Motýlí farma nebo zámek, tipy na neobvyklé výlety po Holandsku

Tulipány dávno odkvetly, slunce se na obloze přetahuje s deštivými mraky a dětem pomalu začínají prázdniny. Těm holandským tedy ještě ne, ty to čeká až za 2 týdny, ale jelikož je dnes 1. července, těm českým dnes začínají 2 nejoblíbenější měsíce v roce.

Dnes vám přináším tip na výlet, který se nemusíte bát absolvovat i s dítětem, nebude se jednat o dlouhé procházky a poznávání holandských měst, jak je u mě zvykem, ale naopak se dnes vydáme za dobrodružstvím.

Vezmu vás totiž na zámek a do motýlí farmy.

Teď si možná řeknete, jak to spolu souvisí. V podstatě vůbec, ale přesto je tady jedna malá souvislost, která mi umožnila poskládat tento výlet v jediný den. A to je poloha obou atrakcí a jejich vzdálenost od sebe.

Vlinders aan de Vliet

Motýlí farma Vlinders aan de Vliet se nachází v provincii Jižní Holandsko v městečku Leidschendam.

Sezóna zde trvá od února do konce října a motýly si můžete přijít prohlédnout od úterý do soboty v čase 10:00-17:00 a v neděli mezi 12:00-17:00.

Za vstupenku zaplatíte 9.50€ od 13 let

Dětská vstupenka (3 až 12 let) vás bude stát 6.50€.

Pokud bydlíte v okolí, je zde možnost pořídit si i sezónní kartu, která stojí 27€/18€ a se kterou sem můžete kdykoliv v průběhu celé sezony.

Jak se sem dostat?

Do motýlí farmy se jednoduše dostanete autem, před samotnou farmou je rozlehlé parkoviště, kde můžete své auto zaparkovat.

Pokud pojedete autobusem, vystupte na zastávce Leidschendam Weikamp a dojděte zhruba 1 km až k motýlí farmě.

A co vás zde čeká?

V první řadě zde najdete opravdový motýlí ráj a naprostou oázu. Ocitnete se v naprosté džungli, kde slyšíte šumění vody, chrastění listů rostlin a třepetání křidýlek všudypřítomných motýlů všech barev i druhů.

Najdete tady obří modré motýly i menší typy v černé, žluté či červené barvě. Kromě toho zde poletují ptáci, v nádržích jsou k vidění rybky a v teráriích najdete plazi, hady, ještěry, jedovaté žáby i krokodýly.

Připravte se na navození pro tropické motýli typického podnebí, takže velmi vlhký vzduch a vysoké teploty a zároveň zde najdete spoustu tropických rostlin, které spolu s vysokými teplotami navozují atmosféru opravdové džungle.

Výlet za motýli si zajisté užijí všichni od malých dětí až po babičky. Já jsem z výletu mezi motýly byla naprosto nadšená a pamatovat si ho budu ještě dlouho.

Časová náročnost: 1–2 hodiny

Kasteel Duivenvoorde

Po prohlídce v motýlí džungli se můžete vydat na krátkou procházku k zámku Duivenvoorde. Trasa vede zhruba 1.5 km a dovede vás až k zámeckého parku, po kterém se prohání pštrosi.

Zde máte možnost si zarezervovat prohlídku vnitřních prostor zámku, nebo se projít jen v zámeckém parku.

Vstup do zámeckého parku stojí 1.5€ na osobu a vstupenky můžete zakoupit v automatu před vstupem.

Vstupenka do zámku vás vyjde na 13.50€ za dospělého a 6.50€ za dítě mezi 5-17 lety. Zámek je přístupný od čtvrtka do neděle mezi 11:30 – 16:00.

Uvnitř zámku vás čeká výstava portrétů, dobový nábytek i bohatá historie majitelů.

Zámecký park samotný za návštěvu rozhodně stojí, najdete tu neobvyklou kombinaci fauny a flóry a procházkou kolem romantického zámku se ocitnete v zelenkavé oáze, kde slyšíte zpěv ptáků a můžete obdivovat květy spousty odlišných druhů venkovních rostlin. Zajímavostí jsou také sluneční hodiny, které stojí na zahradě hned před zámkem.

Oba výlety zvládnete jednoduše spojit a projít za jedno odpoledne. Pokud se nechcete mačkat ve městech plných turisty, je výlet do Leidschendamu pro vás to pravé. V okolí zámeckého parku si budete připadat jako v pohádce a vyhnete se davům. A já vám upřímně můžu říct, že tou bohatou přírodou kolem parku jsem byla příjemně překvapena a řadím ho k těm nejhezčím místům Jižního Holandska, co se přírody týče.

Kde se v okolí najíst?

Až vám po výletech vyhládne, můžete se zastavit v jedné z okolích restaurací a dát si tam něco dobrého. Hned v zámeckém parku je restaurace Hof van Duivenvoorde. O kousek dál vás na ostrůvku čeká Het Eiland van Ome Nick, nebo si můžete dát kvalitní kávu v pop up pojízdné kavárně In de Bonen.

A pokud se v okolí chcete zdržet déle, zde najdete tipy na ubytování v okolí.

Doufám, že vám tento tip na výlet udělal radost a inspiroval vás k návštěvám i těch menších měst Nizozemska. Pokud byste se raději vydali do Amsterdamu, mrkněte na tento e-průvodce. A pokud sháníte další tipy na výlety po Jižním nebo Severním Holandsku, tyto cestovatelské kartičky jsou dělané vám na míru, stáhněte si je zdarma tady.    

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *