tulipány ten správný čas?

Květinová sezona začíná koncem března a trvá nejpozději do začátku května. Celá květinová paráda trvá v rozmezí 8 týdnů. Keukenhof je koncipován tak, abyste v něm viděli rozkvetlé květiny, ať už ho navštívíte na začátku či konci sezony. Vždy na vás rozkvetlé záhony budou čekat.

Zahrada Keukenhof se v březnu nejprve plní žlutými květy narcisek doplňované modřenci, následovanými barevnými krokusy a voňavými hyacinty. V tuto chvíli bude Keukenhof zářit převážně žlutou, modrou, růžovou, fialovou a bílou barvou. V dubnu pak máte jistotu prvních tulipánů. Začíná to těmi ranými a pokračuje až do půlky května s pozdními tulipány všech barev, velikostí i druhů.

Totéž platí pro návštěvu květinových polí. V březnu vystrkují své hlavičky žlutě žhnoucí narcisy, které zdobí pole až téměř do konce dubna. Hned za nimi pak vyrůstají hyacinty, které za deštivých dnů pouští svou vůni na desítky metrů daleko. A na vrcholu sezony se zelená tulipánová pole přemění do všech barev a vám se tak naskytne nádherná barevná podívaná. Ta trvá zhruba do poloviny května. Někdy končí o něco dříve, někdy o něco déle. Vše totiž záleží na počasí.

Při plánování vaší cesty za tulipány si tedy dejte pozor, ať ji nenaplánujete moc brzy, mohly by vás tady pak čekat pláně plné zelených listů a nebo moc pozdě, kdy vám při pohledu na posekaná pole zbydou jen oči pro pláč.

Tulipány se v Nizozemsku totiž pěstují pro jejich cibulky. Tulipány se nechají vykvést, ale jejich květy se brzy po výkvětu posekají, aby se energie vrátila zpět do cibulky, která je tou nejcennější komoditou. Po sezoně se cibulky vyhrabou ze země, očistí, osuší a na podzim jdou k prodeji a koupené cibulky se pak sází do zahrad všech květinových nadšenců, ale tuhle část příběhu určitě sami znáte.

Co to ten Keukenhof vlastně je?

Holandská jarní zahrada jménem Keukenhof je pastva pro oči a balzám pro duši. Na rozloze 32 hektarů vás čeká k vidění sedm milionů vykvetlých cibulek květin, které byly v srpnu ručně zasazeny, aby v sezoně ukázali svou krásu milionům návštěvníků.

Nenechte se mýlit, v Keukenhofu na vás nečekají pouze krásnobarevné tulipány, i když právě ony jsou tím hlavním tahákem této jarní zahrady. Vedle nich tu ale najdete také omamně vonící hyacinty, žluté i bílé pláně narcisek, krokusy, gerbery, lilie i spoustu dalších.

Květiny tady září všemi barvami duhy a vy máte jedinečnou možnost, se mezi nimi procházet a nasávat jejich vůni. Jak už je v Nizozemsku typické, tulipány tu najdete zasazené podél kanálů i v okolí větrného mlýnu.

Zahrada je rozdělena do několika pavilonů a spousty malých zahrádek. Tyto areály jsou pojmenovány po členech královské rodiny a v každém z nich na vás čeká něco jiného. V pavilonu krále Willema-Alexandra to jsou například tisíce tulipánů různých druhů, barev i velikostí. Zde máte jistotu kvetoucích tulipánových v jakémkoliv období.

V jiných areálech na vás čeká třeba výstava plná hrnkových orchidejí. Zároveň zde najdete výstavy řezaných květin, které se obměňují každý týden.

Historie

V roce 1949 napadlo místní pěstovatele vytvořit dočasnou květinovou výstavu jarních květin a tento nápad se jim podařilo ihned zrealizovat. Keukenhof otevřel své brány poprvé v roce 1950 a funguje do dnes.

Květinová výstava

Keukenhof slouží jako živá výstava toho nejkrásnější a nejkvalitnějšího, co holandští pěstitelé a vývozci nabízí. Výstavou na Keukenhofu tak demonstruje 100 květinových farmářů to nejlepší, co je na holandském trhu k dostání.

Kromě toho se tady každoročně pořádá na 20 výstav řezaných a hrnkových květin, které prezentují práci 500 pěstitelů.

Zábava pro celou rodinu

Ráj plný květin je prostě romantika, ale nejsou to jen zamilované páry, co si návštěvu květinové zahrady Keukenhof užijí. Pro rodiny s dětmi je tu připravena zábava v podobě minifarmy plné domácích zvířat, jako jsou ovce, kozy nebo králíčci.

Pro malé návštěvníky je tu připraven také labyrint. Z jehož vrcholu se vám poté naskytne skvělá podívaná na rozkvetlá pole plná hyacintů či tulipánů.

Samozřejmostí jsou také stánky i restaurace, ve kterých si můžete vychutnat pro Nizozemsko typické pochoutky jako jsou lívance nebo belgické hranolky.

Kdy, jak a za kolik?

Jak už bylo řečeno, Keukenhof své brány otevírá pravidelně v půlce března a zavírá na začátku května. V roce 2023 je otevírací doba od 23. března do 14. května. Otevřeno je od 08:00 – 19:30. Cena za lístek se pohybuje kolem 19 eur za osobu. Děti do 3 let mají vstup zdarma. Od 4 do 17 let stojí vstupenka 9 eur. Parkovací lístek je pak k dostání za 6 eur.

Vstupenky objednávejte s předstihem online ZDE (stránky jsou v češtině) nebo ZDE . Může se totiž stát, že bude vyprodáno. Dám vám ale malý tip: pokud bude online hlášeno vyprodáno, pořád ještě byste měli být schopni sehnat vstupenky na místě na kase. Keukenhof totiž nechce žádné zklamané květinové nadšence.

O tom, že za to návštěva opravdu stojí, svědčí i fakt, že právě z Keukenhofu se vám naskytne jedinečný pohled na tulipánová pole Bollenstreek. Pláně plné barevných řad obsypaných tulipány.

Cibulky květin se sází každý rok na podzim, celých 7 milionů cibulek zvládnou zahradníci zasadit během 3 měsíců a po sezoně se zase ze země vyndají. Před novou sezonou se také připraví čerstvé trávníky, které se přemění v nové tvary, každý rok se totiž Keukenhof zaměří na jedno téma, v jehož duchu se nese celý park.

Co na tuto květinovou nádheru říkáte? Láká vás Nizozemsko se svými tulipány? Více o cestování v průběhu tulipánové sezony najdete v e-průvodci Cesta za tulipány.

E-průvodce objednej TADY.

Mohlo by Tě zajímat:

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *