Moderní umění v Amsterdamu pro laiky i fajnšmekry

amsterdam nizozemsko

Obvykle vám ukazuji a doporučuji místa spojená s historií. Historie na vás v Nizozemsku dýchá téměř na každém rohu, je ale většinou i vkusně propletená i s modernou. A právě o moderním umění bude dnešní článek. Vezmu vás na místa v Amsterdamu, kde si moderního umění užijete dosyta, ať už jste úplný neznalec či zkušený sběratel.

Miluju muzea všeho druhu, užívám si historické výjevy v obrazech i jemné tahy štětců impresionistů. Nejvíc ze všeho mě ale baví moderní umění 20. a 21. století. Okouzlil mě pop art, pop surrealismus a street art. Kdykoliv mám možnost podívat se na některá díla z tohoto odvětví zblízka, neodmítám. A díky tomu jsem objevila místa, na která vás v tomto článku vezmu.

MOCO Museum

Moco museum je moje srdcovka, i když k němu mám své výhrady. A hned vám vysvětlím proč.

Muzeum stojí na jednom z nejnavštěvovanějších místech Amsterdamu: Museumplein. Na tomto náměstí najdete vyhlášené Rijksmuseum s obrazy klasických umělců. Ale i turisty velmi oblíbené Van Gogh Museum, kde najdete rozsáhlou sbírku obrazů Vincenta van Gogha. Pokud tedy po návštěvě Moco muzea nebudete mít dost, tato dvě muzea vám mohu od srdce doporučit.

Kromě lokality, do které je muzeum zasazeno, je jeho další výhodou i samotná budova. Muzeum sídlí v barevné vile Alsberg, která byla navržena v roce 1904 v historickém stylu art deco.

Banksy

Nespornou výhodou a důvodem, proč toto muzeum navštívit je výstava 50 děl street artisty Banksyho. Tato výstava je ale neautorizovaná a je tvořená díly z osobního vlastnictví sběratelů z celého světa.

Dále tu najdete díla umělců jako jsou Basquiat, Haring, Koons, Kusama, KAWS, nebo Warhol. Od každého z nich je tu něco vystaveno.

Zahrada plná umění

Prohlídkou interiéru muzea ale ještě vaše návštěva končit nemusí. Spoustu uměleckých objektů uvidíte také venku v zahradě před muzeem. Projděte si v klidu všechny objekty.

Nevýhodou je, že součástí této amsterdamské galerie je taky gift shop se spoustou plastových předmětů s motivy Banksyho a ostatních umělců. Takže zhmotnění toho, s čím Banksy otevřeně bojuje, neautorizovaně a pod jeho jménem, což je naprostej hnus. V gift shopu se tedy moc nezdržujte.

Otevírací doba:

pondělí–čtvrtek / 09:00 – 19:00

pátek – něděle / 09:00 – 20:00

Vstup: 15.50€-19.50€/osoba

Webové stránky: Plan your visit – Moco Museum

Časová náročnost: 1.5 – 2hodiny

Moco ale není jediným místem, kde máte možnost vidět moderní umění. V Amsterdamu je také spousta galerií, ve kterých jsou díla moderních umělců vystavena, a kde máte možnost si jednotlivá díla také koupit.

Nieuwe Spiegelstraat – ráj pro sběratele umění

Díla moderních umělců naší doby můžete zakoupit v jedné z galerií na ulici Nieuwe Spiegelstraat. Na této ulici i v jejím okolí najdete nespočet uměleckých galerií. V těchto dvou, o kterých vám níže píšu, můžete zakoupit moderní umění 21. století.

Galerie AbrahamArt Amsterdam

AbrahamArt je největší galerie Beneluxu. Její pobočku najdete kromě Amsterdamu i v Eindhovenu.

Pro milovníky obrazů či soch moderních umělců je tato galerie jako stvořená. Prodávají se tu díla umělců jako je Bram Reijnders, Marco Grassi, Lieverse, Jimmy Nelson nebo Jeff Koons. Potěcha pro oči a atentát na peněženku. Pokud na to ale máte dostatek financí, najdete tu skvělé designové kousky pro dokreslení perfektní atmosféry ve vašem obýváku.

Jakmile jednou rozbiju prasátko, sem se rozhodně jednou vrátím.

Otevírací doba: každý den 11.00-19.00

Adresa: Nieuwe Spiegelstraat 71017 DB Amsterdam

Webové stránky: Grootste kunstgalerie en kunstuitleen van de Benelux | AbrahamArt

Jaski Gallery

Další galerií, kde můžete najít moderní umění v Amsterdamu, je Jaski Gallery. Tuto galerii najdete ve stejné ulici jako výše zmíněnou AbrahamArt. A zde si můžete prohlédnout/zakoupit díla od umělců jako je Bram Bogart, Takashi Murakami, nebo mých oblíbenců Marka Rydena a Andyho Warhola. To samozřejmě také není všechno, děl moderních umělců tu najdete mnohem víc.

Jejich sbírku si také můžete prohlédnout na jejich webových stránkách, odkaz najdete níže.

Otevírací doba: každý den – 12:00-18:00

Adresa: Nieuwe Spiegelstraat 29, 1017 DB Amsterdam

Webové stránky: Jaski Gallery Jaski Gallery Amsterdam

Užili jste si toulání za moderním uměním v Amsterdamu?

Chystáte se na víkend do Amsterdamu? Podívejte se na průvodce Amsterdamem s bonusovým 3denním itinerářem, který vám pomůže vaši cestu naplánovat do detailu. Průvodce najdete zde.

Mohlo by Tě zajímat:

1 komentář

  1. […] Více o Moco muzeu i amsterdamských galeriích s moderním uměním najdete v tomto článku. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *