Na výlet za barevnými domečky v srdci Nizozemska

Po svých toulkách Nizozemskem jsem už navštívila spoustu zajímavých míst. Viděla jsem stará historická města, prošla si katedrály, muzea, lodě i větrné mlýny. Jedno místo bych ale určitě nenašla bez Instagramu. Řekla bych, že po typických holandských domečcích se jedná o nejfotogeničtější místo Nizozemska. Shodou okolností jsou to sice také domečky, ale s historickou architekturou mají pramálo společného. Najdete je ve městě Houten.

Houten leží v srdci Nizozemska, v provincii Utrecht. Od Amsterdamu i Rotterdamu je to k němu zhruba hodinka cesty. Houten není typickým turistickým cílem, nebudete se tu mačkat s turisty, ale to neznamená, že by za návštěvu nestál. Právě naopak! Proč vám tedy Houten doporučuji navštívit?

Co vidět v Houtenu?

V tomto padesátitisícovém městě na vás bude čekat několik míst, které rozhodně stojí za vaši návštěvu.

Jak už je v Nizozemsku zvykem, najdete tu několik kostelů, od těch historických až po ty moderní. Ve městě také můžete vidět i zříceninu hradu Schonauwen ze 13. století.

Na okraji města se vyskytuje ještě jeden hrad, hrad Heemstede. Původně byl tento hrad postaven v 17. století, ale v roce 1987 téměř kompletně shořel. Následně byl ale zrestaurován a dnes je v něm restaurace, kde vám špičkoví kuchaři uvaří pokrmy oceněné michelinskou hvězdou.

Barevné domečky

Důvodem, proč je Houten velmi oblíbenou destinací pro fotografy a instagramové nadšence, jsou ale tyto barevné dřevěné domečky.

Domky jsou rozestavěné na ostrůvku podél jezera Rietplas. Dostanete se k nim jednoduše přes most a můžete se kolem nich projít s výhledem na jezero. Stačí jediný pohled, aby vám došlo, že barevné domečky svým vzhledem do holandského stylu vůbec nezapadají. Byl to ale záměr.

Domy byly navrženy architektem Hansen Beenem a postaveny v roce 2005. Jak sám architekt vysvětluje, jelikož jsou domky postavěné kolem jezera, původně měly evokovat rybářské domečky. Ty jsou ale poměrně malé. Jelikož měly být tyto domy plně obyvatelné, jejich velikost se musela zvětšit. Jako inspirace sloužily skandinávské domy z norských rybářských vesniček, holandský historický ostrov Marken a barevná architektura karibského Willemstadu.

Cena barevného domku

Pro zajímavost, poslední známá prodejní cena jednoho z domečků byla 600 000€. Vzhledem k tomu, že se ceny na trhu nemovitostí pohybují raketovou rychlostí nahoru, bychom k tomu dnes nejspíš mohli přičíst i o pár set tisíc více.

Sousední vesnice Schalkwijk

Kousek od promenády s barevnými dřevěnými domečky najdete vesničku Schalkwijk. Ta se pyšní románským kostelem svatého Michala, bazilikou neogotického stylu 19. století s bohatou výzdobou uvnitř.  

Hledáte tipy na další výlety po Nizozemsku? Stáhněte si ZDARMA e-průvodce 5 TIPŮ NA OBLÍBENÉ VÝLETY PO NIZOZEMSKU.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *