Co navštívit při výletu do Amsterdamu?

Amsterdam

Hlavní město Nizozemska láká každoročně k návštěvě miliony turistů. Amsterdam se pyšní svými vodními kanály, které jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO, šikmými vysokými domečky typické holandské architektury, mezinárodní atmosférou i turisty oblíbenými coffee shopy. Ať už se sem chystáte za kulturou v podobě návštěv jedněch z nejvýznamnějších evropských muzeí, nebo vás láká vidina procházky ve vykřičené čtvrti se zastávkou ve vyhlášeném coffeeshopu, na své si přijde každý. Inspiraci a zážitkům se v Amsterdamu meze nekladou.

Amsterdam ale dokáže nabídnout mnohem víc. Dnes vám představím ty mé amsterdamské nej a třeba vás to inspiruje pro vaši příští cestu.

Damrak

Začnu hned místem, které chce v Amsterdamu navštívit každý turista. Jednodušší to mají ti, co se do Amsterdamu vydají vlakem, neboť jim postačí, vyjít před hlavní nádraží. Tam se totiž line proslavená ulice Damrak, která je z jedné strany lemovaná historickými domy, v nichž jsou obchody se sýry, cukrovinami nebo dalšími produkty, které na nákupní třídě můžete běžně najít. Z druhé strany se vám pak naskytne pohled na typické vysoké úzké domečky, takzvané „grachtenpandjes,“ které jako by vyrůstaly nad vodou přilehlého kanálu.

Zároveň zde najdete nástupní místa na místní plavbu lodí po kanálech.

Plavba lodí po kanálu

Jedním ze způsobů, jak toho vidět z Amsterdamu co nejvíce za krátký čas je plavba lodí po amsterdamských kanálech. To se bude hodit jistě těm, kteří do Amsterdamu vyrazí letecky na víkend a nechtějí ztrácet čas pěším turismem.

V Amsterdamu tuto službu nabízí několik společností, které vás lodí povezou s výkladem, ať už rovnou od kapitána lodi či audio průvodcem, přes všechny amsterdamské dominanty. A vy tak budete mít prohlídku celého města zvládnutou v rekordním čase.

Vstupenky na plavbu lodí Amsterdamem seženete zde: Plavba po amsterdamských kanálech | Tiqets

Květinami zdobená jízdní kola

Jízdní kola jsou holandskou poznávací značkou. Kdo nejezdí na kole, jakoby nebyl. Celý Amsterdam je posetý koly nazdobenými květinami. O tuhle turistickou atrakci se stará umělec říkající se the Flower Bike Man. Po celém Amsterdamu už nazdobil a rozmístil stovky květinových kol. Ty většinou najdete na mostech a u vodních kanálů. Jestliže se budete procházet centrem, nejedno nazdobené kolo tam zajisté uvidíte.

Muzea

Dalšími z míst, která byste si neměli nechat ujít, jsou muzea. Amsterdam nabízí širokou škálu kulturních zážitků a nepřeberné množství muzeí. Zde vám představím několik, které sama ráda navštěvuji.

Dům Anny Frankové

Pokud byste se mě zeptali na nejemotivnější zážitek z Amsterdamu, má odpověď by byla – Dům Anny Frankové. Smutný příběh Anny Frankové vám nejspíš připomínat nemusím, za války se se se svou rodinou ukrývala v zadním traktu amsterdamského domu. Ten je otevřený veřejnosti jako muzeum, a tak si ho při své návštěvě můžete projít. Tuto prohlídku vám rozhodně doporučuji.

Připravte se ale na fronty a spoustu dalších turistů v tomto stísněném prostoru. Vstupenky VŽDY objednávejte s předstihem online, stává se, že jsou na dané dny rychle vyprodané. A pokud máte možnost, zajděte sem v některém všedním dni místo víkendu.

Vstupné: 16€

Webové stránky: Home | Anne Frank House

Otevírací doba: denně 09:00 – 22:00

Rijskmuseum

Pro fanoušky muzeí je nezbytná návštěva národního holandského muzea Rijksmuseum. Zde najdete holandské národní kulturní dědictví v podobě obrazů známých Holanďanů jako je Vermeer, Rembrandt či Van Gogh.

Vstupné: 22€

Webové stránky: Vstupenky do Rijksmuseum | Tiqets

Otevírací doba: denně 09:00 – 17:00

Vstupenky objednávejte s předstihem a online.

Moco Museum

Moco Museum se řadí k mým nejoblíbenějším holandským muzeím – galerií. Najdete ho na Museumplein a uvnitř na vás čekají soukromé sbírky sběratelů moderního umění – najdete tu známá jména street art umělců jako je Banksy a spoustu dalších moderních tvůrců.

Více o Moco muzeu i amsterdamských galeriích s moderním uměním najdete v tomto článku.

Vstupné: 22€

Webové stránky: Moco Museum Amsterdam: Vstupenka do muzea (tiqets.com)

Otevírací doba:

po-čt 09:00-19:00

Pá 09:00 – 20:00

So-ne 09:00 – 21:00

Vstupenky objednávejte s předstihem a online.

moco museum amsterdam

Van Gogh Museum

Vincent Van Gogh je pojem. Ačkoliv zemřel jako chudý a neznámý malíř, dnes ho milují statisíce lidí všude po světě. Van Gogh je holandskou ikonou a v tomto muzeu na náměstí Museumplein v Amsterdamu najdete největší sbírku jeho děl. Já osobně mám Van Goghova díla velmi ráda a toto muzeum řadím k těm nejlepším, které jsem kdy navštívila, ale nebála bych se ho doporučit i těm, kteří jsou Van Goghovou tvorbou téměř nepolíbení.  

Vstupné: 21€

Webové stránky: Van Goghovo muzeum: Vstupenka na výstavu | Tiqets

Otevírací doba: denně 09:00-17:00(18:00)

Vstupenky objednávejte s předstihem a online.

K hladkému průběhu vašeho výletu musíte včas vybrat a zarezervovat ubytování. K tomu vám pomůže třeba stránka booking.com. Zde se můžete podívat, v jakých cenových relacích se ubytování v Amsterdamu vyskytuje a zarezervovat to, které vám vyhovuje nejvíce. Pokud vás zajímají moje tipy na výhodné ubytování v Amsterdamu, přečtěte si tento článek.

Zažít Amsterdam by si alespoň jednou za život zasloužil každý. Věřím tomu, že hlavní město Nizozemska má každému co nabídnout. V tomto článku jsem vám představila má oblíbená místa. Doufám, že si z nich vyberete něco pro inspiraci, ale pokud jsem se vám do vkusu netrefila, nezoufejte.

Vytvořila jsem totiž e-průvodce Amsterdamem, kde si sami z ikonických míst můžete vybrat právě ty, které vám vyhovují, a to vše i s tipy, jak na tom ušetřit, vidět toho spoustu a neplatit plnou cenu za vstupné. Zároveň jsem pro vás připravila tipy na ubytování i restaurace, které nezklamou.

E-průvodce najdete tady.

Na jaké místo v Amsterdamu se nejvíc těšíte?  

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *